مساله مشروعیت

0 212

 این کتاب در پنج فصل به رشته‌ی تحریر در آمده که دو فصل نخست این کتاب به بحثی تطبیقی درباره‌ی ویژگی‌های حجت‌های الهی در ادیان مختلف پرداخته است.در این دو فصل مؤلف نشان داده است که رهبران بهائی واجد ویژگی‌های قابل قبول عقلی و نقلی برای رهبری جامعه‌ی بشری نبوده‌ و مشروعیت لازم را برای ادعای پیامبری از جانب خداوند نداشته‌اند. فصل سوم این کتاب به بررسی مسأله‌ی دلیل تقریر و ادعای بهائیان در کفایت این دلیل بر مشروعیت رهبران بهائی پرداخته و از سه منظر این دلیل را نقد کرده است.

فصل‌های چهارم و پنجم این کتاب به بررسی نظم نوین بهائی برای هدایت انسان‌ها در تعالیم شوقی افندی پرداخته و حوادث پس از مرگ شوقی را با نصوص بهائی موجود در این زمینه مقایسه کرده است. از رهگذر این مقایسه نویسنده به این نتیجه رسیده که بیت العدل در شرایط موجود، مشروعیت لازم را حتی از دیدگاه بهائیان مؤمن به نصوص بهائی برای زمامداری امور بهائیت ندارد و از مسأله‌ی عدم مشروعیت رنج می‌برد.

مهدی هادیان مؤلف این کتاب در بیاناتی ضمن تشکر از همکاران خود در تولید این اثر، آن را ثمره‌ی دو سال مطالعه و تحقیق خواند و گفت: ابتدا قرار بود این نوشته به عنوان مقدمه‌ی کتاب نشیب و فراز، نوشته‌ی مرحوم یدالله ثابت راسخ منتشر شود. اما هنگامی که این مقدمه به رشته‌ی تحریر در آمد، حجم آن از اصل کتاب نشیب و فراز بیشتر شد و لذا به صلاحدید دوستان گروه پژوهش و نگارش، قرار شد به صورت مستقل چاپ شود و در مقدمه‌ی کتاب نشیب و فراز، به معرفی کوتاهی از سرهنگ بازنشسته، یدالله ثابت راسخ، اکتفا شود. اما توصیه‌ی من به کسانی که می‌خواهند کتاب «نشیب و فراز» را به خوبی متوجه شوند آن است که پیش از آن، کتاب «مسأله‌ی مشروعیت» را با دقت مطالعه کنند.

 

نام کتاب: 
مساله مشروعیت
سال نشر: 
1392
تعداد صفحه: 
292
نام نویسنده: 
مهدی هادیان
ناشر: 
گوی
محل نشر: 
تهران
قطع: 
رقعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.