اخبار

با وجود آنکه بلاد عراق شاهد حضور و زیست روسای بهائیت بوده است، ولی تنها چند صد نفری از بهائیان درعراق ساکن هستند،. در حالی که در مقطعی از دوران حکومت پادشاهی در عراق، بهائیت بعنوان فرقه ای رسمی در آن کشور حضور داشت ؛ولی از سال 1968 – در دوره حکومت بعثی ها – و حتی بر اثر قانون مصوب سال 2003 آن کشور، به گروهی محدود و متروک تبدیل گردیده است.

بنابر قانون اساسی جدید آن کشور،همه مردم عراق، از آزادی عقیده و ازادی مشارکت درفعالیت سیاسی برخوردارند. همه عراقی ها در برابر قانون از حقوق و مسئولیت مساوی برخوردار میباشند.

0 نظر

شش بهائی ایرانی و عراقی که برای راه اندازی تشکیلات بهائی و تبلیغ، با برنامه ریزی بیت العدل جهانی و دارالتبلیغ بین المللی بهائی، به یمن مهاجرت کرده بودند؛ بلافاصله پس از آزادی ،به دستور مقامات یمنی،از ان کشور اخراج شدند. این اقدام بیانگر شرایط خاص این کشوراست که بر اثر جنگ تحمیلی شرایط پیچیده و اسفباری را می گذراند.

این افراد که به کار تبلیغ و اداره تشکیلات بهائی در یمن اشتغال داشتند، بیش از چهار سال تحت نظر بودند و سرانجام با صلاحدید مقامات صنعا،از آن کشور اخراج گردیدند.مسئولان یمنی آنها را در روز 30 جولای 2020آزاد کردند و آنها بلافاصله به قطر عزیمت کردند.

0 نظر

جلد اول کتاب روشنگری ایمانیان در پاسخ به شبهات بهائیان منتشر شد.

این کتاب مجموعه مقالاتی است که در پاسخ به جزوه رفع شبهات بهائیان و به منظور روشنگری برای اهل تحقیق و نظر در موضوع آموزه های بهائی تدوین شده است.

0 نظر

کتاب «نقد و بررسی تاریخچه، تعالیم و تشکیلات بهائی» نوشته فرانچسکو فیچیکیا و با ترجمه احمدپورمرور و حمید فرناق منتشر شد. 

از اوایل سال ۱۹۹۱ شاهد پدیده ای جدید و ظهور و بروز دگراندیشان منتقد بهائیت از درون جامعه بهائی هستیم. مساله تغییر دین در میان باورمندان به آیین بهائی به اسلام و از طرف دیگر ایجاد انشعابات متعدد در آن هرچند سابقه سولانی دارد اما با گسترش فضای مجازی و شبکه بین المللی ارتباطات الکترونیک این امکان برای برخی از روشنفکران و اندیشمندان بهائی در غرب به وجود آمد تا اعتراضاتی را به دیدگاه ها و عملکرد رهبری جامعه بین المللی بهائی یعنی بیت العدل وارد آورند.

0 نظر

کتاب تاریخ پنهان بهائیان نوشته اریک استتسون و با ترجمه حمید فرناق توسط نشر گوی منتشر شد. این کتاب به روابطی در خانواده بهاءالله می پردازد که از دید اکثر تاریخ نگاران پنهان مانده است. 

0 نظر

طرحواره «زمان و منتظران» در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزین باورهای بنیادین...البته با ایده و طرحی نو و در شکل داستان‌گونه یا به شکل گفتمانی بین جوانان و دانشگاهیان.

رسالت ما هفتمین اثر از این مجموعه است که به رسالت ما در زمان حاضر می پردازد و در مورد رسالت اقشار مختلف جامعه گفتگو می کند: پدران، مادران، نویسندگان، جوانان، دانشجویان، مدیران و... .

و اینکه یک باورمند به ارزش های دینی چه راهبردهایی را در زندگی و شغل خود از آن ارزش‌ها دریافت می کند و زندگی خود را به چه سبکی تنظیم می نماید.

0 نظر

طرحواره «زمان و منتظران» در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزین باورهای بنیادین...البته با ایده و طرحی نو و در شکل داستان‌گونه یا به شکل گفتمانی بین جوانان و دانشگاهیان.

جلد ششم مجموعه زمان و منتظران به موضوع جهان ما می پردازد که تلاش می کند که به چهل عنوان از مهم ترین موضوعات جهان ما اشاره کند و در هرکدام از آنها سرفصل های کلی را با توجه به آموزه های دینی تبیین نماید.

برای تهیه و خرید این کتاب می توانید به سایت فروشگاه بهائی پژوهی مراجعه فرمایید.

0 نظر

دوازدهمین شماره فصلنامه بهائی شناسی منتشر شد.

فهرست این شماره به شرح زیر است:

*سرمقاله: بانوی بیکرانگی

*روی خط خبر:

-ماجرای ترور سردار سلیمانی و واکنش جامعه بهائی

-نقدی بر مقاله "قاسم سلیمانی و ناسیونالیسم ایرانی"

- به نام صلح طلبی و به کام ستیزه جویی، بازخوانی عقده گشایی از یک ترور

-سیاست عدم مداخله در برخی سیاست ها

- مصادره به مطلوب یک حکم قضایی: مهدی حاجتی

*پرونده ویژه: میرزا تقی خان امیرکبیر ، به بهانه ۲۰ دی ماه سالروز قتل امیرکبیر

-گزارشی از برگزاری دومین نشست امیرکبیر پژوهی

0 نظر

با سلام خدمت همراهان گرامی پورتال بهائی پژوهی

به اطلاع می‌رسانیم وب‌سایت فروشگاه اینترنتی بهائی پژوهی پس از حدود سه سال فعالیت بدون حتی یک مورد شکایت، برای امنیت بیشتر خرید از سوی کاربران محترم، موفق به اخذ گواهی اس‌اس‌ال (SSL) و هم‌چنین نماد اعتماد الکترونیکی دو ستاره شده است. از این پس با اعتماد و امنیت بیشتری می‌توانید خرید کتب مورد نیاز خود را از فروشگاه بهائی پژوهی انجام دهید.

وب‌سایت فروشگاه اینترنتی بهائی پژوهی: https://breshop.ir

0 نظر

دومین نشست از سلسله نشست‌های امیرکبیر پژوهی، روز شنبه پنجم بهمن ماه 1398 در مدرسه‌ی تاریخی دارالفنون در تهران از ساعت 16 الی 19 برگزار شد. در این مراسم پس از پخش آیاتی از کلام الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از خلاصه‌ی فعالیت‌های انجام شده در نخستین نشست ارائه گردید و بعد از آن، سخنرانان به بیان اهمیت امیرکبیر پژوهی و چالش‌های پیش رو در این پژوهش پرداختند. این مراسم که با حضور جمعی از اساتید تاریخ و ارباب فرهنگ و اندیشه برگزار می‌شد، پذیرای دکتر احمد مسجد جامعی، فرهنگ پژوه پر آوازه و عضو شورای شهر تهران نیز بود.

0 نظر

تمام حقوق این پورتال برای مؤسّسه بهائی‌پژوهی محفوظ است.

کپی‌رایت© بهائی‌پژوهی؛ ۱۳۹۹-۱۳۸۵.

Back To Top