خاتمیت پیامبر اکرم(ص)

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 2:40 pm

من هم چنان بحث خاتمیت را در این تاپیک پی می گیرم و در صورت شروع بحث قائمیت هم زمان به آن هم می پردازم. جناب میلی در یکی از افاضات خود فرموده اند:
از تمام انبیا هم در همین مورد که خود را خاتم میدانند برای شما آیه نقل کردم
اما من هر چه مطالب ایشان را خواندم چیزی که این ادعای را اثبات کند ندیدم و برعکس خواندم که ایشان در جای دیگر فرموده است:
.((نکند میخواهید از همه ادیان برای شما آیه بیاورم اما شما مگر کتاب را تحریف شده نمیدانید)) بنده دیگر آیه ای از کتب قبل برای شما نقل نخواهم کرد زیرا همین کلام حضرت مسیح که بعد از آن دیانت اسلام است بیان کننده همه چیز است.
من از جناب میلی خواهش می کنم برای آن که این بحث مهم به نتیجه برسد، یک بار دیگر از پیامبران پیشین ( طبق آن چه که خود ادعا کرده اند) آیه یا آیاتی بیاورند که آنان صراحتا گفته باشند که نبوت و رسالتب به وجود آن ها پایان پذیرفته است. من پیر و خرفت شده ام و دچار سوء حافظه و هاضمه هستم لطفا یک بار دیگر از پیامبران پیشین دلیل و مدرک روشن بیاورید بر این که آنان ادعا کرده اند که نبوت و رسالت به آن ها انتها یافته است. بسیار متشکرم

بنده صراحتا از کتاب انجیل برای شما آیه آوردم و شما هم یادم میاید صراحتا گفتین در قرآن گفته شما تمامی کتب قبل تحریف شده است بنده هم از شما آیه خواستم کجاست آن آیات شما؟؟
جناب جویا جدا متاسفم برای شما که میخواهید بحث ها را با هم ادغام کنید تا هدف اصلی گم شود هر موقع شما آیه صریحه قرآن را آوردید که کتب تحرف شده است بنده برای شما آیه از کتب آنها میاورم ولی برای اینکه نگویید جواب ندارم مجددا از تورات و انجیل آیه قرار میدهم.و باز هم میگویم جدا متاسفم برای شما جویای عزیز که اصلا به دنبال پژوهش نیستید و مطمئنم خودتان هم میدانید که همه ادیان فکر میکنند آخرین دین هستند اما چرا اینقدر مجادله میکنید برای من عجیب است:

انبیاء بنی اسرائیل یکی پس از دیگری از مسیح سخن گفته و مژده آمدنش را به ملت یهود گوشزد می کردند و ملت يهود نیز با دلگرمی به این پیشگویی ها شور و نشاط اشتیاق به دیدار مسیح را با خود همراه داشته اند و با پشت گرمی به همین آرزو و امید کوره راه زندگی سخت و نکبت بار را در طول تاریخ راه پیموده اند که روزی مسح شده، خداوند خواهد آمد و خداوند قوم خود را از نکبت و در به دری نجات داده و به وسیله ظهور مسیح پسر داود، بنده خدا و پسر انسان به آنان عزت و کرامت بخشیده و آنها را آقای دنیا خواهد گردانید. چنانچه این معنی از منابع عهد عتیق به وضوح قابل استفاده است: «بنی اسرائیل قوم خدا هستند و خدا با ابراهیم عهد بسته که «از نیل تا فرات» را به بنی اسرائیل عطا کند»(تورات لاویان 12:26)

گمان مبريدتا آمده‌ام تا‌تورات يا صحف انبياء را‌باطل سازم.نيامده‌ام تا‌باطل نمايم بلكه تا تمام كنم.(متى17:5)

جناب جویا شما هنوز به سئوال من در مورد موعود قرآن جواب نگفته اید چگونه است که حضرت محمد میگوید موعود قرآن است اما هیچکدام از حوادثی که در انجیل گفته شده اتفاق نیوفتاده است؟؟
جویای عزیز پیر گرامی بی انصاف لطفا الکی مسائل را نپیچانید چون بنده برای بار چندم است به سئوالات بی مورد شما پاسخ گفته ام پس شما هم مرد باشید و به سئوالات بنده پاسخ دهید.

Sardabir
فعّال

پستتوسط Sardabir » شنبه 15 مهر 1385, 2:51 pm

شما مثل اینکه برای همه تعیین تکلیف می کنید از جمله برای بنده.آقای عزیز عرض کردم برای

کنترل بحث ،مطالب متفرقه نفرمائید و مدرک خاتمیت در عهدین را ارائه دهید.اگر کنترل نباشد تا

روز قیامت مباحثین از مطالب غیر مرتبط سایت را پر می کنند.با رفتار شما به این نتیجه می

رسیم که برای هر کس حد معینی در ارسال کامنت و مقدار سطر معین برای هر کامنت را معین

کنیم.در هیچ بحث آزاد ومنا ظره ای اینطور از قوانین سر باز نمی زنند.بالاخره مدیر بحث برای

هدایت بحث نظری می دهد و طرفین ملزم به رعایت آن هستند.به شما عرض کردم این تاپیک

برای خاتمیت است.هم شما و هم جویا به خاتمیت معتقدید،لازم نیست حدیث بیاورید.فقط ادعا

کرده ایدانبیای قبل هم ادعای خاتمیت داشته اند.مدرک آن را ارائه دهید تا معلوم شود حرف

شما صحیح است و جویا موظف به پاسخ آن گردد.

اگر باز هم طفره روید اعلام می کنم بهائیت در بحث خاتمیت پاسخ نداشت و تاپیک را قفل نموده

تاپیک قائمیت را می گشائیم.
خرين ويرايش توسط 1 on Sardabir, ويرايش شده در 0.

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 2:53 pm

سخنان بیان شده از طرف سردبیر گرامی برای روشن شدن موضوع و جوابیه های بنده

"جویا" از قول بهاءالله نقل کرد که پیامبر اکرم ( ص) آخرین نبی و رسول است.

بنده هم از قول حضرت مسیح نقل کردم آخرین دین و تمام کننده ادیان است .

"میلی" این موضوع را انکار ننمود ولی گفت چون "همه انبیاء مظاهر ظهور الهی هستند وهمه این مظاهر با هم وحدت دارند" بنابراین همه می توانند خاتم باشند و انبیاء قبل هم داعیه خاتمیت داشته اند .

