زمان و منتظران۶- جهان ما

0 197

معرفی کتاب جهان ما

جهان ما جلد ششم از مجموعه کتاب‌های زمان و منتظران، به قلم عبدالحسن طالعی، محمد گوگانی و محمدحسن کاشف است. طرحواره زمان و منتظران، در پاسخ به یک نیاز پدید آمده است: بیان امروزی باورهای بنیادین.

مباحث اعتقادی در طول قرن‌ها و سالیان، تغییر نمی‌کند؛ اما متناسب با هر زمان و به بیان ویژهٔ همان دوران نیاز دارد که عالمان در زمان‌های گوناگون تلاش‌هایی در طرح آن مباحث متناسب با زمان خویش، داشته‌اند. موضوعات این طرحواره عبارت است: خدای ما، پیامبر ما، پیشوای ما، بازگشت ما، آئین ما، جهان ما و رسالت ما.

نویسندگان این مجموعه با بیانی ساده، روان، داستان‌گونه و گفتگو محور، مباحث مختلف اعتقادی را برای مخاطب جوان مطرح کرده‌اند. هر کتاب شامل چهل موضوع است که مهم‌ترین سرفصل‌های طرح شده در عنوان کتاب را پوشش می‌دهد.

درباره کتاب جهان ما

جلد ششم از مجموعه زمان و منتظران، به موضوع جهان ما می‌پردازد که تلاش می‌کند به چهل عنوان از مهم‌ترین موضوعات جهان ما اشاره می‌کند و در هر کدام از آن‌ها سرفصل‌های کلی را با توجه به آموزه‌های دینی تبیین نماید. البته از آنجا که این موضوع و به این شکل کمتر کتابی پیش از این نوشته شده ممکن است کاستی‌هایی وجود داشته باشد که بر نویسندگان خواهید بخشود. مهم این است که در کنار شناخت «خدای ما»، «پیامبر ما»، «پیشوای ما»، «بازگشت ما» و «آئین ما»، کتاب ششم باعنوان «جهان ما» اشاره داشته باشد و شاخص‌های کلی را تبیین نماید.

خواندن کتاب جهان ما را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به مباحث دینی و اعتقادی را به خواندن این مجموعه دعوت می‌کنیم.

بخشی از کتاب جهان ما

همه می‌خواستیم بدانیم شایان در مورد «سبک زندگی» که این روزها خیلی مورد بحث است، چه مطالبی آماده کرده، شایان که اشتیاق ما را دید، گفت: سبک زندگی هر فرد یا جامعه در حقیقت معرف هویت فرهنگی و اختصاصی آن فرد یا جامعه است. سبک زندگی می‌تواند ابزاری برای نمایش ارزش‌های فرهنگی باشد. اگر سبک زندگی برخاسته از میراث تمدنی و هویت خودی باشد نشانه عزت است و در مقابل، تقلید از سبک زندگی دیگران، نشانه‌ای از آلیناسیون و خودباختگی است. سبک زندگی، مجموعه‌ای از رفتارهای فردی یا اجتماعی است که متأثر از باورها و ارزش‌های پذیرفته شده، امیال فردی، محیط اجتماعی و شرایط اقلیمی است که وجهه غالب رفتار فرد، گروه یا جامعه شده باشد. این روش و نوع زندگی منعکس‌کننده گرایش‌ها، ارزش‌ها، عادات، نگرش‌ها، سلیقه‌ها، معیارهای اخلاقی و اقتصادی و … است که جهت‌گیری او را در همه زمینه‌ها حتی نوع پوشش و مُد و نوع رابطه با دیگران و تنظیم تفریحات و شیوه‌های رفتار با خانواده و دیگران را در بر می‌گیرد و در مجموع طرز زندگی کردن فرد یا گروه را می‌سازد که طبیعتاً معرف فرهنگ آن‌هاست…

حمید گفت: امروز صاحبان رسانه‌ها و قدرت‌های بزرگ و صاحبان رسانه‌ها با گسترش ارتباطات فراگیر جهانی، سعی دارند سبک زندگی خاصی را تبلیغ و ترویج کنند و تا حد زیادی هم موفق شده‌اند. جوانان ما حتی نوع آرایش مو و موسیقی مطلوب و پوشش خود را از این طریق انتخاب می‌کنند و برای آن‌که نشان دهند امروزی و پیشرفته‌اند خود را شبیه سلبریتی‌ها و مشاهیر هنری و ورزشی و رسانه‌ای می‌کنند که هیچ نسبتی با فرهنگ و دین ما ندارند؛ آیا این امر، مُجاز است؟ شایان گفت: این امر نه‌تنها مغایر استقلال فرهنگی فرد و جامعه است، بلکه با فرهنگ دینی ما نیز ناسازگار است. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: کسی که شبیه غیر ما شود از ما نیست (لیس منا من تشبّه بغیرنا) و امیر مؤمنان (ع) فرمود: هرکس، شبیه قومی شود، از آنان محسوب می‌شود (من تشبه بقوم عُدّ منهم) و امام صادق (ع) فرمود: خداوند به یکی از پیامبران وحی نمود که به قوم خود بگو لباس دشمنان مرا نپوشند و غذای آنان را نخورند و به شکل آنان در نیایند که دشمن من خواهند بود چنان‌که آنان دشمن من هستند..

نام کتاب: 
جهان ما
تهیه کننده : 
عبدالحسین فخاری
سال نشر: 
1398
نام نویسنده: 
عبدالحسن طالعی
محمد گوگانی
محمدحسن کاشف
ناشر: 
گوی
محل نشر: 
تهران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.