دیدار با مرجع عالی قدر جهان تشیع، آیت الله صافی گلپایگانی

در تاریخ ۱۵ آذر سال ۱۳۹۷، اعضای مؤسسه بهائی پژوهی افتخار داشتند تا میهمان مرجع عالی قدر جهان تشیع، آیت الله صافی گلپایگانی باشند. در این دیدار، مدیران و دست اندرکاران بهائی پژوهی ضمن تقدیم نسخه‌ای از تولیدات مکتوب خود به معظم له، گزارشی از فعالیت‌های اخیر خود را ارائه کردند. شرکت در نمایشگاه‌های کتاب و مطبوعات و نقد و بررسی علمی آیین بهائی توسط مؤسسه‌ی بهائی پژوهی، از مسائلی بود که مورد توجه و تأیید ایشان قرار گرفت. در این دیدار آیت الله صافی گلپایگانی ضمن بیان تذکراتی در مورد مواجهه با بهائیت ضمن پرهیز دادن از بزرگنمایی آن در جامعه، به لزوم رصد و پاسخگویی دقیق و علمی به شبهات آن در قبال جامعه‌ی اسلامی تأکید کردند. ایشان با بیان آن که جعل و تحریف روایات اسلامی و سوءبرداشت و استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام بدون توجه به موازین علمی از ابتدا در دستور کار مبلغان و رهبران این فرقه قرار داشته است، دست اندرکاران بهائی پژوهی را به توجه زیاد نسبت به این موضوع و دقت و واکاوی در این شیوه تبلیغی بهائیت فراخواندند.

در دیدار با این فقیه عالی قدر، خاطراتی از ایشان در مورد شیوه های تبلیغی پنهان بهائیت در ایام صباوت و نوجوانی جناب ایشان در گلپایگان بیان گردید. از مهمترین نکات بیان شده توسط ایشان، امام جماعت شدن خواهر زاده ابوالفضل گلپایگانی به نام شیخ جعفر گلپایگانی در یکی از مساجد شهر بود. او که بهائی شده بود، در لوای امام جماعت، ضمن انجام مناسک اسلامی، سعی بلیغی در القاء شبهه در میان مسلمانان داشت. هنگامی که رابطه‌ی او با ابوالفضل گلپایگانی کشف شد و معلوم شد که بهائی شده است، مردم او را از خود راندند و از مسجد بیرون کردند و به زحمت بسیار افتادند تا نمازهای خود را که به امامت او خوانده بودند، اعاده کنند. در بر ملا شدن این خدعه و طرد شیخ جعفر، پدر آیت الله صافی گلپایگانی نقش ممتاز و ویژه‌ای داشته‌اند. نکته مهم و تلخ ماجرا این است که این طرد و انزجار، با برخورد دولت مرکزی در زمان رضا شاه با مردم مسلمان همراه شده و برخی از متدینان شهر، به همین واسطه بازداشت شده‌اند که ظاهراً آیت الله صافی، در متن پیغام و پسغام‌های شهربانی و پدر بزرگوارشان برای آزادی این افراد قرار گرفته اند. جالب این جا است که در اثر رفتار روشنگرانه و محکم متدینان گلپایگان به سرپرستی جناب والد ایشان، هیچ یک از اهالی در این فعل و انفعالات بهائی نشده و کل مردم شهر، یک صدا از این شیوه های سخیف تبلیغی اعلام انزجار کرده اند.

آیت الله صافی گلپایگانی در این دیدار همچنین به مداخله خود در غائله‌ی تبلیغ بهائیان در شاهرود به دستور آیت الله بروجردی و همکاری خود با مرحوم آیت الله نمازی اشاره و از آن به نیکی یاد کردند. ایشان در ادامه‌ی این دیدار ضمن آن که همکاران بهائی پژوهی را «مجاهد فی سبیل الله» خواندند، زحمات انجام شده در این مؤسسه جهت روشنگری در مورد بهائیت و اصالت مهدویت را تأیید و ادامه‌ی آن را خواستار شدند.

ایشان همچنین ضمن اشاره به اهمیت موضوع بازگشتگان از بهائیت، احیاء کتابهای این افراد همچون عبدالحسین آیتی، صبحی و نیکو را خواستار شدند و پیگیری مرمت و بازسازی قبور این افراد برای زنده نگه داشته شدن یادشان در جامعه تأکید کردند. معظم له همچنین در بخش دیگری از سخنانشان به ضرورت حمایت فکری و مالی از بهائیان مسلمان شده تأکید کردند.

تمام حقوق این پورتال برای مؤسّسه بهائی‌پژوهی محفوظ است.

کپی‌رایت© بهائی‌پژوهی؛ ۱۳۹۷-۱۳۸۵.

Back To Top