بنده این موضوع را کی انکار کردم؟؟بر طبق خود نصوص جواب دادم و هیچ تاویل و تفسیری هم نکردم و گفتم ما به خاتمیت معتقدیم به آن صورتی که عرض شد و اگر شما هم اینگونه که من عرض کردم معتقد نباشید باید خود را ابتدا برای مسیحیت اثبات کنید زیرا اشکال اول بر شماست پس هر وقت شما بتوانید اثبات کنید ما هم میتوانیم اثبات کنید.

"جویا" برای این ادعا ، مدرک طلب نمود مبنی بر اینکه موسی و عیسی خود را خاتم و پایان انبیاء ، نامیده باشند زیرا بر خلاف این ادعای میلی، در کتب عهد عتیق و جدید آمده که موسی به آمدن مسیح وعده داده و یهودیان همچنان منتظر آمدن مسیح هستند و عیسی هم به آمدن "احمد" بشارت داده است و هیچکدام خود را خاتم ننامیده اند .
اکنون بر میلی است که سندی از عهدین ارائه نماید که موسی و عیسی خود را خاتم نامیده
باشند و یا توجیه دیگری برای سخن بهاءالله بیاورد که پیامبر اسلام را خاتم انبیاء و رسل خوانده است.

جناب سردبیر خوب مسائل را عنوان کردید سپاسگزارم از شما مدارک را بدون تاویل و تفسیر قرار دادم میتوانید مطالعه کنید.البته شما فقط مطالب جناب جویا را عنوان کردید مثلا نگفتید میلی سئوال کرده چرا موعود انجیل با حضرت محمد مطابق نیست و جویای عزیز پاسخی نگفته؟یا در کدام آیه ها تحریف کتب قبل صراحتا بیان شده؟؟ یا همین بحث تمام شدن دین با ظهور حضرت مسیح و..
عیبی ندارد مهم این است که خوانندگان خود شاهد و ناظر هستند و میتوانند قضاوت کنند که میلی برای بار چندم جواب گفته اما جویای عزیز چیزی نگفته.

بهر حال اگر بجای ارسال اینهمه مطلب که موجب اشغال سایت و خستگی خوانندگان می شود همین روال مختصر و مفید طی شود به صلاح نزدیک تر است.
لذا میلی برای سخن خود مدرک مستند ارائه نماید.

چشم سردبیر گرامی من به روال مختصر قناعت میکنم و به زودی احادیث مربوط به بحث خاتمیت که عنوان میکند قائم با دینی جدید خواهد را بیان میکنم.
سند و مدرک را هم قرار دادم مراجعه کرده و بخوانید.
تا بعد...

jooya
فعّال

پستتوسط jooya » شنبه 15 مهر 1385, 3:02 pm

اولا از جناب میلی تشکر می کنم که بالاخره به یک سئوال مهم پاسخ روشن داد. ولی از ایشان گلایه مندم که چرا این ‏قدر ما را معطل کرد. ‏
دوستان خواننده و نیز میلی عزیز به نکته ی مهمی که از حضرت بهاء الله نقل شده یک بار دیگر توجه کنند تا بعد راه ‏هر گونه عذری بسته شود. سخن حضرت بهاء الله بنا به نقل میلی گرامی این است: ‏
نص صریح کتاب اقدس در مورد مظهر ظهور بعدی پس از هزار سال بر گرفته از کتاب دور بهایی ص 55 ‏

من يدّعی امراً قبل اتمام الف سنة کاملة انّه کذّاب مفتر نسئل اللّه ‏
بأن يؤيّده علی الرّجوع ان تاب انّه هو التّوّاب و ان اصرّ علی ما قال يبعث ‏
عليه من لا يرحمه و انّه شديد العقاب... " ‏
ترجمه: اگر کسی قبل از اتمام و سپری شدن هزار سال کامل ادعای ظهور کند چنین شخصی مطمئنا یک شیاد دروغگو ‏است. ما دعا میکنیم که خداوند او را مدد کند که چنين ادهایی را پس بگیرد. اگر توبه کند خداوند اورا خواهد بخشید . ‏ولی اگر در این گفتار خطایش اصرار بورزد خداوند مطمئنا کسی را خواهد فرستاد که با او به بیرحمی معامله کند . زیرا ‏اورا مجازات با شدت عمل خواهند نمود. ‏

و نيز من باب تأکيد ميفرمايد: ‏
‏" و من يأوّل هذه الآية او يفسّرها بغير ما نزّل فی الظّاهر انّه محروم من ‏
روح اللّه و رحمته الّتی سبقت العالمين . " ‏

ترجمه: کسی که این آیه را بر خلاف معنی ظاهر تاویل نماید از روح خداوند و رحمتش که بر عالمیان احاطه نموده ‏محروم و بی نصیب است. ‏

دوستان بهایی که شاهد این مباحث هستید! جناب اسپرینگ که غیبت اختیار فرموده اید! میلی عزیز که جان مرا به لبم ‏رساندی تا این عبارت را از حضرت بهاء الله نقل کنی! اینک بنگرید که جناب ع. ع مفسر و مبین سخنان حضرت بهاء ‏الله در تفسیر این سخن چه می فرماید:‏
‏(مَن یَدَّّعی اَمراً قَبلَ اِتمامِ اَلفِ سَنَةِ کامِلَةٍِ . . . بدایت این الف ظهور جمال مبارک است که هر روزش هزار سال است اِنَّ ‏‏کلِّ یومٍ عندَ رَبِّکَ کَالفِ سنة وَ کُلِّ سَنَة وَ ثلاثمِاءه و خمسَةً وَ سُتُونِ اَلفَ سَنَة . . . کَور جمال مبارک نامتناهی است بعد ‏‏جمال مبارک چیزی در دست نماند ظهور جدیدی نگردد والا تا آثار صحف و تعالیم و اذکار و انوار جمال مبارک در ‏‏عالم مشهود، نه بروزی و نه صدوری)‏ کتاب رحیق مختوم نوشته ی عبدالحمید اشراق خاوری ج 1 ص 320 و 321 به ‏نقل از لوح حضرت عبدالبهاء. ‏
بنا براین حداقل دوره ی دیانت بهایی 365000000 سال و یا تا زمانی که الواح و آثار موجود است، خواهد بود و ‏فرمایش حضرت بهاء الله هم چنان پابرجاست و سخن شما بسیار بی مورد است که هر هزار سال باید یک پیامبر بیاید
در ضمن جناب میلی پیش از این هم سخنی از دور و کور به میان آورده بودید. باید به اطلاع شما برسانم که دور و ‏کور اولا از نظر لغت به یک معناست و ثانیا این اصطلاح را نخستین بار جناب شوقی به کار برده است ولی توجه ‏نداشته که جناب بهاء الله و عبدالبهاء هر دو این اصطلاح را به یک معنا به کار برده اند. اگر مایل بودید که بحث دور و ‏کور را مطرح کنیم در جایش مدارک لازمه را ارائه می دهم فعلا به این فرمایش حضرت ع. ع پاسخ دهید.‏
خلاصه آن که بشریت حداقل باید 365 میلیون سال با بهائیت سر کند. و یا حداقل تا زمانی که آثار جمال مبارک باقی ‏است، دیانت بهایی هم باقی خواهد بود. با وجود ‏cd‏ و کامپیوتر شاید بهائیت بیش از 365 میلیون سال هم دوام ‏بیاورد.‏
من پاسخ دیگر بیانات شما را منوط به حل این مبحث می کنم. اگر به این مبحث پاسخ دادید دیگر مطالب را پی می ‏گیریم.‏
‏ در ضمن در باره ی 24 ولی بهترین کار آن است که شما را به یک گروه بهایی که دقیقا همین اعتقاد مرا دارند ارجاع ‏دهم تا در ان جا استدلال های به قول جناب جویا درون دینی آن ها را بخوانید و شاید به سخن آنان ایمان بیاورید. به ‏من ایمان نیاوردید! شما اصلا با من پیرمرد لجاجت می کنید! آدرس سایت آن ها این است: ‏www.‎‏5‏leders.com‏ لطفا مرا هم از نتیجه ی تحقیقات و مطالعات خود در باره ی نظرات سایت بهایی پیران ‏خمسه آگاه کنید. متشکر خواهم شد. و اگر دوست داشتید پس از آن که نظرات آنان را خواندید و متقاعد شدید از ‏دوستان سایت بابت سهو یا عمدی که در نقل ناقص حدیث مربوط به امام زمان انجام دادید، عذر خواهی کنید. یقین ‏داشته باشید بنده هم به هیچ روی ادعای عصمت ندارم و اگر اشتباهی کنم حتما معذرت خواهم خواست.‏

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 3:02 pm

جناب سردبیر اولا شما را به خونسردی دعوت میکنم ثانیا شما هم ادعا کردید کتب تحریف شده است و یادم میاید جناب جویا برای تحریف هم زمانی مدرکی قرار داده بودند و من از کتاب انجیل مدرکی قرار دادم پس بحث با یکدیگر نداریم.
هر موقع شما بتوانید ادعای خود را اثبات کنید بنده هم میتوانم و هر موقع شما بتوانید منظور از اتمام شده در کلام مسیح چیست بنده هم میتوانم. و در آخر هر موقع بتوانید اثبات کنید که چرا موعود انجیل با حضرت محمد فرق داشته بنده هم میتوانم.
جناب سردبیر این همه پاسخ یعنی منم میتونم اعلام کنم جناب جویا پاسخی نداشته به سئوالات من؟
لطفا کمی منطقی باشد فعلا که داریم بحث میکنیم پس قفل شده این تاپیک صلاح نمیباشد.
تا بعد...

jooya
فعّال

پستتوسط jooya » شنبه 15 مهر 1385, 3:10 pm

برای آن که یک به یک تکلیف مباحث روشن شود، خواهش می کنم از طرح مباحث دیگر بپرهیزید و نخست به همین مطلبی که از حضرت ع. ع آوردم پاسخ دهید مطمئن باشید دیگر مباحث را هم دقیق و کامل ان شاء الله پی خواهیم گرفت. متشکرم در ضمن میلی عزیز من هم شما را به سعه ی صدر دعوت می کنم البته قرار نیست از شما غلط املایی بگیرم ولی برخی از غلط های شما بسیار فاحش و ضایع است اگر اجازه بدهید آن ها را بگویم.

Sardabir
فعّال

پستتوسط Sardabir » شنبه 15 مهر 1385, 3:11 pm

جناب میلی
باز که مدرک ارائه ندادید.موسی وعیسی در کجا گفته اند . کافی است در دوخط بگوئید عهد عتیق یا جدید صفحه فلان با عین عبارت.
چه کسی گفته شما حدیث خاتمیت ارائه کنید.مگر کسی در خاتمیت شک دارد که شما حدیث ارائه نمائید؟
شما اولا مدرک بالا را ارائه کنید تا من ترتیب ادامه بحث را عرض کنم.جناب جویا شما هم بحث را ادامه ندهید تا من عرض کنم.
اگر در یک جای تورات موسی به آمدن مسیح پیامبروعده دهد ودر جای دیگر هماو بگوید من پیامبر پایانی هستم.این نمیشود عین تناقض ونشان غیر آسمانی بودن همین کتاب؟
عزیز من یک کمی هم به بزرگتر ها احترام بگذار .دین که نباید موجب دشمنی شود. ما با هر بسم الله دو بار خدا را به صفت مهربانی می ستائیم و شما به اسم بهائی دائما کنایه و نیش می زنید.مسلما بهائیان این روش را نمی پسندند چنانکه در مورد شما بارها به من گفته اند.
باز هم عرض می کنم مدرک از عهدین ارائه دهیدو اگر دادید تناقض را توضیح بدهید.با تشکر.

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 3:57 pm

جناب جویا باز که رفتی جاده خاکی !!!!!!! دوست گرامی مثل اینکه شما فقط میگردی اون چیزایی رو که میتونی بهش گیر بدی انتخاب میکنی اما نمیدونی که مظاهر ظهور برای افرادی چون شما کاملا جواب قرار دادند که احتیاج به تفسیر بنده حقیر نباشه.به بیانات توجه کنید :

حضرت بهآءاللّه ميفرمايد : " تاللّه الحقّ انّ الامر عظيم عظيم هذه کلمة
کرّرناها فی اکثر الالواح لعلّ يتنبّه بها العباد . "

و نيز به اصرح بيان ميفرمايد : " و نفسی الحقّ قد انتهت الظّهورات اِلی هذا الظّهور الأعظم . "
" آنچه در اين ظهور امنع اعلی ظاهر شده در هيچ عصری از اعصار ظاهر نشده و نخواهد شد"

و در توصيف عصر ظهور خود ميفرمايد : " امروز سيّد روزها و سلطان ايّام‌هاست . "
" امروز روزی است که در آن محبوب عالم يعنی کسی که از ازل الازال مقصود
عالميان بوده ظاهر گشته است . "

و نيز ميفرمايد : " ای اهل عالم انصاف دهيد آيا سزاوار است نفسی را تکذيب
کنيد که کليم ( موسی ) آرزوی لقايش را مينمود و حبيب ( محمّد ) در اشتياق وصالش
بسر ميبرد و روح اللّه ( مسيح ) از شدّت محبّتش به آسمان عروج فرمود و نقطه
اولی در سبيلش جان رايگان نثار کرد . " ( ترجمه )

" وقت را غنيمت شماريد چه که قرون و اعصار به آنی از آن معادله ننمايد ...
آفتاب و ماه شبه اين يوم را نديده ... شکّی نبوده و نيست که ايّام مظاهر حقّ جلّ جلاله
به حقّ منسوب و در مقامی به ايّام اللّه مذکور و لکن اين يوم غير ايّام‌هاست . از
ختميّت خاتم مقام اين يوم ظاهر و مشهود . "

((باز هم اشاره به خاتمیت))

و در صفحه 28 دور بهایی چنین عنوان شده:

"اهميّت اين کور مقدّس بحدّی است که آنچه در اين باره گفته شود مبالغه نخواهد بود . نفوذ و تصرّفاتش چه در گذشته و چه در مستقبل ايّام يعنی در حينی که تمدّن کنونی رو به زوال ميرود و نظم بديع الهی جلوه و ظهور مينمايد خارج از حدّ وصف و بيان است"

در تمامی این آیات اشاره به ظهوری عزیم و دوری جدید شده است یعنی در هیچ زمان دیگری ظهوری به این عظمت مشاهده نخواهد شد.(understand)
دوست گرامی جویای عزیز باز جواب شما را گفتم و مطالب را پیچاندید از همان ابتدا که من بحث دور و کور را عنوان کردم قبول نکردید حال دوباره خودتان به بحث دور و کورد رسیدید؟؟دوست گرامی دور بهایی 1000 سال است که منبع برای شما قرار دادم و به گفته خود حضرت بهاالله در ادیان بعدی نظم جهان آرای الهی که وعده حضرت بهاالله است ایجاد شده و همه نشات گرفته از این ظهور اعظم خواهند بود یعنی هدف آنها یکی است.در مورد مساله ای هم که شما عنوان کردید مانند همان بیانی است که از حضرت بهاالله در مورد ظهورشان اشاره کردید و بنده انگشت به دهان ماندم البته از این همه سئوالات به منطق شما که قبلا جواب داده شده و جوابها یکی است ولی قبول نمیکنید.

و در ضمن شما 24 پیر را ولی گفتید و من را حواله گروه های بهایی ندهید شما این مساله را به دروغ عنوان کردید در ضمن گروه های بهایی که هیچ ربطی به دین بهایی ندارند 24 پیر را 24 ولی میخوانند که حتما حدیثی هم در این رابطه برای شما میاورم که اشاره به 24 نفر دارد.پس شما اشتباه کردید جویای گرامی و در ضمن هنوز مطالب شما هم در مورد ولی و.. هست.

جناب جویا حق پژوه بی انصاف ، از چه چیزی اشکال میگیرید؟؟ از نصوص محکمه که همه بیان کننده یک واقعیت است؟؟ از چیزهایی که در جاهای دیگر جواب گفته شده؟؟ چرا اینقدر مطالب را میپوشانید ؟؟

تا بعد...

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 4:01 pm

جناب جویا هرچی میخوای غلط املایی بگیر اما انیار در این تاپیک سئوالاتم را مطرح میکنم تا به آنها جواب گویی کنید:

1- چگونه است که حضرت مسیح دین را تمام شده میدانند اما اسلام آمده؟

2- در کدام آیه ها صراحتا عنوان شده کتب قبل تحریف شده اند؟

3- چرا حضرت محمد که به نص صریح قرآن موعود انجیل است علاماتی که در انجیل گفته شده را نداردند.

4- چرا به سئوالات دیگری که در بین احادیث مطرح شده پاسخ نمیدهید؟؟

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 4:10 pm

جناب سردبیر احساس میکنم سیستم شما خراب شده دقت کنید مانند جناب جویا برای شما هم درشت مینویسم تا نگویید سند ندادم .

انبیاء بنی اسرائیل یکی پس از دیگری از مسیح سخن گفته و مژده آمدنش را به ملت یهود گوشزد می کردند و ملت يهود نیز با دلگرمی به این پیشگویی ها شور و نشاط اشتیاق به دیدار مسیح را با خود همراه داشته اند و با پشت گرمی به همین آرزو و امید کوره راه زندگی سخت و نکبت بار را در طول تاریخ راه پیموده اند که روزی مسح شده، خداوند خواهد آمد و خداوند قوم خود را از نکبت و در به دری نجات داده و به وسیله ظهور مسیح پسر داود، بنده خدا و پسر انسان به آنان عزت و کرامت بخشیده و آنها را آقای دنیا خواهد گردانید. چنانچه این معنی از منابع عهد عتیق به وضوح قابل استفاده است: «بنی اسرائیل قوم خدا هستند و خدا با ابراهیم عهد بسته که «از نیل تا فرات» را به بنی اسرائیل عطا کند»(تورات لاویان 12:26)

گمان مبريدتا آمده‌ام تا‌تورات يا صحف انبياء را‌باطل سازم.نيامده‌ام تا‌باطل نمايم بلكه تا تمام كنم.(متى17:5)

حالا دیدی جناب سردبیر هم از حضرت موسی هست و هم از حضرت عیسی همراه با سند.

در مورد خاتمیت هم بحث چیز دیگری هست احادیث را هم به زودی عنوان میکنم چون شما بد برداشت کرده اید.
جناب سردبیر از این حرفها میزنی بد توش میمونی نکن از این کارا میدونی چرا؟؟ میخوای تناقض گویی پیدا کنی؟؟ باشه منم حرفی ندارم به نظر شما وقتی حضرت محمد میگن من همان احمد انجیلم یعنی چی؟؟ یعنی انجیلو قبول دارند و موعود انجیل هستند حالا در کجا گفته شده انجیل تحریف شده؟؟؟ در ضمن یکی از نشانه هایی که با موعود انجیل هم مطابقت داشته باشه بیان کنید فکر نمیکنم بد باشه؟؟
سردبیر عزیز چیزی عنوان نکنید که اول باید پاسخ گویش خودتان باشید در ضمن بنده کاملا احترام میزارم بهتره شما به بنده و مظاهر مقدسه دین ما احترام بزارین همونجور که خودتون بیان کردید دین باید سبب محبت باشه و بنده این محبت رو واقعا از وقتی که اومدم تو این سایت با گفته های شما و دوستان شما حس میکنم.((تناقض گویی لطفا نکنید))

تا بعد...

Sardabir
فعّال

پستتوسط Sardabir » شنبه 15 مهر 1385, 4:12 pm

متاسفم که نه به حرف سر دبیر و تذکرات پی در پی او وقعی گذاشتید ونه با دادن مدرک از عهدین بحث را جلو بردید ونه ادب را مراعات کردید.بر لجاجت پای فشردیدو انچه آوردید علیه خود شما بود یعنی اینکه موسی خاتم نیست و به آمدن مسیح وعده داده است.
به این ترتیب عرض می کنم جامعه بهائی که نماینده اش جناب میلی است پاسخ مستندی برای مدعیاتش ارائه نفرمود و تاپیک خاتمیت را اینجا به پایان برده به زودی امیدوارم خلاصه اش رادر قسمت منا ظرات بگذاریم.قضاوت با پژوهشگران گرامی.
خرين ويرايش توسط 1 on Sardabir, ويرايش شده در 0.

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 4:14 pm

شما اولا مدرک بالا را ارائه کنید تا من ترتیب ادامه بحث را عرض کنم.جناب جویا شما هم بحث را ادامه ندهید تا من عرض کنم.

جناب سردبیر لطف شما همواره شامل حال من میشود مدارکی که بنده میخواهم پس چه میشود؟؟ لازم نیست آنها را جویای عزیز ارائه دهد؟؟این است انصاف و داوری شما؟؟
البته بنده برای شما مدرک قرار دادم و بازم میگم احتیاجی به مدرک نیست پس لطفا به بحث احادیث بپردازید.

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 4:16 pm

جناب سردبیر سند در زیر هر کدام عنوان شده جویای عزیز بیا به سردبیر گرامی بگو منظور از تورات عهد عتیق و منظور از متی یکی از اناجیل 4 گانه و مربوط به عند جدید است.

جدا در حیرتم از شما

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 7:14 pm

سردبیر گرامی شما نمیدانید وقتی پست خود را ویرایش میکنید زیرا آن نوشته میشود؟؟؟
جدا متاسف برای شما گرچه شاید چیز خاصی را تغییر نداده باشید اما در زیر آن نوشته شده ..

دوست گرامی شما آیات را دوباره بد میبینید اشکال بر کدام دین است درضمن بر علیه من و دین منم نیست و به دین شما که موعود انجیل است بر میگردد که در چند جا عنوان کردم و همچنین حضرت مسیح گفته دین تمام شده یعنی شما اول باید این تمام شدن را به مسیحیان ثابت کنید و بگویید چگونه وقتی تمام شده اسلام آمده است.

در ضمن مگر شما نماینده جامعه اسلام هستید؟؟ چه کسی به شما این نمایندگی را داده؟؟
من نماینده جامعه بهایی نیستم من یک عضو کوچک از جامعه بهایی هستم و جامعه بهایی احتیاج به نماینده و وکیل برای دفاع ندارد زیرا خداوند خود باعث گسترش امرش میشود. بنده به عنوان یک دوست دوستانه به سئوالات شما جواب دادم اما شما همچنان اصرار بر رای دارید به سئوالات من جواب نمیدهید مرا متهم به همه چی میکنید و حالا بحث خاتمیت را پایان شده اعلام میکنید!!!!!!البته بنده خیلی وقت به این نتیجه رسیده بودم.
و اگر این تاپیک را هم قفل بکنید دوستان میبینید که به سئوالات شما جواب دادم ولی شما آنها را غلط حساب میکنید ولی آیا نمایندگان جامعه اسلام هم به بنده جواب دادند؟؟

موفق باشید.

jooya
فعّال

پستتوسط jooya » شنبه 15 مهر 1385, 9:18 pm

میلی عزیز سلام. اولا به عرائض حقیر در رابطه با دوران دیانت بهایی که 365000000 سال است، پاسخی نداده ای و باز هم شعار داده ای که به همه مطالب پاسخ داده ای. معذرت می خواهم دوست جوان، بنده به هیچ روی در صدد آزار کسی نیستم اما مروت و مردانگی که قاعدتا در شما جوان ها باید تازه تر و بیشتر باشد، ایجاب می کند که اگر پاسخ مطلبی را نمی دانید، مرد و مردانه بگویید: نمی دانم. با شعار دادن و مطالب دیگر را مطرح کردن مشکل حل نمی شود. مرتب هم ادعا می کنید که به سئوالات جواب داده اید. عزیز دل به کدام سئوال جواب داده اید؟ به اینکه جناب ع. ع. فرموده است دوران دیانت بهایی 365000000 سال است جواب داده ای؟ به اینکه مدعی شده ای همه پیامبران( نه فقط حضرت موسی و عیسی ) مدعی بوده اند که نبوت و رسالت به وجود آن ها خاتمه یافته است پاسخ داده اید؟ واقعا آن چه را که از تورات و انجیل آورده اید( خوش حالم که دانسته اید تورات عهد قدیم و انجیل و دیگر رساله ها عهد جدید است چون قبلا در این مورد اشتباه فاحشی مرتکب شده بودید) دلیل بر خاتمیت است؟ مگر خود شما معترف نشدید که یهودیان منتظر آمدن مسیح هستند؟ مگر خود شما از قرآن دلیل نیاوردید که حضرت عیسی به آمدن احمد بشارت داده است؟ پس از کجا می گویید که آن ها معتقدبه خاتمیت دین خود بوده اند. البته جای دیگری فرموده اید علمای این ادیان به غلط چنین تصوری داشته اند. به خدا من مانده ام در برابر این تناقض گویی های شما چه کنم؟ باور بفرمایید این گونه بحث کردن شما نه تنها به نفع بهائیت نیست که به ضرر امر مبارک تمام می شود. یعنی در بهائیت یک نفر اسنان منطقی که معلوم باشد چه می گوید، وجود ندارد؟ این است قدرت تبلیغی بهائیت؟ این است آن همه ادعا در اثبات حقانیت و تحری حقیقت؟ قربان شما بروم چرا نمی توانید سخن حضرت بهاء الله را در اعتراف به اینکه نبوت و رسالت به وجود حضرت محمد انتها یافته است، توجیه کنید؟ و چرا اعتراف نمی کنید که جوابی ندارید؟ از یک سو می گویید نبوت و رسالت به وجود همه ی پیامبران پایان یافته است و از سوی دیگر مدعی هستید که عالمان ادیان چنین اعتقادی دارند! یک بار دیگر نوشته های سراسر تناقض خود را در این باره بخوانید و خود نزد وجدانتان داوری کنید. التبه توجه داشته باشید خوانندگان فرهیخته نیز به خوبی داوری می کنند.

milyarder

پستتوسط milyarder » شنبه 15 مهر 1385, 11:17 pm

قسم به خدا که فردی متعصب تر و بی انصاف تر از شما ندیده ام

میلی عزیز سلام. اولا به عرائض حقیر در رابطه با دوران دیانت بهایی که 365000000 سال است، پاسخی نداده ای و باز هم شعار داده ای که به همه مطالب پاسخ داده ای.

این عدد را از کجا آورده این؟؟

معذرت می خواهم دوست جوان، بنده به هیچ روی در صدد آزار کسی نیستم اما مروت و مردانگی که قاعدتا در شما جوان ها باید تازه تر و بیشتر باشد، ایجاب می کند که اگر پاسخ مطلبی را نمی دانید، مرد و مردانه بگویید: نمی دانم. با شعار دادن و مطالب دیگر را مطرح کردن مشکل حل نمی شود. مرتب هم ادعا می کنید که به سئوالات جواب داده اید. عزیز دل به کدام سئوال جواب داده اید؟ به اینکه جناب ع. ع. فرموده است دوران دیانت بهایی 365000000 سال است جواب داده ای؟

جناب مرد شما به چند سئوالات من جواب داده اید؟؟اگر واقعا مردی به سئوالات من جواب بده سئوالات قبلی را با شیوه جدید کپی پیست نکن خوانندگان منتظرند تا جوابهای شما را ببینند بنده صراحتا میگویم به شما جواب دادم

به اینکه مدعی شده ای همه پیامبران( نه فقط حضرت موسی و عیسی ) مدعی بوده اند که نبوت و رسالت به وجود آن ها خاتمه یافته است پاسخ داده اید؟ واقعا آن چه را که از تورات و انجیل آورده اید( خوش حالم که دانسته اید تورات عهد قدیم و انجیل و دیگر رساله ها عهد جدید است چون قبلا در این مورد اشتباه فاحشی مرتکب شده بودید) دلیل بر خاتمیت است؟

من باز هم مدعی این مطلب هستم اما مگر شما مدعی نبودید که کتب قبل تحریف شده و از انها نباید آیه بیاورم؟؟ مگر مدعی نبودید آیه ای در مورد تحریف کتب دارید آیا آیه آورید؟؟
در مورد عد جدید و قدیم کجا اشتباه کردم جناب جویا؟؟ باز که شروع به تهمت زدن میکنید عنوان شده بود لازم نیست از عهد قدیم مطلبی بیاورم زیرا انجیل تشکیل شده از عهد جدید و قدیم است حال به نظر مشا اشکال دارد.

مگر خود شما معترف نشدید که یهودیان منتظر آمدن مسیح هستند؟ مگر خود شما از قرآن دلیل نیاوردید که حضرت عیسی به آمدن احمد بشارت داده است؟ پس از کجا می گویید که آن ها معتقدبه خاتمیت دین خود بوده اند. البته جای دیگری فرموده اید علمای این ادیان به غلط چنین تصوری داشته اند. به خدا من مانده ام در برابر این تناقض گویی های شما چه کنم؟

بنده معترف هستم یهودیان هم معترف هستند مسیحیان هم همینطور اما عرض شد موعودی که در کتب آنها گفته شده با موعود جدید که آمده فرق دارد.
در مورد احمدم خود قرآن گفته که موعود انجیل است ولی شما هنوز پاسخی ندادید که چرا حضرت محمد با موعود انجیل متفاوت هستند چرا آن آیات و نشانه ها ظاهر نشد؟؟
جنابی که باز به تهمت به من میگویید تناقض گویی دارم میتوانید 1 مورد از آن را ذکر کنید؟؟
حال میخواهی بعضی از تناقض گویی ها و دروغهای خودت را بشمارم؟؟ از جمله در مورد همین مسئله تحریف؟؟ در مورد مسائلی که سندیت میخواستید؟؟ و...

باور بفرمایید این گونه بحث کردن شما نه تنها به نفع بهائیت نیست که به ضرر امر مبارک تمام می شود. یعنی در بهائیت یک نفر اسنان منطقی که معلوم باشد چه می گوید، وجود ندارد؟ این است قدرت تبلیغی بهائیت؟ این است آن همه ادعا در اثبات حقانیت و تحری حقیقت؟ قربان شما بروم چرا نمی توانید سخن حضرت بهاء الله را در اعتراف به اینکه نبوت و رسالت به وجود حضرت محمد انتها یافته است، توجیه کنید؟ و چرا اعتراف نمی کنید که جوابی ندارید؟ از یک سو می گویید نبوت و رسالت به وجود همه ی پیامبران پایان یافته است و از سوی دیگر مدعی هستید که عالمان ادیان چنین اعتقادی دارند! یک بار دیگر نوشته های سراسر تناقض خود را در این باره بخوانید و خود نزد وجدانتان داوری کنید. التبه توجه داشته باشید خوانندگان فرهیخته نیز به خوبی داوری می کنند.

جناب جویا با این سخنان چه کسی را میخواهید گول بزنید خوانندگان به راحتی میتوانند به نوشته ها دقت کنند ببینند و بخوانند که به تما سئوالات شما پاسخ گفتم اما شما حتی به یکی از آنها پاسخ نگفتید یعنی یک نفر انشان با منطق در دین اسلام نیست بیاید جواب دهد؟؟بنده به همه سئوالات پاسخ گفتم اما شما هر بار طوری عنوان میکنید که انگار پاسخ داده نشده یعنی همان کپی پیست قدیم خودتان.
ولی بنده یک پیشنهاد برای سردبیر دارم تمام سئوالات جناب جویارو جدا کنه همراه با جوابهای من و بعد سئوالات من رو جدا کنه همراه با جوابهای جویا((البته اگر جوابی داده باشد)) بد معلوم میشود چه کسی اصرار در رای دارد چه کسی جواب ندارد.

جناب جویا دوستان به بنده گفتند دیگر با شما بحثی نکنم و قبلا هم به شما گفتم اگر اینگونه بخواهید دروغ و تهمت بزنید دیگر بحثی با شما نخواهم کرد و اگر به این رویه ادامه دهید سایت و شما را به خدا میسپارم الان هم تنها در بحث خاتمیت و قائمیت شرکت کرده ام و به تاپیکهای جدید پاسخ گویی نکردم پس بهتر است در رفتار خود تجدید نظر کنید چون 100% دیگر با خصوصیات بنده آشنایی دارید لازم باشد میگویم جواب نداریم و دیگر با شما بحثی نمیکنم زیرا قبلا هم گفتم انکار شما هیچ تاثیری به حال من و دین من ندارد جز آنکه خود را بیشتر در گرداب تعصب قرق نماید.

برای شما دوست ستیزه جو دعا میکنم موفق و موید باشد

milyarder

پستتوسط milyarder » یک شنبه 16 مهر 1385, 12:12 am

در آیه 29 از زبور داوود : «صالحان، وارث زمین خواهند شد ودر آن تا ابد سكونت خواهند داشت».
((جناب جویا عنوان شده تا ابد به نظر شما در آن زمان چه کسانی صالح بودند؟؟ نکند فکر میکنید با مسلمانان هستند؟؟ مگر در آن زمان مسلمانی بوده؟؟ حال ببینیم قرآن چه گفته:))

در قرآن نیز به همین آیه شاره شده"{وَلَقَدْ كَتَبْنا فِى الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الأَرْضَ یَرِثُها عِبادِىَ الصّالِحُونَ}؛ «ما در زبور بعد از ذكر نوشتیم كه بندگان صالح من وارث زمین خواهند شد.»(سوره انبیاء، آیه 105)

جناب جویا مثل اینکه به جز مسیح باید به یهودیان هم خود را اثبات کنید.چون عنوان شده آنها وارث زمینند حال شما که میگویید قائم میاید و شما وارث میشوید جریانش چیست؟؟مثل اینکه قرآن زبور را هم قبول دارد که شما کتب را تحریف شده میدانید. و فکر نمیکنم لازم باشد بگویم منظور از ذکر یعنی تورات .
جویا جان آیاتی که مربوط به تحریف هستند در کجای قرآن نقل شده؟؟چگونه است که قرآن کتاب آنها را قبول دارد اما شما قبول نمیکنید؟؟((خدایا من دیگر با این دوست چگونه صحبت کنم))

باز بگویید جواب ندادم و مطمئنا شما جواب تمامی سئوالات مرا گفته اید!!!!!
جناب جویا یعنی شما فقط باید سئوال کنی من جواب بدم؟؟ یعنی شما نباید بگی منظور از تمام شد در دیانت مسیح یعنی چه؟؟ منظور از اینکه کلام پسر انسان نسخ نمیشود یعنی چه؟؟

عجب ...
خوانندگان گرامی یعنی الان واقعا قضاوت خیلی سخته؟؟

jooya
فعّال

پستتوسط jooya » یک شنبه 16 مهر 1385, 4:16 am

خوانندگان گرامی و جناب میلی، نخست یک بار دیگر توجه بفرمایید که عدد 365000000سال از کجا آمده است:‏
حضرت بهاء الله طبق مدرکی که جناب میلی بعد از مدتی پیدا و نقل کرد، مدعی است که هر کس قبل از اتمام ‏‏1000 سال ادعایی کند، دروغ گوست و در این باره جناب عبدالبهاء چنین توضیحی داده است:‏
بدایت این الف ظهور جمال مبارک است که هر روزش هزار سال است اِنَّ ‏‏کلِّ یومٍ عندَ رَبِّکَ کَالفِ سنة وَ کُلِّ سَنَة ‏وَ ثلاثمِاءه و خمسَةً وَ سُتُونِ اَلفَ سَنَة . . . کَور جمال مبارک نامتناهی است بعد ‏‏جمال مبارک چیزی در دست نماند ‏ظهور جدیدی نگردد والا تا آثار صحف و تعالیم و اذکار و انوار جمال مبارک در ‏‏عالم مشهود، نه بروزی و نه ‏صدوری)‏ کتاب رحیق مختوم نوشته ی عبدالحمید اشراق خاوری ج 1 ص 320 و 321 به ‏نقل از لوح حضرت ‏عبدالبهاء. ‏ ‏
میلی عزیز املایت که خیلی ضعیف است،( عظیم را عزیم و توجیه را توجیح و علی رغم را علی رقم و ... نوشته ‏بودی) ریاضی ات هم گویا ضعیف است. اما قدرت شعار دادنت غوغاست! اگر دوران بهائیت هزار سال باشد، می ‏شود 365000 روز و اگر هر روز هم هزار سال باشد می شود 365000000 سال. ?‏ok‏ می ماند بحث دور و ‏کور. آن را هم جواب دادم ولی کم لطفی کردی و ندانستی و یا نخواستی که بدانی. عرض کردم ‏
اولا در لغت دور و کور به یک معناست. منتها چه کنم که عربی هم نمی دانی ( یادت می آید در باره ی معنای ‏ذالک چقدر شعار دادی؟) ‏
ثانیا مبدع طرح دور و کور جناب شوقی افندی است‏
ماجرا از آن قرار است که جناب شوقی افندی در یک ابتکار جانانه موضوع دور و کور را در توقیعی که به ‏مناسبت سال 105 بدیع( برابر با 1327 شمسی) نازل کرد، مطرح فرمود. ایشان برای بابیت و بهائیت یک تقسیم بندی زمانی ‏ترتیب داد به این صورت که گفت مجموعه ی دوره ی باب و بهاء که بدایت آن سال 1260 هجری قمری است، ‏‏1000 سال است و علاوه بر این دور 1000 ساله، یک کور 500000 ساله نیز ترتیب داد که در آن مظاهر تازه ‏با شریعت های جدید ظهور خواهند کرد، ولی همه ی آنها تحت ظل ( میلی جان ظل یعنی سایه) حضرت بهاء الله ‏هستند. ( توقیع منیع 105 یا قاموس آن به قلم اشراق خاوری و یا نظر اجمالی به دیانت بهایی نوشته ی احمد ‏یزدانی) ‏
او به این ترتیب قائل شد که کور حضرت آدم شامل دور های حضرات مثلا موسی عیسی و محمد است و کور ‏حضرت بهاء شامل ادوار باب و دیگر ظهورات که در این کور مبارک انجام می گیرد.‏
چنانکه گفته آمد، دور و کور از ابداعات حضرت شوقی است و در ادیان قبل به هیچ روی سابقه ای نداشته و حتی ‏روح باب و بهاء و عبدالبهاء هم از این تقسیم بندی عجیب و غریب بی خبر است. دلائل این بی مبنا بودن این ‏ادعای جناب شوقی این هاست:‏
‏1- چنان که عرض شد، دور و کور در لغت به یک معناست، چنان که از حضرت عبدا لبهاء نقل است که فرمود: ‏
‏(وآن دور و کور محمدی بود که بعد از غروب نجوم ولایت تا ظهور حضرت اعلی هزار سال است)‏
‏-‏مکاتیب عبدالبهاء جلد 2 صفحه ی 75-‏
چنان که ملاحظه می فرمایید، دور و کور را به یک معنا و برای حضرت محمد به کار برده اند!‏
حالا از کجای این بیان مبارک آن افاضات عجیب و غریب جناب شوقی در می آید؟ عاقل دانند!‏
‏2- بر خلاف بیان جناب شوقی، پدر بزرگ محترم ایشان قائل است که ظهور جناب باب و ‏حضرت بهاء در دوره یا کور حضرت آدم است. به این عبارت توجه کنید:( ما در دوره‌ای هستیم که ‏بدایتش آدم است و ظهور کلّیه‌اش جمال مبارک)- مفاوضات صفحه ی 121-‏
بر اساس این فرمایش، دور و کور داستانی است که جناب شوقی پرداخته است و مبنا و پایه ای ندارد.‏
برای آن که عرائضم طولانی نشود به همین مقدار اکتفا می کنم و اگر باز هم میلی جان من شروع به شعار دادن ‏کرد، مدارک بیشتری را در همین رابطه به عرض مبارک خوانندگان گرامی می رسانم.‏

jooya
فعّال

پستتوسط jooya » یک شنبه 16 مهر 1385, 4:26 am

با وجود آن که سردبیر محترم تاپیک قائمیت را گشوده است، باز هم میلی عزیز من طاقت نیاورد و موضوع بشارت زبور داود را که در باره ی قائمیت است، این جا مطرح کرد. از ایشان خواهش می کنم این مطلب جالب و مهم را در مبحث قائمیت بیاورد تا همان جا در باره اش سخن بگوییم.
نکته ی دیگری که میلی گرامی در آن باره بسیار گرد و خاک به پا می کند، موضوع تحریف در تورات و انجیل است. پیش از این هم اشاره کرده ام و اینک هم باز به روشنی عرض می کنم: تورات و انجیل اصلی که قرآن بارها و بارها از آن دو به نیکی یاد کرده است، کتاب های آسمانی اند. اما تورات و انجیل کنونی تحریف شده اند. تحریف هم ( میلی جان قربانت بروم خوب توجه کن) یعنی آمیخته ای از حق و باطل. یعنی در تورات و انجیل اصلی دست برده اند و برخی مطالب ان را تغییر داده اند. چنان که هیچ موحدی نمی تواند بپذیرد که مثلا خدا و یعقوب با هم کشتی می گیرند. ( متاسفانه کتاب مقدس مرا یکی از دوستان به امانت برده است و هم اینک آن را در اختیار ندارم که مدرک بدهم) یا مثلا خدا و حضرت آدم در بهشت با هم قایم با شک بازی می کنند و خدا به آدم التماس می کند که خودت را به من نشان بده و یا آن که دختران لوط به او شراب می نوشانند و او را مست می کنند و با پدر خویش در می آویزند. مواردی از این قبیل که در کتاب مقدس کم هم نیست حکایت از تحریف این کتاب می کند. اما این مطلب منافات ندارد با آن که چیزهای درست هم در این کتاب ها باشد. قرآن هم حکم کلی می کند و به جزئیات نمی پردازد. در قرآن به یک حکم کلی اشاره شده است که اگر کتابی از جانب غیر خدا باشد در اَن تناقض خواهد بود. این حکم، کلی است و در باره ی هر کس و هر کتابی که ادعای خدایی و آسمانی بودن بکند،صادق است. حال دوست جوان من میلی محترم داد و فریاد راه بیندازد که جواب او داده نشده است. عاقل دانند.

Mehr

پستتوسط Mehr » یک شنبه 16 مهر 1385, 5:40 am

عرض ادب خدمت تمام دوستان
حدود يك هفته است كه با اين سايت جالب آشنا شدم و از اينكه ميتوانم مطالب نايابي در آن بيابم خوشحالم. از سردبير محترم تقاضا دارم مبحث خاتميت را نبنديد و اجازه دهيد بعد از اتمام مناظره سوالاتي كه براي ديگران پيش آمده مطرح شود و پاسخ آن را از هر دو ديدگاه داده شود . از ميلياردر گرامي هم تقاضا دارم براي روشن شدن امثال من با حوصله به مطالب پاسخ دهند و تهديد به ترك مباحثه مطرح نفرمايند تا ما بيشتر استفاده كنيم .

بازگشت به “نگاه به ادیان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان