بیان فارسی

0 1,304

اين كتاب در نزد بهائيان اهميت فوق العاده اي دارد، ميرزا حسينعلي مي گويد: «هم چنين نقطه اولي جلّت كبريائه در بيان فارسي مرقوم داشته اند رجوع به آن نماييد كه حرفي از آن كفايت مي كند همه اهل ارض را و كان الله ذاكر كل شيئ في كتاب مبين.»

هم چنين پيش از تأليف كتاب اقدس مي گفته: «با اين كه كل مي دانند كه به اين ظهور اعظم ما نزل في البيان ثابت و ظاهر و محقق شده واسم الله مرتفع گشته وآثار الله در شرق وغرب انتشار يافته و بيان فارسي مخصوص در اين ظهور امضاء شده مع ذلك متصلا نوشته و مي نويسند كه بيان را نسخ نموده اند كه شايد شبهه در قلوب القا شود و معبوديت عجل (ميرزا يحيي ازل) محقق گردد.»

و در مقام بيان اهميت بيان در ميان آثار باب در لوح شيخ محمد تقي نجفي اصفهاني نوشته: .. اين قدر معلوم و واضح و مبرهن است كه كتاب بيان را اسّ كتاب خود قرار فرموده» (اسرار الآثار ذيل بيان). 

كتاب بيان فارسي پس ازبيان عربي در شرح و تفصل آن نگاشته شده و ناقص است زيرا تا باب عاشر از واحد تاسع بيشتر نوشته نشده ،‌حال ان كه اين كتاب نيز بايد 19 واحد باشد كه هر واحد خود 19 باب است . 

پس از مرگ باب ميرزا يحيي صبح ازل بيان فارسي را كامل ساخت اما نسخ معدود آن تنها نزد ازليان متداول است و بهائيان به آ‌ن گردن ننهادند. 

لازم به يادآوري است كه كلمه بيان در اصطلاح بابيان لفظ عامي است كه به تمامت آثار ميرزا علي محمد  باب اطلاق مي گردد

 

(اسرار الآثار ذيل كلمه باب)

 

نام کتاب: 
بیان فارسی
تعداد صفحه: 
328
نام نویسنده: 
علی محمد باب
قطع: 
وزیری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.