دخالت در سیاست،اطاعت از حکومت

Sardabir
فعّال
پست: 454
تاریخ عضویت: یک شنبه 18 تیر 1385, 11:31 am

دخالت در سیاست،اطاعت از حکومت

پستتوسط Sardabir » سه شنبه 26 تیر 1386, 11:23 pm

ali82 نوشته است:
با سلام

جناب سردبیر

با توجه به مباحث مطرح شده پیشنهاد می کنم تاپیکی با موضوع " دخالت در سیاست و اطاعت از حکومت" گشوده شود تا در آنجا به طور مفصل به این مطلب بپردازیم. با تشکر

این تاپیک گشوده شد تا ali82 و دوستان و کاربران مطالب خود را در این موضوع ارائه فرمایند.

ضمنا اگر ali82 یا یکی دیگر از کاربران همت نموده مطالبی که قبلا در همین سایت در این زمینه بوده جمع بندی نموده و اینجا مطرح نمایند جالب خواهد بود.

Sardabir
فعّال
پست: 454
تاریخ عضویت: یک شنبه 18 تیر 1385, 11:31 am

پستتوسط Sardabir » سه شنبه 26 تیر 1386, 11:30 pm

جویا خطاب به نوزدهساله در مورد دخالت در سیاست:

دخالت در سیاست توسط بهائیان به هر صورت، حرام است. نخست به مطالبی در این باره توجه کنید:‏ جناب بهاء الله در کتاب اقدس می گوید: ‏
‏« لَیسَ لأحَدٍ أن یَعتَرِضَ عَلی الَّذین یَحکُمُونَ عَلَی العِبادِ. دَعوا لَهُم ما عِندَهُم وَ تَوَجَّهُوا إلَی القلوب "بر هیچ کس جایز نیست که بر کسانی که حکومت می کنند اعتراض کنند. آن چه را که نزد آنان است به ‏خودشان واگذارید و به دل ها توجه کنید."‏
جناب عبدالبهاء هم گفته است: ‏
‏« نفسی از احبا اگر بخواهد در امور سیاسیه در منزل خویش یا محفل دیگران مذاکره بکند، اول بهتر ‏است که نسبت خود را از این امر قطع نماید و جمیع بدانند که تعلق به این امر ندارد، خود می داند.»‏

دوست عزیز طبق این حکم، حضرت عالی اگر بخواهی در هر محفلی از جمله در سایت بهایی پژوهی ‏سخن سیاسی بگویی، اول باید بهایی بودن خود را کنار بگذاری سپس وارد میدان گفت و گو شوی. به ‏این سخن دیگر جناب مرکز میثاق ( جناب عبد البهاء ) توجه کن تا تکلیف شرعی خود را بدانی هر چند ‏من آن را برایت بیان کنم:‏

میزان بهایی بودن و نبودن این است که هر کسی در امور سیاسیه مداخله کند و خارج از وظیفه ی ‏خویش حرف زند یا حرکتی نماید، به همین برهان کافی است که بهایی نیست و دلیل دیگر نمی خواهد.

ali82
پست: 65
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 اسفند 1385, 3:45 pm

پستتوسط ali82 » چهار شنبه 27 تیر 1386, 3:57 pm

با سلام

از جناب سردبیر به خاطر توجه و عنایتشان تشکر می کنم.

در این مورد مطلبی در سایت ساغر ارائه شده است ولی تاپیک مربوطه قفل است و نمی توان در آن سایت در این مورد بحث و گفتگو کرد لذا مطالب ارائه شده در آنجا را در این سایت می آورم تا در این مورد گفتگو کنیم:


قسمتی از بیانیه بیت العدل اعظم درباره اطاعت از حکومت و تبلیغ امرالله مورخ 28 فوریه 2005

حکومت به سیستمی برای تداوم رفاه و ترقی منظم جامعه بشری ، به مهر تایید الهی مزین است. تاکید بر ضرورت همیشگی حکومت از جمله ویژگی های بارز آیین بهایی است. حضرت بهاالله اهمیت حکومت را در کتاب مستطاب اقدس و تعدادی از الواح معروف خود، صریحا تاکید فرموده اند... ولی معهذا این اطاعت با وجود تاکیدات شدیده در آثار مبارکه ، جنبه مطلق ندارد.
در یکی از دستخط هایی که به دستور حضرت ولی امرالله به زبان انگلیسی نوشته شده است و ترجمه آن در اینجا نقل می گردد میفرمایند که احبا "نباید در تحت هیچ شرایطی اجازه دهند که معتقدات عمیق دینی آنان توسط هیچ مرجع دولتی مورد تجاوز و تهاجم قرار بگیرد".
احبای عزیز الهی در این مورد باید تفاوتی بنیادی و مهم بین مسائل روحانی و اداری قائل شوند.
در توقیعی صادر از کلک مطهر حضرت ولی امرالله به زبان انگلیسی این تفاوت تشریح شده که ترجمه ای از آن چنین است "اگر چه وظائفی که جنبه روحانی دارد مقدس و تخطی ناپذیر است و بنابراین نمی تواند مورد مصالحه قرار بگیرد، ولی مسائل اداری ثانوی و انعطاف پذیر است و نتیجتا می توان آن را قربانی اطلاعت قوانین حکومت نمود" بیان حضرت بهاالله در کتاب عهدی که در آن تفاوت بین قلمرو قدرت ملوک و عرصه امور الهی را روشن فرموده اند موجب تیزبینی و افزایش آگاهی شخص نسبت به ماهیت تفاوت حساسی که بهاییان موظف به تشخیص آن هستند، می شود.
در این مقام جمال مبارک امور دنیوی را به سلاطین و ملوک محول فرموده و قلوب را به نفس مظهر ظهور کلی الهی اختصاص می دهند.
... ایمان احساس باطنی و آکنده از اشتیاق برای جلوه نمودن در قلوب کلام و عمل می باشد.تبلیغ این دورا به هم می آمیزد.تبلیغ که به عنوان افضل اعمال از جانب حق توصیف شده از جمله وظائف روحانیست که هر فرد بهایی در آثار مبارکه به انجام آن موظف شده است.بدین ترتیب تبلیغ امری وجدانی و به طور قطع جاذب تاییدات روح القدس است.پیروان حضرت بهاالله که با انجام وظیفه ای این چنین بنیادی برای ابراز ایمان اشتغال دارند، آن را مجرایی برای وصول عنایت الهی و پاداش ربانی که آرزوی هر فرد اگاه است میدانند. تحت تاثیر قوه محرکه این آگاهی روحانی، هر فرد بهایی وجدانا حق ابراز عقیده خود را چه از طریق اظهار و اقرار و چه ارائه آن به دیگران ، به دور از دخالت هر مرجع دنیوی محفوظ و مسلم می داند.

باری ای احبای الهی در این سنه، تاییدات الهیه از جمیع جهات احاطه کرده جنود ملکوت نصرت نموده و افواج ملا اعلی هجوم کرده پس به شکرانه این الطاف باید دمی نیاساییم و نفسی بر نیاریم مگر آن که به نشر نفحات الله مشغول شویم و به ترتیل آیات هدی مالوف گردیم در اتحاد و اتفاق بکوشیم یاران را بنوازیم و دوستان را بستاییم حتی دشمنان را به انواع الطاف و نیت و خالصه خشنود نماییم و به نشر نفحات الله قیام کنیم و به اعلا کلمه الله پردازیم. (مکاتیب 5 ص 32)

در این ایام که سایه های ظلمانی شب گسترده شده و بالمآل نوع بشر را فرا می گیرد و وظیفه یاران چنان است که مشعل هدایت را افروخته و فروزان نگاه دارند.بر آنان است که در بحبوحه مصائب و درد و رنج های کنونی بر بصیرت پر بشارت امر الهی شهادت دهند و قرب جامعه نو ساخته ملکوت موعود حضرت مسیح را اعلان نمایند و ندای نظم عالمگیر را بر آورند که قوه محرکه اش روح نباض حضرت بهاالله است و کشورش بسیط زمین، شعارش وحدت و یگانگی است و نیروی حیات بخشش عدل و انصاف، مقصد و رهنمایش تسلط تقوی و حقیقت است و عظمت و جلالش سعادت کامل و مدام و جاودانی نوع بشر. (قرن انوار ص 57)

بیت العدل اعظم می فرمایند:
مقصد از تبلیغ امرالله ، مبارزه و مجادله و تفوق در کلام نیست بلکه باید با عزمی جزم قیام نمود و با دعا و مناجات و تخلق به اخلاق بهایی و اظهار محبت حقیقی به جمیع نفوس به لسان شفقت در عین اعتدال مقاصد امر حضرت ذوالجلال را بر عالم و عالمیان معلوم و مکشوف ساخت.

همچنین می فرمایند:... احبای عزیز ایران میتوانند کماکان با تخلق به حیات بهایی و استقامت و فداکاری و استمرار در تبلیغ انفرادی قوه عظیمی برای پیشرفت امرالله نه تنها در آن کشور بلکه در سراسر جهان باشند...

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دو شنبه 23 مرداد 1385, 10:34 am

پستتوسط yas » یک شنبه 7 مرداد 1386, 1:48 pm

ماجراجوئی بیت العدل

به نظر می رسد بیت العدل با پیام جدیدش دست به یک ماجراجوئی خطرناک زده است تا با استفاده از محمل دین و دست گذاشتن روی احساسات و ایمان بهائیان ایران ،از آنها یک سپر انسانی برای مقاصد ماجراجویانه خود بسازد و به اصطلاح به یک بازی برد -برد -برد(سه برد) دست بزند به ترتیب ذیل:
سناریوی طراحی شده این است که بهائیان ایران را مجبور به تبلیغ بهائیت کند تابدین ترتیب با نادیده گرفتن قوانین کشور رسما به معارضه با نظام بپردازند در این صورت دو حالت ممکن است اتفاق افتد:

1- حکومت رسما به مقابله با آنان بپردازد و جلوی تبلیغ آنان را بگیرد که در این صورت برد با بیت العدل است که از طریق رسانه ها فشارش را بر ایران زیادتر کند و با مظلوم نمائی نزد سازمان های بین المللی بیانیه های محکومیت برای نظام صادر کند...!

2- اگر هم نظام در برابر تبلیغ گسترده بهائیت ساکت باشد و کاری به کار آنان نداشته باشد این را به عنوان یک پیروزی برای امر تلقی نموده از این طریق ایجاد روحیه برای بهائیان نماید که باز برد با بیت العدل است...!

3-در هر دوصورت هم پای خود را کنار بکشد و نقش محوری بیت العدل را با زیرکی مخفی کند و بگوید من دستور تشکیلاتی نداده ام و این بهائیان هستند که به عنوان یک عبادت فردی به انجام وظیفه دینی خود قیام نموده اند و به این ترتیب شائبه دخالت تشکیلات بهائی در سیاست را پیشاپیش منتفی کرده باشد و این پیروزی سوم بیت العدل است!!

ظاهرا در این بازی همه چیز بر وفق مراد بیت العدل پیش خواهد رفت و سناریو،سناریو تضمینی و برد مضاعف است لیکن فقط یک مطلب را نادیده گرفته اند و آن اینکه نقش مردم ایران را نادیده گرفته اند که صرفنظر از نظام خودشان در صحنه حاضرند و از کیان دین و آموزه های دینی خود پاسداری و مراقبت می کنند و چه دولت وارد این عرصه بشود یا نشود خود در میدان حضور دارند و حرکت های خلاف قانون امثال این حرکت را زیر نظر دارند و خود اقدام می نمایند چنان که اکنون با ده ها پایگاه مجازی و اینتر نتی تبلیغ آنها را دچار چالش نموده و بنیاد علمی شان را فروریخته بطوری که به یکطرفه بودن راضی شده اند و به تسلیم و سانسور و قفل و تعطیلی رضایت داده اند...
همین کار را در جهان حقیقی دنبال خواهند کرد...

yas
فعّال
پست: 216
تاریخ عضویت: دو شنبه 23 مرداد 1385, 10:34 am

پستتوسط yas » یک شنبه 21 مرداد 1386, 8:39 pm

به طور تصادفی دیدم این تحلیل بنده در سایت ها ی دیگری نقل شده است.از این بابت خوشحالم که تحلیل بی راهی نبوده و مورد تایید کسان دیگر هم واقع شده و آن را پسندیده اند.در این زمینه تحلیل دیگری دارم که به زودی عرض خواهم نمود.

پدرام
پست: 12
تاریخ عضویت: چهار شنبه 1 فروردین 1386, 5:43 pm

پستتوسط پدرام » یک شنبه 21 مرداد 1386, 11:28 pm

الله ابهی

بعد از مدتی که به سایت مراجعه کردم با این موضوع برخورد کردم لذا مناسب دیدم قسمتی از بیانات مبارکه را در این باب ذکر کنم.

از پاسخ به داستان پردازی های جناب یاس هم خودداری می کنم و به ایشان پیشنهاد می کنم برای تمرین سناریو نویسی به سایتهای مناسب برای این کار مراجعه کنند تا ادعا های بهایی پژوهی در مورد مستند نویسی هم درست از کار دربیاید.!!

. چه که امور سياست و حکومت
و مملکت و رعيّت را مرجع محترميست و
مصدر معيّن و هدايت و ديانت و معرفت
و تربيت و ترويج خصائل و فضائل انسانيّت
را مرکز مقدّسی و منبع مشخّصی اين نفوس
تعلّقی بامور سياسی ندارند و مداخله نخواهند .
اينست در اين کور اعظم و رشد و بلوغ عالم
اين مسئله چون بنيان مرصوص در کتاب
الهی منصوص است و باين نصّ قاطع و برهان
لامع کلّ بايد اوامر حکومت را خاضع و
خاشع و پايه سرير سلطنت را منقاد و طائع
باشند يعنی در اطاعت و عبوديّت شهرياران
رعيّت صادق و بنده موافق باشند . چنانچه
در کتاب عهد و ايمان و پيمان باقی ابدی
جمال رحمانی که امرش قاطع و فجرش
ساطع و صبحش صادق و لامعست بنصّ صريح
ميفرمايد ، امر منصوص اين است :
" يا اولياء الله و امنائه ملوک مظاهر قدرت
و مطالع عزّت و ثروت حقّند دربارهء ايشان
دعا کنيد حکومت ارض بآن نفوس عنايت
شد و قلوب را از برای خود مقرّر داشت نزاع
و جدال را نهی فرمود نهياً عظيماً فی الکتاب
هذا امر الله فی هذا الظّهور الاعظم و عصمه
من حکم المحو و زيّنه بطراز الاثبات انّه هو
العليم الحکيم مظاهر حکم و مطالع امر
که بطراز عدل و انصاف مزيّنند بر کلّ اعانت
آن نفوس لازم "
رساله سیاسیه ص 10 تا 12

safa
پست: 68
تاریخ عضویت: پنج شنبه 2 فروردین 1386, 6:40 pm

پستتوسط safa » دو شنبه 22 مرداد 1386, 6:11 am

رسیدن مجدد جنابعالی بخیر!
یکبار دیگر مطلب جناب یاس یعنی "ماجراجوئی بیت العدل "را بخوانید سناریو راا بیت العدل طراحی کرده نه یاس!
ضمنا فراز آخر مطلب شما خیلی با اسرائیل سازگار است که اطاعتش لازم است:
مظاهر حکم و مطالع امر
که بطراز عدل و انصاف مزيّنند بر کلّ اعانت
آن نفوس لازم "
رساله سیاسیه ص 10 تا 12

زیرا این مظهر حکم و مطلع امر کاملا به طراز عدل و انصاف مزین است و اطاعتش بر همه نفوس بهائی لازم!!
حالا اگر به طراز عدل مزین نبودند باید اطاعت ننمود؟!
تکلیف چیست؟بیان فرمائید!


بازگشت به “نگاه به سیاست”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان