تاملاتی پیرامون وحدت عالم انسانی

یکی دیگر از تعالیم دوازده گانه بهاییان وحدت عالم انسانی است.جهت تحلیل درست و نقد صحیح این تعلیم ابتدا باید بدانیم وحدت عالم انسانی یعنی چه؟  لذا ضروری است دوستان بهایی نسبت به پاسخ روشن سئوالاتي كه در ادامه طرح خواهد شد، توجه ویژه مبذول فرمایند:

1.اصولا وحدت در چیست؟ یعنی حول چه محوری است؟ 

2.آیا شعار وحدت عالم انسانی از بدایع آئین بهایی است یا این مفهوم در ادیان گذشته هم وجود داشته است؟

3.آیا این اعتقاد و مفهوم آن در گفته ها و نوشته های سایر متفکرین و مصلحین بشری بوده و یا اینکه اول بار توسط جناب بهاء الله عنوان شده است؟ 

4.بهاییان در کتابهایشان مدعی شده اند که ویلسون رئیس جمهوری وقت آمریکا طرح جامع ملل را با الهام از آثار بهایی و مطالعه آثار بهاءالله عنوان کرده است. اگر این مطلب صحیح مي‌باشد، لطفا مدرک آن را اعلام فرمایید. 

5.مسلما تحقق شعار وحدت عالم انسانی نیاز به  پیش شرط‌هايي دارد که تا تحقق آنها چنين شعاري بی معنا خواهد بود. لطفا بفرمایید این پیش شرطها چیست؟ و چرا تاکنون محقق نشده است؟

6.فکر می کنید شعار وحدت عالم انسانی علی القاعده در زمان ظهور پیامبر جدید (به قول بهاییان) که مستظهر به تاییدات مستقیم الهی است امکان تحقق بیشتری دارد و یا در آینده ای که هیچکدام از مظاهر مقدس الهی حضور ندارند؟ 

7.یکی از مشکلات فعلی سازمان ملل، عدم ضمانت اجرایی مصوبات آن است که به همین دلیل عملا تحت نفوذ قدرتهای بزرگ قرار گرفته است.  سئوال اینجاست که آیا تحقق وحدت عالم انسانی از طریق یک پارلمان بین المللی که کل جهان را یکپارچه نماید به جز از طریق یک قوه قاهره که همه قدرتها را تحت نفوذ خود درآورد، امکان پذیر است؟ 

8.سئوال بسیار مهم ديگر این است که مکانیزم های تحقق وحدت عالم انسانی چیست؟ 

9.چه ضمانت اجرایی وجود دارد که این مجمع جهانی به فساد کشیده نشود چون این فساد دیگر فساد در یک کشور یا منطقه نخواهد بود بلکه وسعتي جهاني دارد. 

 

 اگر مراد از وحدت عالم انسانی این است که سوءظن و حسادت و نفرت و تجاوز و تعصبات فردی و غیره را باید کنار بگذاریم و در یک جمله سعی کنیم همگی انسان های خوبی باشیم که موضوع تازه ای نیست . همه ادیان الهی این را گفته اند و حتی اعتقاد به موعودی دارند که به نصرت و قدرت الهی عدالت را در سراسر گیتی برقرار می کند. همچنین افرادی همچون افلاطون، سر توماس مور ، فارابی و به این مهم بطور مفصل پرداخته اند. 
آيا بدون پاسخ دقیق به این پرسش ها،آموزه وحدت عالم انسانی در خور توجه خواهد بود؟ 

تمام حقوق این پورتال برای مؤسّسه بهائی‌پژوهی محفوظ است.

کپی‌رایت© بهائی‌پژوهی؛ ۱۳۹۹-۱۳۸۵.

Back To Top