تحریف کتب آسمانی

Sardabir
فعّال

تحریف کتب آسمانی

پستتوسط Sardabir » چهار شنبه 16 مرداد 1387, 10:49 am

بحثی فیمابین کاربران در تاپیک "خاتم پیامبران"در موضوع تحریف کتب آسمانی ،آغاز گردید که به لحاظ مستقل بودن این بحث، گشودن تاپیک مستقل را طلب می نمود لذا این مجال را برای ارائه مطالب پیرامون تحریف یا عدم تحریف کتب آسمانی و نیز کتب امری گشودیم.

merila :

...اگر هم کسی مدعیه کتب آسمانی از تحریف مصون هستند لطفا مستند و متقن ادله خودش را ذکر کنه تا براش ثابت کنم که کتب آسمانی از تحریف مصون نیستند!!!

جواب واضحتر از این می خواهید؟؟! اگر نمی پذیرید هم می توانید منتظر بمانید تا از عقاید شما در باب تحریف قرآن چیزهایی ذکر کنم. ( البته اگه حذف نشوند! )

Darya :

...اینکه کتابهای آسمانی هم تحریف می شن که واضحه، دیگه توضیح نمی خواد! ...

jazireh :

خانوم مریلا ادعایی بزرگ طرح کردند و فرمودند که کتاب های آسمانی نیز تحریف می شوند، من حدس زدم منظور ایشان این باشد که جمله "الصلوة و السلام ..." از نگاه ایشان تحریفی است که در آثار امری شده. جناب دریا این حدس بنده را تایید کردند اما چون داعی این ادعا یعنی خانوم مریلا این حدس را تایید یا تکذیب نکردند، گفتگو در این مورد ممکن است بی نتیجه بماند. از این رو باز هم منتظر می مانم تا خودشان منظورشان را روشن بیان کنند تا آن را تحلیل کنیم.

sonia :

...جناب جزیره من هم با نظر مریلا موافقم اما فکر نمی کنم منظور او تحریف کتب بهایی است چون تا به حال تنها 164 سال از آن گذشته...

بابک :

...مریلا در ابتدای بحث صادق یا کاذب همین ادعای تحریف را بیان کرده بود بنابراین چیز جدیدی نیست( البته بعدا حرفشان را کاملا پس گرفتند) .

در مورد جمله 293 اشراقات ایشان مدعی بودند که این جمله تحریف است و کتب بهائی هم از دست تحریف مصون نمانده اند. اگر اینگونه باشد ، جناب سونیا، تمامی ادله شما در مقاله فوق 10 شاهی هم نمی ارزد چرا که ممکن است تمام دلایل شما از موارد تحریفی باشد و پشیزی ارزش نداشته باشد. بنابراین اگر می خواهید بحث ادامه پیدا کند مریلا را توجیه کنید که آثار بهائی تحریف نشده است و حرفش را پس بگیرد...

jazireh :

منتظر مریلا نیز هستیم تا خودشان بفرمایند که منظورشان از تحریف چیست،
ما در اینجا با قرآن و انجیل و تورات کار زیادی نداشتیم، همه حرف هایمان با کتاب های بهائی بود، در اینجا من متوجه می شوم که شما می خواهید بگویید که کتاب های بهائی تحریف شده اند. درست است؟
فرض کنیم درست باشد، چه نتیجه ای می گیرید؟

بابک :

سلام بر همه دوستان
من نمی دانم جزیره منتظر چیست؟
جزیره جان بله مریلا معتقد است آثار بهائی تحریف شده است و آن هم از نوع لفظی ما که نفهمیدیم منظور ایشان چه بود اما در تاپیک صادق یا کاذب ایشان حرفشان را پس گرفتند.

jazireh :

سلام به دوستان،
از آنجا که خانوم مریلا توضیحی درمورد تحریف کتب آسمانی نفرمودند که منظورشان چیست، برآن شدم که خویشتن در مورد این بیان ایشان توضیحی ارائه کنم تا نتیجه ذهنی ایشان، هرآنچه هست، از ذهن مبارکشان دور شود.

- "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "
اشراق خاوری در محاضرات، ص 130 و 131
- و حضرت بهاء الله در ایقان ، کتاب های آسمانی را مصون از تحریف می دانند.

هنگامی که این دو مطلب را در کنار فرمایش زیر قرار می دهیم به نتایج جالبی می رسیم:

- در کتاب قرن بدیع، صفحه 286 ، در مورد کتاب ایقان از بیان حضرت شوقی می خوانیم:
"پس از کتاب مستطاب اقدس اعظم و اشرف از كلّ محسوب است [منظور، کتاب ایقان است]. با ظهور اين کتاب مستطاب و فصل الخطاب که مفتاح معضلات کتب سماويّه است و بفاصلهء قليل قبل از اعلام امر حضرت ربّ الارباب از سماء ارادهء الهی نازل گرديده "

و هنگامی که در ویرایش های! کتاب ایقان نظر می کنیم، می بینیم که از تحریف لفظی مصون نمانده است. (آیات قرآن که در ویرایش های پیشین اشتباه! بود، تصحیح شده است.)
پس:
در اعتقاد اهل بهاء، کتاب های آسمانی تحریف لفظی نمی شوند که خانوم مریلا دقیقا خلاف آن را ادعا کردند. گذشته از صحت این حرف (که آیا به راستی تورات و انجیل تحریف شده اند یا نه)، پس از بررسی این بیانات، حداقل به یکی از نتایج زیر می رسیم:
1- ایقان کتاب آسمانی نیست، چون تحریف لفظی شده، و این یعنی حضرت شوقی که ولی امر الله هستند اشتباه فرموده اند که ایقان از آسمان نازل شده،
2- یا آسمانی هست ، اما کتاب های آسمانی تحریف می شوند و این یعنی حضرت بهاء الله اشتباه می کنند که می فرمایند کتاب های آسمانی تحریف نمی شود، و باز این یعنی پیامبر عصر جدید اشتباه می کند!

و چگونه می توان به آئینی که ادعا می کند الهی است ورهبران تراز اول آن اشتباهی به این بزرگی می کند اطمینان کرد و آن را الهی دانست!

خانوم مریلا فرمودند:
"این تحریفی بس آشکار است و چیزی غیر از این نیست. آن هم از نوع لفظی!
اگر هم کسی مدعیه کتب آسمانی از تحریف مصون هستند لطفا مستند و متقن ادله خودش را ذکر کنه تا براش ثابت کنم که کتب آسمانی از تحریف مصون نیستند!!! "

منتظر دلایل ایشان میمانیم و امیدواریم که مستند ارائه کنند، که این خود دلیلی بر رد حضرت بهاء الله خواهد بود.

hami
محل اقامت: ورکان

پاسخ: تحریف کتب آسمانی

پستتوسط hami » جمعه 18 مرداد 1387, 3:21 am

من یک سؤال دارم:
اگر در متون بهاییت مطالبی تحریف شده و دقیقا همان مطالب به ضرر آنان تمام می شود، چرا به خود جرأت نمی دهند و آن مطالب را از کتابهایشان حذف نمی کنند؟
تازه منتظر می مانند که وقتی کسی به آنان گیر داد ، آن مطالب را تفسیر کنند ؛ و این در حالی است که آنان به هیچ عنوان حق تفسیر ندارند و موظفند که به متن کتب توجه و عمل نمایند.

hami

پستتوسط hami » دو شنبه 21 مرداد 1387, 5:55 am

با عرض ادب و احترام خدمت دوستان بهایی پژوه
چند روزی است که از گشوده شدن این تاپیک می گذرد و بنده هنوز هیچ مطلبی را در این قسمت ندیده ام. من هم چون از این بحث خیلی خوشم آمد ، به شخصه سعی میکنم آنرا پیگیری کنم و انشاءالله اگر به موارد جالبی برخورد کردم ، حتما آنرا در اختیار دوستان قرار خواهم داد.
یکی از مواردی که بنده در تاپیک خاتم پیامبران بدان برخوردم، صحبتی بود میان شخصی به نام طهورا و جناب جویا
جناب طهورا در مورد عدم تحریف قرآن مطلبی را نوشته بودند و چند آدرس نیز در تأیید فرمایشاتشان آورده بودند. عین مطلب ایشان اینگونه است:
« ... بهائيان با وجود آنكه ميرزا حسينعلي (بهاءالله) در لوحي مندرج در كتاب «مائده آسماني» و در كتاب «ايقان» و «سوره الملوك» جزماً اعتراف و اذعان مي دارد كه:

قرآن به هيچ وجه و صورتي تحريف درآن راه نيافته و قرآن تمام بوده و اكنون نيز همان است كه بوده است،

«بيان» را ناسخ قرآن و «اقدس» را ناسخ «بيان» مي دانند.
زعما و مبلغان بهايي، درپاسخ اين سؤال كه چرا «بيان ناسخ قرآن است؟» عموماً پاسخ مي دهند: به دليل تحريف قرآن مجيد.
و اين در حالي است كه عبدالحميد اشراق خاوري عقيده بهائيت را در خصوص شبهه تحريف قرآن مجيد، چنين اذعان مي دارد:

«به صراحت در الواح الهيه نازل گرديده كه قرآن مجيد تمام و كامل و از دستبرد سارقين و مغرضين محفوظ است».(كتاب «محاضرات»، عبدالحميد اشراق خاوري، ص 1093.) ...»

پس با توجه به سخن پیشوای آیین بهایی (بهاءالله) و بزرگترین نویسنده بهائیان (عبدالحميد اشراق خاوري) ، قرآن در هر صورت از هجوم تحریف گران مصون و محفوظ است و اینکه زعما و مبلغان بهايي چه می گویند و چه تفسیر می کنند اصلا مهم نیست ، چرا که آنان به هیچ عنوان اجازه توضیح و تفسیر کتبشان را ندارند . چنانکه « باب 54 کتاب گنجینه حدود و احکام » به موضوع عدم جوازتفسیر و تأویل کلمات الهیه پرداخته است. از جمله در همین باب از جناب عباس افندی نقل می کند که: « ا ز جمله وصایای حتمیه و نصایح صریحه ی اسم اعظم این است که ابواب تأویل را مسدود نماید و به صریح کتاب یعنی به معنی لغوی مصطلح قوم تمسک جویید.»

این نشان می دهد که زعما و مبلغین بهایی مکلفند که در متون کتب خود ، تنها معنای لغوی عبارات را مورد استناد قرار دهند و از خود حق توجیه ندارند. پس تا اینجا اینکه « منظور حضرت ... این است که ... » دیگر نمیتواند مورد قبول واقع شود.
از طرفی دیگر هیچ بهایی نمی تواند آراء خود را به عنوان بهائیت مطرح کند زیرا بهاءالله در صفحه ی 111 کتاب اقدس عباراتی دارد که ترجمه اش این است:

« هر کس به غیر آنچه در نوشته های من آمده سخنی بگوید ، از من نیست.»

در ادامه بحث طهورا و جویا ، جناب طهورا مدرکی اینچنین می آورد:
« سيدمحمدباقر نجفي، نويسنده كتاب بهائيان در ص 466 كتاب مي نويسد: در مقابله اي كه مؤلف كتاب از نسخه خطي زين المقربين و چاپ اول (ايقان ) با ديگر چاپ هاي بعدي به عمل آورد حدود 491 مورد اختلاف پيدا شد! »
البته بنده حقیر نیز در چاپ سوم و چهارم کتاب « نظر اجمالی در دیانت بهایی ، نوشته ی احمد یزدانی » اختلافات و تغییراتی یافتم که فعلا از بیان آنها صرف نظر می کنم.( مطمئنا دوستان با سابقه تر بهایی متوجه حرف بنده ودست کاری هایی که در این کتاب صورت گرفته شدند.در هر حال اگر نیاز شد این اختلافات را در اختیار سایر رفقا قرار میدهم تا روشن شود که خود آقایان بهایی هم نسبت به تحریف کتبشان بی تفاوت هستند.)
عذر میخوام این مطلب بنده ادامه داره ، اما به علت خستگی ، بقیه آن به اضافه نتیجه ای که از گفتن این موارد می خواهیم بگیریم رو فردا تایپ میکنم.
پس فعلا

Jazireh
فعّال

پستتوسط Jazireh » سه شنبه 22 مرداد 1387, 1:32 am

سلام به همه دوستان،
امیدوار بودم که خانوم مریلا از گفته خودشان دفاع کنند، و خانوم سونیا که تاییدی بر فرمایش ایشان گذاشتند و البته دریا که کاملا حدس مرا تایید کردند نظری در این باره ارائه کنند که این گونه (البته تا الان) نشده است.
نکته جالب توجه این است که اگر کتاب های بهائی که یکی از مهمترین آنان کتاب ایقان است تحریف شده باشد، که شده است، سوالی مطرح می شود که چه کسی یا چه کسانی این کار را کرده اند؟ مگر کتب و آثار بهائی به تایید موسسه مطبوعات امری (=بهائی) چاپ نمی شود؟ خود بهائیان کتاب های خودشان را تحریف می کنند؟
منتظر دوستان بهائی می مانیم.

hami

پستتوسط hami » پنج شنبه 24 مرداد 1387, 2:30 am

سلام خوبان
ببخشید که غیبت بنده خیلی طول کشید و بر خلاف قولم ، خیلی دیر نوشته ام را ادامه می دهم.البته چون فترتی در مطالعاتم ایجاد شده ، این نوشته را مختصر بیان می نمایم و زود به پایان می رسانم.
در ادامه بحث جویا و طهورا بنده این مطلب را میخواهم بگویم که:
بر خلاف نظر جویا که معتقد به عدم نسخ کتب آسمانی است ، نه عدم تحریف ، این موضوع بسیار واضح و روشن است که عدم تحریف و عدم نسخ ، تنها مربوط به قرآن کریم است و ما با توجه به مدارک آورده شده درمی یابیم که کتاب های مقدس بهاییان نه تنها نسخ پذیر است بلکه تحریف پذیر نیز می باشد. کما اینکه این مطلب در کتب ایشان اتفاق افتاده است و چه بسا که این اتفاق از جانب بزرگان بهایی صورت گرفته باشد.(که ما عقیده داریم همین گونه است)
به هر حال در دینی که کتابهای به ظاهر آسمانی آن مورد دستبرد طرفداران خود آن دین قرار میگیرد کمی باید تأمل کرد. ضمن اینکه در علت عدم تحریف دین اسلام و کتاب آسمانی آن نیز باید تفکر نمود.
مسلما تنها علتی که باعث شده این کتاب (قرآن) از گزند مغرضین و تحریف کنندگان حفظ شود همین است که این دین آخرین دین الهی است و چون برنامه بشریت تا به آخرین می باشد ، لذا خداوند آنرا از هرگونه دستبردی محافطت می نماید.
حال خواننده گرامی شما نیز خود در مورد برداشت بنده قضاوت بفرمایید.

Jazireh
فعّال

پستتوسط Jazireh » شنبه 9 شهریور 1387, 10:56 pm

سلام به دوستان،
خانوم مریلا در تاپیک "خاتم پیامبران" مطالبی مرتبط با این تاپیک نگاشتند که چون به این تاپیک مربوط می شود، مطالب ایشان را در اینجا نقل می کنم و پاسخ مختصری که در آنجا نوشتم را دوباره می آورم،
ایشان با مدارکی از اهل سنت فرمودند که قرآن تحریف شده و خلاصه آن چنین است:

1-اعتقاد به اینکه اکثر آیات قرآن حذف شده است
2-اعتقاد به اینکه اکثر آیات سوره احزاب حذف شده اند
3-اعتقاد به اینکه آیاتی از سوره توبه حذف شده اند
4-اعتقاد به سه سوره خیالی (( خلع )) و (( حفد )) و یک سوره دیگر
5-اعتقاد بر اینکه سوره های فلق و ناس زیادی هستند

و سپس فرمودند:

البته اگه انصاف به خرج دهم و بی دلیل شما را متهم نکنم این اعتقادات مربوط به فرقه اهل سنت از مسلمانان هست و در میان شیعه مسلمانان خیلی کمتر از این بود که شایسته ذکر کردن نبود! و گویا پیروان شما شیعه باشند.
اما مهم این است که بخش بزرگی از جامعه مسلمانان درباره کتاب خود یعنی قرآن چنین عقایدی دارند حالا شما درباره ما چه می گویید؟

و البته در پاسخ به فرموده های متناقض حضرت باب در مورد درس خواندن ایشان نیز فرمودند:

االله ابهی:
ا سلام خدمت بچه های با نمک بهایی پژوه:
حضرت باب اصلا استاد و معلم نداشته اند و این هم تحریف دیگری است./
موفق باشید

1- خانوم مریلا، فرموده شما در مورد قرآن خلاف اعتقادات اهل بهاست که بررسی بیشتری می طلبد که البته به آن خواهیم پرداخت.
2- اگر هر آنچه در کتاب های امری (= بهائی ) آمده تحریف شده و حرف های اشراق خاوری و فاضل مزندرانی و مهدی گلپایگانی و فرموده های جناب شوقی و حضرت عبد البها و حضرت بهاء الله و حضرت باب همه تحریف شده اند، پس شما چه چیزی از دینتان باقی مانده است؟ آیا در این صورت، اکنون وقت آن نیست که آیین جدید بیاید؟ زیرا که طبق اعتقادات شما، این آیین بدیع تا هنگامی برجاست که آثار آن باقی است، و اکنون که تحریف شده، یعنی باقی نیست! و این خلاف این حرف است که شما می گویید آیین شما هزار سال می ماند (حداقل) !
سوال دیگر این که چه کسی این مطالب را تحریف می کند؟ موسسه مطبوعات امری که از باسواد های بهائی تشکیل شده؟ چه کسی؟ مسلمان ها؟ آن وقت چگونه به تایید این موسسه رسیده؟

امیدوارم در این گفتگو شرکت کنید، آزاد اندیشانه (همانطور که خودتان فرمودید) و به دور از تعصب و البته مستند.

merila

پستتوسط merila » یک شنبه 10 شهریور 1387, 1:45 am

چقدررررر با نمک!!
یعنی الان جواب مطالبی را که گفتم دادید؟!

Jazireh
فعّال

پستتوسط Jazireh » یک شنبه 10 شهریور 1387, 5:23 pm

سلام به خانوم مریلا،
پاسخ شما در ارسال های بالا آمده است، گمان می کنم آن ها را مطالعه نفرمودید. از این رو با بیانی دیگر از حضرت بهاء الله شروع می کنم تا ببینید که آنچه از تحریف در ذهن مبارکتان هست خلاف فرمایشات رهبران بهائی است.

حضرت بهاء الله در کتاب ایقان صفحه 55 می فرمایند:

"چون عاجز از جواب می شوند تمسّک به اين نمايند که اين کتب تحريف شده و من عنداللّه نبوده و نيست و حال آنکه خود عبارات آيه شهادت می دهد بر اينکه من عنداللّه است. و مضمون همين آيه در قرآن هم موجود است، لو انتم تعرفون. براستی می گويم مقصود از تحريف را در اين مدّت ادراک ننموده‏اند"

و در صفحه 57 همین کتاب ادامه می دهند:

" در اين مقام مقصود از تحريف نه چنان است که اين همج رعاع فهم نموده‏اند چنانچه بعضی می گويند که علمای يهود و نصاری آياتی را که در وصف طلعت محمّديّه بود از کتاب محو نمودند و مخالف آن را ثبت کردند. اين قول نهايت بی معنی و بی اصل است. آيا می شود کسی که معتقد به کتابی گشته و من عنداللّه دانسته آن را محو نمايد؟ و از اين گذشته، تورات در همه روی ارض بود، منحصر به مکّه و مدينه نبود که بتوانند تغيير دهند و يا تبديل نمايند. بلکه مقصود از تحريف همين است که اليوم جميع علمای فرقان به آن مشغولند، و آن تفسير و معنی نمودن کتاب است بر هوی و ميل خود."

بنابراین:
1- به فرموده حضرت بهاء الله، آنگاه که شما عاجز از جواب می شوید می فرمایید که " اين کتب تحريف شده و من عنداللّه نبوده و نيست"
این پاسخ مناسبی از طرف شما نخواهد بود.
2- تغییر و محو کتابی که من عند الله (=آسمانی) است ، بی معنی و بی اصل است، به دیگر کلام قرآن تحریف نشده است.
3- منظور از تحریف، تفسیر و معنی نمودن کتاب است بر هوی و میل خود، نه تحریف و تغییر لفظی.
در این مورد نیز اشراق خاوری توضیح می فرمایند و می گویند:
"بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "
محاضرات صفحه 130 و 131

و این یعنی
اعتقاد به اینکه اکثر آیات قرآن حذف شده است
حرفی نادرست است زیرا "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "

و این یعنی
اعتقاد به اینکه اکثر آیات سوره احزاب حذف شده اند
بی معنی و بی اصل است زیرا "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "

و این یعنی
اعتقاد به اینکه آیاتی از سوره توبه حذف شده اند
غیر ممکن است زیرا "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "

و این یعنی
اعتقاد به سه سوره خیالی (( خلع )) و (( حفد )) و یک سوره دیگر
اعتقادی باطل است زیرا "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "

و این یعنی
اعتقاد بر اینکه سوره های فلق و ناس زیادی هستند
گمانی بی اساس است. زیرا "بهائیان حسب التعلیم خداوند منان قائل به تحریف لفظی کتب مقدسه نیستند و تحریف را معنوی می دانند "

و همه این پنج اعتقاد بیان شده از سوی خانوم مریلا، نوعی تحریف لفظی است
که دیدیم با تعالیم بهائی نمی سازد.

4- آخرین پاسخ به عدم تحریف قرآن، نگاشته عبدالحمید اشراق خاوری در محاضرات، صفحه 1093 است:
"و به صراحت در الواح الهیه نازل گردیده که قرآن مجید تمام و کامل و از دست برد سارقین و مغرضین محفوظ است"

امیدوارم جواب مطالب شما را داده باشم. منتظر نظرات شما می مانم.

hami

پستتوسط hami » دو شنبه 11 شهریور 1387, 1:11 am

خانم مریلای عزیز:
از حضرتعالی این حرفها خیلی بعید بود. شما چطوری اسم خودت رو میذاری پژوهشگر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من یه سؤال از شما دارم واون اینکه: شما بهتر می فهمی یا بهاءالله؟
جوابش خیلی روشنه. مشخصه که بهاءالله از شما بهتر و بیشتر می فهمه ومطمئنم که شما خودت هم همین جواب رو خواهی داد.
خوب حالا که بهاءالله یک حرفی رو زده ، چرا سعی می کنید حرف ایشون رو توجیه کنید؟ جناب بهاءالله صد در صد می فهمیده چی داره میگه ، حالا شما کاسه داغتر از آش شدی که ثابت کنی بیشتر از بهاءالله می فهمی؟
جناب استاد جزیره از قول جناب بهاءالله فرمودند که:
اين قول نهايت بی معنی و بی اصل است. آيا می شود کسی که معتقد به کتابی گشته و من عنداللّه دانسته آن را محو نمايد؟
ابن جمله پر ارزش از بهاءالله مطلب مهمی را اشاره می کند و آن اینکه اگر کسانی که شما ازقول آنها گفته ای قرآن تحریف شده ، واقعا برگفته شان استوار باشند ، معلوم است که آنان هیچ اعتقادی به قرآن ندارند. این مطلب را من نمیگویم بلکه بهاءالله میگوید.
و کسی که قرآن را تکذیب کند طبق فرمایش جناب بهاءالله در صفحه 190 ایقان، کتب آسمانی گذشته را تکذیب کرده و کسی که کتب آسمانی را تکذیب کند مسلما خدا را نیز منکر میشود و لذا حرف او نیز نمیتواند حجت باشد.
مطلب کوچک دیگری هم هست که خدمتتان عرض میکنم.
شما خیلی مصری که کتب امری تحریف شده. خوب، هیچ فکرکردی که این اقرار زیاد به نفع شما نیست ، بلکه ریشه بهائیت روهم از بیخ میزنه؟
عزیز من ! اولا بهاءالله خودش معتقده که کتب بهائی به هیچ عنوان تحریف نمی شوند و لی شما باز داری رو حرف بزرگتر حرف میزنی
دوما ، جزیره راست میگه، اگه شما معتقدی که کتابهاتون تحریف شدن ، پس روی چه حسابی این کتب برای شما حجت و دلیله؟
منتظرم تا صحبت های شما روبشنوم (=ببینم).

merila

پستتوسط merila » دو شنبه 11 شهریور 1387, 3:57 am

جزیره جان ممنون قبول کردم که ما نباید به تحریف قایل باشیم. قبول! بدون هیچ ممنوعیت و محدودیتی!

اما با این جماعت کثیر از مسلمانان چه می کنید؟

پاسخ دیگری هم برای عبارات بزرگان ما هست. منتظر باشید!

hami

پستتوسط hami » دو شنبه 11 شهریور 1387, 5:03 pm

سلام خدمت خانم مریلا
واقعا باید به شما تبریک گفت جهت شجاعتی که در قبول مطلب حق از خودت نشان دادی
اما دوست خوبم! شما خودت میدانی که بسیاری از روایات و کتب اهل تسنن مورد قبول ما شیعیان نیست. مطلبی که هم خود شما به آن اشاره کردی و هم استاد جزیره. بسیار خوب ، با این حال مدارک آنها نمیتواند برای ما و حتی شمایی که به آنها استناد می کنی، مستند و مفید باشد. لذا شما اگر مدرکی در مورد تحریف کتاب آسمانی ما قرآن، از کتب شیعه دارید بفرمایید که ما آنها را بررسی کرده و در مورد شان نظر بدهیم
با سپاس فراوان از شما

Jazireh
فعّال

پستتوسط Jazireh » چهار شنبه 13 شهریور 1387, 12:56 am

سلام به خانوم مریلا و دوست عزیز ، حامی محترم که مرا بیش از حد مورد لطف خویش قرار می دهند.
من نیز شجاعت شما را تحسین می کنم و دیگر بار نشان دادید که واقعا آزاد اندیشید.
اگر لطف کنید و مدارک مستند خود را از کتاب های شیعه در اثبات تحریف قرآن بیاورید ممنون می شوم.
منتظرم.

Sardabir
فعّال

پستتوسط Sardabir » یک شنبه 17 شهریور 1387, 9:03 am

جناب جزیره و حامی
قرار نیست بحث از دائره بهائی پژوهی خارج شود.نقل کتب شیعه و سنی در بحث تحریف خروج از بحث است .بهائی مطابق نصوص خود قائل به تحریف قرآن نیست.به جای آن وارد تحریف کتب امری شوید و نظرشان را در مورد تحریف کتب ایقان و نظر اجمالی دنبال کنید و جمع بندی نمائید.

بابک

پستتوسط بابک » جمعه 29 شهریور 1387, 7:37 pm

به نام خدا سلام بر همه دوستان
یک نتیجه گیری ساده می توان از بحث های فوق داشت:
1- یا کتب بهائیان تحریف نشده است یا تحریف شده است. اگر تحریف نشده است که الصلاه و السلام علی سیدی العالم ..... که در 293 اشراقات آمده است به وضوح نشان می دهد که پیامبر اسلام آخرین پیامبر است و بعد از او هیچ پیامبری نمی اید . اگر هم که تحریف شده است بنابراین کتب بهائیه نمی تواند روشنگر راه هدایت باشد و باید از آن دست کشید و انها را به دور انداخت.
2- اما بحث مهمتر که می توان گرفت این است که مریلا از خاکریز خود عقب نشینی کرده است و با توجه به استدلال های خوب جزیره متوجه شده است که کتب اسمانی (قرآن ) تحریف نشده است و این اعتقاد خود بزرگان بهائی نیز می باشد. به مریلا تبریک می گویم و بیان او در مورد حق را ستایش می کنم.

بازگشت به “نگاه به ادیان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان