پرونده سازی برای نمایش مظلومیت

ارسال پست
Sardabir
فعّال
پست: 454
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 18 تیر 1385, 3:01 pm

پرونده سازی برای نمایش مظلومیت

پست توسط Sardabir »

یاس در خواست نموده تا تاپیکی با عنوان "پرونده سازی برای نمایش مظلومیت" گشوده شود تا مطالبی را در مورد گزارش اخیر جامعه جهانی بهائی به دوستان ارائه نماید.این تاپیک به این منظور گشوده می شود تا ببینیم موضوع چیست؟

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دوشنبه 23 مرداد 1385, 2:04 pm

پاسخ: پرونده سازی برای نمایش مظلو

پست توسط yas »

پرونده سازی برای نمایش مظلومیت

در ماه جاری میلادی( اکتبر سال 2011) یک گزارش 54 صفحه ای به زبان انگلیسی از سوی جامعه جهانی بهائی با عنوان"« تحریک به نفرت: اقدامات رسانه‌های جمعی ایران برای شیطانی جلوه دادن بهائیان» منتشر شده که قصد دارد برای کسانی که در ایران نیستند به نحوی اثبات کند بزرگ ترین ظلم تاریخ جهان اکنون از سوی ایرانیان و رسانه های جمعی آنان دارد نسبت به بهائیان در این کشور اعمال می شود!

برای ایرانیان داخل کشور واقعا شگفت آور است که تشکیلات بهائی (بویژه تشکیلات جامعه جهانی بهائی وابسته به مرکزیت بیت العدل در اسرائیل ،چگونه حاضر شده اند چنین تدبیری را در این شرایط جهانی که وضعیت اعتراضات مردمی و انقلابات بهار عربی و تظاهرات علیه نظام سرمایه داری از سوی صدها ملیون انسان در گوشه گوشه جهان در حال انجام است و ده ها هزار نفر در شهرها و روستاها به خاک و خون می غلطند و در نقاط مختلف جهان با تظاهرات عظیم شعارهای آزادیخواهانه علیه نظام کاپیتالیسم و برده داری جدید اربابان سرمایه ،سر می دهند با استناد به مطالب چند سایت و وبلاگ اینترنتی ،گزارشی برای نمایش مظلومیت بهائیان در ایران بسازند و در سطح جهان بپراکنند و در پیوست 197 صفحه ای این گزارش پای "بهائی پژوهی "را هم به این نمایش مظلومیت بکشانند و بگویند مطالب این سایت هم در جهت بهائی ستیزی است و وانمود کنند که با این مطالب علمی ،بهائیان مظلوم واقع شده اند!

نه بنده و نه هیچیک از دوستان بهائی پژوه در این سایت مدافع هیچ ظلمی که به کسی از بهائیان بشود نیستیم(که امکان آن هم منتفی نیست چنانکه بر مسلمانان نیز چنین ظلم هائی می شود و مظلوم واقع شدن منحصر در فرد یا گروه یا فکر خاصی نیست و همه نوعش در دنیای امروز دیده می شود چنانکه می بینید فقط در جریان لیبی نزدیک نیم میلیون مسلمان کشته و خانه و کاشانه شان با خاک یکسان شد) اما استناد به مطالب چند سایت یا خبرگزاری و زوم کردن روی بعضی عبارات خبری که ممکن است حاوی نقدی بر بهائیت باشند و پرونده سازی از آنها برای چیزی که من اسمش را "پرونده سازی برای نمایش مظلومیت "گذاشتم اصولا کاری صحیح نیست و می تواند نشان از اغراض خاصی باشد.

در کامنت بعدی موضوع را بیشتر توضیح می دهم.

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دوشنبه 23 مرداد 1385, 2:04 pm

پست توسط yas »

از همان اوائل آغاز بکار سایت در بحث هائی که با دوستان بهائی داشتیم متوجه شدیم که این دوستان در مقابل بحث های اندیشگی (که ریشه در کاوش اعتقادی و باورهای آنان در متون خودشان دارد) به جای پاسخ های علمی ،بلافاصله بحث را به مسائل سیاسی و طرح مظلومیت اجتماعی می کشاندند و صحنه را با ظرافت ،ترک می نمودند.

هرچه مطرح می کردیم : به فرض که مظلومیتی باشد چه ربطی به ما دارد؟

ما عده ای پژوهشگریم اعم از دانشجو و استاد و محقق که به انگیزه صرفا پژوهشی به موضوع بهائیت پرداخته ایم و هیچ ربطی هم به دولت نداشته و حتی از سوی دولت هم یکی دوبار بسته شده ایم ...

چرا در پاسخ مطالب علمی مستند مطرح شده از کتابهایتان پای مسائل سیاسی و مظلومیت اجتماعی که به فرض صحت ربطی به ما ندارد می شوید؟

و می پرسیدیم آیا این شگرد برای گریز از بحث علمی است یا خلط مبحث یا مصادره به مطلوب یا فرار به جلو...؟

اکنون هم می بینیم همین سیاست توسط دوستان بهائی و البته تشکیلات بین المللی آنها به طرز وسیعی دنبال می شود و روزی نیست با طرح یک خبر یا یک رویداد در مورد بهائیان ایران در تنور مظلومیت ندمند و از آن پرونده ای برای طرح در سازمان های بین المللی و رسانه های عمومی و سایت های خودی و غیر خودی نسازند.

نمونه این سیاست را در تهیه همین گزارش فوق الذکر می توان مشاهده نمود:

یک گزارش پنجاه و چهار صفحه ای با یک پیوست صدو نود و هفت صفحه ای شامل روز شمار مطالب در باره بهائیان در سایت ها و خبرگزاری ها اعم از سوال و تحلیل و مقاله و بحث علمی و یا سیاسی و نقد وپرسش و پاسخ یا ... و دلیل گرفتن اینها بر بهائی ستیزی(اصطلاح خود ساخته تشکیلات بهائی برای بایکوت کردن هر منتقد درونی یا بیرونی) و شیطانی و مخوف جلوه دادن آنان که مصرفی جز مشوه جلوه دادن برخورد های علمی ایرانیان با بهائیت نزد افکار عمومی جهان (که نوعا خبری از ماهیت اصلی بحث های علمی فیمابین ندارند) ،نخواهد داشت.


در پیوست 197 صفحه ای این گزارش اشاره ای به نشریات و سایت بهائی پژوهی و تاریخچه پیدایش آن در تابستان 2006 و غرفه آن در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب در سال 2009 در ایران دارد که آن را نیز در عداد حرکت بهائی ستیزی و شیطانی و مخوف جلوه دادن بهائیان (نامی که عنوان این گزارش دارد) قرار داده است و شرحی با این عبارات در صفحه 49 داده است:

[Comment: Last year, the 22nd Tehran International Book Fair was held from

6–16 May 2009; for the first time, the “Bahá’í Research Web site” (bahairesearch.org, an anti-

Bahá’í Web site that was launched in the summer of 2006 and claims to be an academic research

site) had a booth displaying and selling anti-Bahá’í books and CDs. The site bahairesearch.org

advertised its presence at the fair on its front page online and invited individuals who were

“researching the Bahá’í Faith” (Bahá’í Pazhuhan) to come and visit the booth, where they could

purchase new books and second editions of older books that were posted on their Web site. The

titles of some of the new books are, “God of the Communications Age”, “Enemies of the Mehdi”,

and “A series of debates about the emergence of Bahá’ísm”. The Web site published many

pictures of the booth.]

چنان که مشاهده می فرمائید با این شرح از یک سایت تحقیقی و نشریات وکتابچه های آن و غرفه محقرش در نمایشگاه یک دشمن تمام عیار متناسب با تیتر کتاب که در بالا ذکر شد ساخته و پرداخته اند به طوری که یک غیر ایرانی فکر می کند در نمایشگاه کتاب بهائیان را در غرفه بهائی پژوهی به مذبح برده و آنها را به عنوان شیطان شکنجه می داده اند!

و صد البته سایت بهائی پژوهی را که از ابتدا ماهیت مستقل خود از دولت را فریاد نموده ،دولتی قلمداد کرده و خواسته اند آن را با انگ بهائی ستیزی به جمع اقدامات دولتی پیوند داده و بایکوت نمایند.

غافل از آنکه بانیان همین نمایشگاه بعضا با غرفه بهائی پژوهی مشکل داشته و حتی اجازه حضورش را در نمایشگاه کتاب امسال صادر نکردند و علیرغم آمادگی حضور در نمایشگاه از داشتن غرفه محرومش ساختند!

سوال ما این است این همه مقدمه و موخره چینی برای حمله به بهائی پژوهی از سوی تشکیلات بیت العدل برای چیست؟!

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دوشنبه 23 مرداد 1385, 2:04 pm

پست توسط yas »

البته جناب سردبیر و دوستان پژوهشگر سایت هریک حق دارند فردا یا مجتمعا پاسخ هایی به این گزارش و سخنگوی جامعه جهانی بهائی خانم بانی دوگال و خانم دیان علائی که فارسی هم می دانند بدهند اما بنده از سوی خود به عنوان کمترین پژوهشگر در برابر این اتهامی که به پژوهشگران سایت زده اند حقوقی قائل هستم.

براستی از سخنگوی جامعه بهائی خانم بانی دوگال یا خانم دیان علایی سوال می کنم:

1-با مشی علمی سایت بهائی پژوهی چه مشکلی دارند؟

آیا یک بار به خود زحمت داده اند که به یکی از تالار های گفتگوی این سایت تشریف بیاورند و با پژوهشگران سایت وارد یکی از مباحث علمی که مستند به متون بهائی است بشوند و به گفتگو بپردازند؟

آیا مطلبی و مقاله ای برای سایت فرستاده اند که سانسور شده است؟

آیا در سایت دشنام و اهانتی به یک بهائی سراغ دارند؟

آیادر سایت سخن غیر مستندی به بهائیت نسیت داده شده است؟

آیا دلیلی بر وایستگی سایت و پژوهشگرانش به دولت سراغ دارند؟

و خلاصه آیا پاداش یک سایت تحقیقی از سوی کسانی که به تعلیم "تطابق دین با علم و عقل "افتخار می کنند این است؟


2- لطفا بفرمایند به نظر ایشان در جامعه جهانی اگر کسی بخواهد به نقد افکار بهائی اقدام نماید باید چگونه عمل کند تا متهم به بهائی ستیزی نشود؟

و بفرمایند مرز بهائی پژوهی با بهائی ستیزی را چگونه تعریف می کنند؟

و بگویند بهائی پژوهی باید چکار می کرده که نکرده است؟:

باید به بهائیان فرصت گفتگو می داده که نداده است؟

باید سخنانش مستند به متون بهائی می بوده که نبوده است؟

باید تالارهای گفتگویش به روی بهائیان باز می بوده که نبوده است؟

باید از گل به بهائیان نازک تر نمی گفته که گفته است؟

انصافا چه موارد تخلفی در سایت دیده اند که مثلا آمده اند ودر فلان تاریخ و در فلان تاپیک تذکر داده اند اما سایت "بهائی پژوهی" توجه ننموده است؟


3- اصولا در ساختار فکری شما(جامعه جهانی بهائی و سخنگوی آن) به عنوان عضوی از جامعه جهانی و سازمان ملل،حقوق دگر اندیشان چیست؟

اگر کسی بهائی نبود و دگر اندیش بود حق دارد حرف بزند یا نه؟

چه کند تا مجال سخن بیابد و افکار خود را آزادانه بیان کند و از سوی شما متهم به ستیز نشود؟

اگر سایت یا رسانه یا خبرگزاری را با زحمت پیدا کرد که نقدش را مطرح نماید، چه کند که از سوی انبوه رسانه های در اختیار شما مثل بی بی سی و رادیو فردا و رادیو زمانه و گویا و رسانه ها و رادیو تلویزیون خودتان و انبوه رسانه های همسویتان مورد هجمه به عنوان بهائی ستیز واقع نشود؟

و اگر نقدش وارد بود عکس العمل شما چه خواهد بود و چگونه خود را تغییر می دهید؟

اصولا خود را در مظان اشتباه فرض می کنید یا خود را کاملا مصون از خطا می پندارید؟!

اگر خود را مصون از خطا نمی پندارید تکلیف منتقدان شما چیست؟

آیا به نقد شما بنشینند یا قلم ها را غلاف نمایند تا از سوی شما ستیزگر نامیده نشوند؟!


4-
اگر هرگونه نقد یا دگر اندیشی ،ستیزه است چرا دیانت بهائی بخاطر همین رفتار به ستیزگری علیه اسلام موصوف نشود؟

توضیح اینکه از نظر دیانت بهائی ،شریعت اسلام منسوخ و تاریخ مصرف گذشته است و دانشمندانش ، گرگ و گرگ زاده و معتقدانش مشرک نامیده شده اند .

حتی جناب بهاءالله عنوان یک کتابش را خطاب به یکی از دانشمندان مسلمان "بچه گرگ "نامیده است(لوح ابن ذئب) !


بر همین قیاس آیا مسلمانان نیز مجازند یک گزارش کاملا مستندعلیه بهائیت ترتیب دهند و همه موارد نقض و اهانت به اسلام و دانشمندان اسلام را از کتاب های بهائی استخراج نمایند و به انگلیسی ترجمه کنند و در اختیار افکار عمومی جهان و سازمان های بین المللی و دفتر سازمان ملل قرار دهند و تیتر آن را هم بگذارند"دهشتناک و شیطانی نمائی اسلام و مسلمین در متون اصلی بهائی"؟!

حتم بدانید چنین گزارشی چندین برابر گزارش 54 صفحه ای شما از چند سایت و وبلاگ خواهد بود و البته نه از سایت ها بلکه از متون اصلی شما فراهم خواهد شد!


اگر چنین متنی فراهم شود پاسخ شما چه خواهد بود؟

آیا خواهید پذیرفت که با همین طرز رفتار و شیوه نامگذاری منتقدین به ستیزگر ،شما هم "مسلمان ستیز" و "اسلام ستیز" نامیده شوید؟!


ادامه را منتظر باشید...

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دوشنبه 23 مرداد 1385, 2:04 pm

پست توسط yas »

5- چرا جامعه جهانی بهائی ، اقدامی برای توقف ستیزه جوئی نسبت به دیگر ادیان نمی کند؟

چنان که دوستان بهائی اظهار می دارند بهائیت خود را در ادامه ادیان ابراهیمی یهود و مسیحیت و اسلام به شمار می آورد.

سوال این است که چرا نسبت به عملیات ستیزه جویانه رسانه های گوناگون علیه ادیان ابراهیمی ساکت است و در مورد هزاران سایت و ده ها شبکه رادیوئی و تلویزیونی که مدام علیه این ادیان بویژه اسلام تبلیغ و سم پراکنی می کنند سخنی نمی گوید و گزارشی مثل این گزارش که برای خویش تهیه کرده (و تنها به چند سایت منتقد خود استناد نموده) برای آنها ترتیب نمی دهد و حمله به آن ادیان را حمله به خویش که به عنوان پیشینه اوست قلمداد نمی نماید و برای این اهانت ها سینه چاک نمی کند؟!
آیا باید نتیجه گرفت بهائیت آنقدر که به منتقدان خود فکر می کند به فکر منتقدان اسلام که مثلا دین الهی قبل از اوست ،نیست؟!

آیا اگر به اسلام اهانت شود مجالی برای طرح بهائیت باقی می ماند؟
آیا اقدامی از سوی بهائیان در برابر هزاران سایت منتقد و بلکه اهانت کننده به اسلام که در فضای وب کار می کنند به عمل آمده است؟
اگر به عمل آمده لطفا فهرست بفرمایند که در کجا و چه زمان و چه مطالبی ،این پاسخگوئی ها به شبهه پراکنی و ستیزه جوئی علیه اسلام انجام شده است.

6-نظر بهائیت در مورد آزادی رسانه ها چیست؟

در طرح های حقوق بشر ، آزادی رسانه ها بخشی از آزادی های فردی و اجتماعی جوامع دموکراتیک محسوب می شود. در جوامع آزاد حتی افتخار می کنند که رسانه ها حتی به دولتیان نیز رحم نمی کنند و انتقاد را حتی اگر به روسای کشور و دیگر مسئولان هم باشد ، مطرح می نمایند و باکی بر آنها نیست.حال فرض کنید بعضی رسانه های ایران بخواهند به بهائیت نقد هائی داشته باشند چرا جامعه بهائی بابد از این آزادی که رسانه ها در فضای حقوق بشری امروز داشته باشند ناراحت باشد و از آن پرونده سازی کند و پای دولت و ملت را پیش بکشد و آن را به تریبونی برای نمایش مظلومیت تبدیل نماید؟!

irani
فعّال
پست: 339
تاریخ عضویت: جمعه 22 آذر 1387, 9:23 pm

پست توسط irani »

سلام بر دوستان گرامی

چند روزی توفیق حضور نداشتم و اکنون که آمدم این تاپیک جدید نظرم را جلب کرد.

از یاس عزیز که در مورد گزارش جدید بهائیت اطلاع رسانی نمودند و از طریق ایشان با محتوای این گزارش آشنا شدیم متشکرم

و از اینکه نظرشان را هم در مورد این بیانیه گفتند استفاده کردم.

تحلیل من هم این است باید دید در ظرف زمانی و شرایط جهانی این گزارش ها به چه منظور تهیه می شود و به چه مصرفی رسد؟

شنیدم یکی از اعضای بیت العدل در یک اظهار نظر خصوصی و سری گفته بود اگر روزی جامعه جهانی با مقاومتی علیه خود روبرو نباشد ما چه

خواهیم کرد و از رسانه های خود چه مسائلی را مطرح و چگونه افکار عمومی را به طرف خود جلب خواهیم نمود؟!

حرف های اصلی ما شامل وحدت و صلح و تساوی و...که از سوی هزاران سازمان دولتی و خصوصی در هزاران سایت و کتاب و رسانه دارد

مطرح می شود و حرف ما پیش مردم جهان حرف جدیدی نیست و توجه کسی را جلب نمی کند .تنها چیزی که می توانیم روی آن مانور دهیم و

توجه افکار عمومی جهان را به سوی خود جلب نمائیم تضییقات و فشار بر جامعه بهائی است که با طرح آن ،ترحم خودی و غیر خودی را بر

انگیزیم تا به ما توجه کنند و این مقدمه تبلیغ ما خواهد بود...

اکنون کاری ندارم به اینکه این حرف توسط یکی از اعضای بیت العدل یا رهبران فعلی بهائیت گفته شده یا نه و ساخته منتقدان باشد یا بهره ای

از واقعیت داشته و یا نداشته باشد .عرض من این است حقیقتا درون مایه تعالیم بهائی برای نسل امروز که از هزاران رسانه جهان حرف های

قشنگی مثل وحدت و تساوی و صلح را می شنود جاذبه ای ندارد.دارد؟!

اگر بهائیت هم مثل آن رسانه ها شبانه روز بگوید مردم جهان ،ما می گوئیم وحدت و صلح و تساوی چیز خوبی است می گویند بعد چه؟

هدفت از گفتن این حرف ها چیست؟

مگر ما خودمان عقلمان نمی رسد که شما به ما بگوئید این چیزها خوب است؟!

چرا باید به قیمومت شما و رهبرانتان در اسرائیل تن دهیم تا شعار دهیم این چیزها خوب است؟!

پس جاذبه ای در شعار ها نیست و امروز این شعارها کسی را تحریک نمی کند تا به کسی توجه نماید.اما اگر همین فرد بیاید و فریاد کند آهای

مردم جهان ببینید دارند ما را قتل عام می کنند یا شکنجه می کنند یا ظلم می کنند به فریادمان برسید فارغ از اعتقاد آن شخص توجه مردم

جلب می شود که برویم به او کمک کنیم تا از نظر انسانی جوابی برای وجدان خود داشته باشیم.آنوقت سوار بر وجدان عمومی ممکن است چیز

جدیدی هم بدست آورد که در شرایط معمول کسب آن برای او مقدور و ممکن نبود!

بحث من ادامه دارد امیدوارم با مشغله ها بتوانم ادامه دهم الان که باید به سرکار بروم...

irani
فعّال
پست: 339
تاریخ عضویت: جمعه 22 آذر 1387, 9:23 pm

پست توسط irani »

سلام و عرض پوزش

بحث را از پاراگراف آخری که عرض کردم ادامه می دهم.

عرض کردم:

"پس جاذبه ای در شعار ها نیست و امروز این شعارها کسی را تحریک نمی کند تا به کسی توجه نماید.اما اگر همین فرد بیاید و فریاد کند آهای

مردم جهان ببینید دارند ما را قتل عام می کنند یا شکنجه می کنند یا ظلم می کنند به فریادمان برسید فارغ از اعتقاد آن شخص توجه مردم

جلب می شود که برویم به او کمک کنیم تا از نظر انسانی جوابی برای وجدان خود داشته باشیم.آنوقت سوار بر وجدان عمومی ممکن است چیز

جدیدی هم بدست آورد که در شرایط معمول کسب آن برای او مقدور و ممکن نبود! "

براستی این نکته مهمی است.آیا امروز انسان فرهیخته ای هست که به زیبائی شعار ها آنقدر نمره دهد که صاحب شعار را به خاطر آن

شعارها ،پیامبر و خدا محسوب کند و بعد کامل و نمام عیار به قیمومیت او تن دهد که مثلا چون شعارهای خوبی داده ام بیائید و در تمام عمر از

حرف های دیگر من تبعیت کور کورانه نمائید؟!

طبیعی است که چنین نخواهد شد.اما اگر این فرد هر روز فریاد کند که ای داد و ای فریاد که مرا می زنند و می کشند و شکنجه می کنند و به

دادم برسید و نجاتم دهید...کسانی به آنها توجه می کنند و کنار آنها می آیند بعد این فرد با آنها یک عکس یادگاری و یک امضاء می گیرد و در

سایت و رسانه های خود می گذارد و می گوید ببین این ها هم موید و موافق من هستند!

اغلب اوقات هم این مویدان ،دنبال صحت و سقم ادعای فرد مظلوم نما نمی روند .یا وقتش را ندارند یا فکر نمی کنند فرد به آنها دروغ گفته باشد

و مثلا الکی اظهار نموه باشد که مردم ایران در صدد شیطانی جلوه دادن بهائیت هستند ...بلکه باور هایش را قبول ندارند و منتقد افکارش

هستند و اگر چه در طول این یکصد و شصت سال دائما تحت فشار اقدامات آنها بوده اند و سه جنگ تحمیلی آنها را در قلعه طبرسی و زنجان و

نیریز با صدها کشته و نیز آزار های آنها را درقالب نفوذی هایشان در دولت پهلوی تحمل نموده اند و دم بر نیاورده اند حالا متهم می شوند که

ظالمند و بهائیت مظلوم!

انصافا طومار امضاهائی که تشکیلات بهائی امروز از افراد مختلفی در اینطرف و آنطرف جهان جمع می کند و در بوق های رسانه ای خود قرار می

دهد و روی آنها مانور داده جو فشار ایجاد می کند از این نوع نیست؟!

باز هم تکرار می کنم بنده در این سایت مدافع هیچ ظلمی که به هرکسی چه بهائی باشد یا نباشد نیستم و منکر هم نیستم که ممکن است

به یک یا تعدادی از بهائیان هم ظلم شده باشد بلکه می گویم این حرکت تشکیلات بهائی ،در سوءاستفاده از افراد و افکار جهانی برای نمایش

مظلومیت ،مشکوک و بو دار است.مثل همین که گزارش تهیه می کند و می گوید سایت بهائی پژوهی در صدد بهائی ستیزی است.در حالیکه

هر کسی که یک بار به این سایت مراجعه نموده باشد می بیند این سایت به هیچ جا وابسته نیست و صرفا پژوهشی است و جز استناد به

متون اصلی خود بهائیان چیز دیگری را به آنها نسبت نمی دهد و کاملا آزاد فرصت گفتگو را برای بهائیان و غیر بهائیان فراهم آورده حتی بهائیان

در اینجا راحت تر از سایت های یکطرفه خود می توانند بطور زنده مطالب خود را اینجا بگویند و فوری هم مطلب خود را روی سایت ببینند!

حال می پرسیم این کار تشکیلات بهائی در حمله به سایت بهائی پژوهی انصاف است؟!

و سوال می کنیم در این عمل بهائیت ،ما مظلوم واقع شده ایم یا آنها؟!

ارسال پست