دروازه دروغ :نگاهی به فیلم The Gate

0 111

 

به مناسبت دویستمین سال تولد مؤسس آیين بابى (علی‌محمد شيرازى) و به منظور تبليغ و معرفی بهاءالله و بهائیت، فيلمى رونمایی شد به نام  The Gate گيت (دروازه: ترجمه‌ی کلمه باب) تا نشان دهد که باب، شخصيتی صلح‌جو و بزرگ بوده که ظهور کرده تا دروازه‌ی آئين بهائى شود. درمورد این فیلم نکات ذیل به‌نظر می‌رسند
اولا فيلم The Gate با نادیده گرفتن واقعیات تاریخی و مندرجات کتاب‌ها و آثار و مقالات تحقيقى تاریخی و صرفاً با استفاده‌ی انحصاری از آثار و نوشته‌های یک‌سویه و تبلیغی تشکيلات بهائی از زبان تعدادى بهائى، بدون اظهار تعلق و وابستگی آن‌ها به بهائیت – و فقط با ذکر عناوين دانشگاهى آن‌ها از قبیل دکتر و استاد و ….. تکرار می‌شود.
فیلم The Gate با سرمایه‌گذاری چند میلیون دلاری جامعه بهائیان، با تهیه‌کنندگی ادوارد پرایس و کارگردانی استیو سارو ویتز و باب هرکولس، که بهائى هستند، در مدت سه و نیم سال در اسپانیا و امریکا تولید شده است . گیت با تبليغات فراوان پیرامونی و زيرنويس به چند زبان آماده شده و چهار سال قبل به مناسبت دويستمين سال تولد باب، در مناسبت‌های تبلیغی که بهائیان درکشورهاى مختلف برپا می‌کنند، به نمايش درآمد.

فیلم The Gate با اين روند که فقط از گويندگان و مبلغان بهائى استفاده مى‌کند، به يک آگهی تبليغاتى شبيه است نه يک مستند تاريخى و پژوهشى. ردّ پای هیچ‌یک از پژوهشگران مستقل یا منتقد مسلمان یا ازلی در این فیلم دیده نمی‌شود و این بخش از جامعه به کلّی نادیده گرفته شده‌اند. سازندگان این فیلم حتّی نمایش بی‌طرفی را فراموش کرده‌اند و از این حیث نمی‌توان این فیلم را بازتاب دهنده‌ی تاریخ واقعی باب دانست.
تلاش این فيلم بر اين است که علی محمد شیرازی (باب)، شخصی صلح‌جو معرفی شود، اما با توجه به آثار باقی‌مانده از او، چنین موضوعی اصلاً راست نمى‌نمايد، زيرا تمامى آثار باب پر است از تحریک افراد به جنگ و خونریزی و دعوت بابیان به از بین بردن غیربابیان! این موضوع آن‌چنان پررنگ است که حتی رهبران و مبلغان بهائی هم به آن اذعان کرده اند. عبدالبهاء، رهبر بهائیان نیز، در عبارت مشابهی، به‌روشنی بیان می‌دارد که دستور کتاب بیان (کتابی که باب آن را ازسوی خداوند می‌داند و اسلام را با آن تمام‌شده معرفی می‌کند)، “قطع گردن مخالفان، آتش زدن کتاب‌ها و نوشته‌‌ها، هدم بقاع و اماکن متبرکه و قتل‌عام عمومی و همگانی به‌جز تابعان و باورمندان بیان است.” (عبدالبهاء، مکاتیب، ج۲، ص 266)
در این فیلم تلاش شده است علی محمد باب را به عنوان موعود همه ادیان و مذاهب به ذهن بیننده القا کندولی هیچیک از استدلالات ومستندات فیلم برای اثبات این ادعا واقعیت بیرونی ندارد.این فیلم برای اثبات اینکه علی محمد باب صریحا یا تلویحا به ظهور میرزا حسینعلی بهاالله اشاره کرده باشد ، هیچگونه دلیل قابل قبولی ارائه نمی دهد .
این فیلم حدود 60 دقیقه می باشد و توسط تشکیلات بهائیت به حداقل 10 زبان دنیا برگردانده شده است .

متن کامل این مقاله را میتوانید با مراجعه به این آدرس مطالعه بفرمایید:

http://bahaimag.com/?p=1203

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =