تبلیغ در اسرائیل

Sardabir
فعّال

تبلیغ در اسرائیل

پستتوسط Sardabir » شنبه 24 بهمن 1388, 4:38 pm

دوست عزیز حبیب در صمیمانه نوشته اند:
با سلام خدمت سردبیر گرامی
مناظره ی جالبی میان دو نفر در مورد تبلیغ در اسراییل در ذیل یکی از مقالات یک وبلاگ دیدم. در صورتی که امکان دارد لطفا تاپیکی در این مورد با نام "تبلیغ در اسراییل" باز بفرمایید تا مناظره ی جالب انجام شده را ارسال نمایم.

با تشکر

این تاپیک رابه خواست ایشا ن می گشائیم تا مطالب مورد نظرشان را ارسال فرمایند.

habibollah
فعّال

پاسخ: تبلیغ در اسرائیل

پستتوسط habibollah » یک شنبه 25 بهمن 1388, 7:30 am

با تشکر از جناب سردبیر محترم برای گشودن این تاپیک
به زودی مناظره ی انجام شده را خدمت شما و عزیزان دیگر این سایت تقدیم خواهم کرد. به امید این که مورد استفاده قرار گیرد.

قبل از ارسال مناظره ی انجام شده، لازم می دانم چند نکته را ذکر کنم:

1- از آن جا که می خواهم عین چیزهای نوشته شده را بیاورم، در نظراتی که داده شده است دستی نمی برم. بنابراین ممکن است اشکالات ویرایشی در آن ها وجود داشته باشد.

2- نام نویسنده و تاریخ و ساعت ارسال آن را با رنگ قرمز مشخص کرده ام.

3- در قسمت ارسال نظرات در وبلاگ ها امکان این وجود ندارد که بتوان متن فرستاده شده را با رنگ یا اندازه ی فونت متفاوت ارسال کرد. برای همین قسمت هایی که به نظر بنده لازم بوده است اندازه و یا رنگ فونت را تغییر داده ام.

4- از آن جا كه مناظره ي اصلي ميان دو شخص با نام هاي رهگذر و كوروش انجام شده است، تنها نظرات آن ها را در اين تاپيك قرار داده ام و نظرات بقيه ي افراد را كه مربوط به اين بحث نبوده اند حذف نموده ام.

habibollah
فعّال

پاسخ: تبلیغ در اسرائیل و تبلیغ اس

پستتوسط habibollah » سه شنبه 27 بهمن 1388, 8:32 am

نویسنده: رهگذر
دوشنبه 28 دی1388 ساعت: 13:39

جناب محمد

ترجمه پیام بیت العدل تا حدی برایتان مفید است:

23 جولای 1995
دوست عزیز بهائی
بيت العدل اعظم الاهی ایميل شما را در تاریخ 29 جون 1995 دریافت نمود که در آن از ما
تقاضای پاسخ شده بود.

شما درباره قانون عدم تبليغ اسرائيلی ها با توجه به شرایطی که هستيد که تماسی با یک برقرار کردید، سوال نموده بودید. بيت العدل از احبا IRC اسرائيلی از طریق گفتگوی اینترنتی نخواسته که با اسرائيلی ها ارتباط نداشته باشند. وقتی شما می فهميد که شخصی که با وی در ارتباط هستيد اسرائيلی است، می توانيد ارتباط دوستانه خود را با وی ادامه دهيد اما نباید وی را در مورد امر بهائی، تبليغ نمائيد. اگر او قبلا و از طریق دیگری به امر مبارک علاقه مند شده است و به دنبال یافتن اطلاعات بيشتری است شما باید وی را به دفاتر مرکز جهانی بهائی در حيفا ارجاع دهيد.
به جهت اطلاع شما بيان می شود که مردم در اسرائيل به اطلاعات صحيحی در مورد امر بهائی شامل تاریخ و قوانين و تعاليم، دسترسی دارند. کتابهائی که دیانت بهائی را مورد توجه قرار داده اند در کتابخانه های اسرائيل یافت می شوند. ضمناً از زیارت اماکن مقدسه توسط اسرائيليان نيز استقبال می شود. هرچند به جهت صيانت از قانونی که با جدّیت و موکداً از زمان حضرت بهاء الله اجرا شده است، بهائيان امر بهائی را در اسرائيل تبليغ نمی کنند. به همين صورت نيز، امر بهائی برای اسرائيلی هایی که در خارج اسرائيل زندگی می کنند و تمایل به بازگشت به اسرائيل دارند، تبليغ نمی شود. زمانيکه اسرائيلی ها در مورد امر مبارک سوال می کنند، سوالاتشان پاسخ داده می شود اما این به صورتی انجام می شود که صرفا اطلاعات صحيحی داده شود و نه اینکه تمایل بيشتری در آنان به امر مبارک ایجاد کند.

با تحيات ابدع ابها

دوشنبه 28 دی1388 ساعت: 13:41

حال سوال این جاست که این دوای دردهای بشریت که شما ادعا دارید امر بهائی است، چرا باید به اسرائیلی ها داده نشود؟

چرا باید با آنها طوری صحبت شود که علاقه آنها به امر مبارک بیشتر نشود؟

تا به حال به این اندیشیده اید؟

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » سه شنبه 27 بهمن 1388, 1:52 pm

نویسنده: کورش
دوشنبه 28 دی1388 ساعت: 23:28

رهگذر عزیز
ممنون که پیام را اوردید. خوب است مقایسه ای بین وضعیت بهاییان در ایران و اسراییل داشته باشیم.
1- اماکن مقدسه بهایی در نهایت صلابت و خرمی در اسراییل دایر می باشند. هر اسراییلی ازاد است که برای دیدن یا زیارت به این اماکن برود.در حالی که اماکن مقدسه بهاییان در ایران یا تخریب شده اند یا توسط حکومت ضبط شده اند و بهاییان نمی توانند به انجا بروند.
2-کتابهای بهایی آزادانه و با هر تیراژ در اسراییل چاپ می شود.ولی در ایران خیر.
3- هر اسراییلی می تواند برای کسب اطلاعات راجع به دیانت بهایی به دفاتر مراکز جهانی بهایی در حیفا مراجعه کند یا از کتابخانه یا کتابفروشی محل خود کتابی تهیه کند ولی در ایران حتی داشتن و تدریس کتابی که در ان ذکر " یا الله المستغاث " باشد ممنوع و فرد دارنده کتاب به جرم" اقدام علیه امنیت ملی ، تشکیل گروههای غیر قانونی و ارتباط با عوامل بیگانه" چند سالی بدون محاکمه باید در زندان بماند و بعدش هم که خدا می داند چه شود.
4- ایران دشمن شماره یک اسراییل است و خواهان محو ان از روی زمین است. در ضمن خواستگاه دیانت بهایی هم ایران است.حال فرض کنید که دیانت بهایی150 سال قبل از اسراییل برخواسته بود و الان اماکن مقدسه بهایی در ایران بود. چه به روز انها که نمی امد.
5- در نهایت با توجه به قانون فعلی ایران تبلیغ جرم نیست . مگر اینکه قانون را به میل خود تفسیر کنید.

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 11:55

جناب کوروش

پس بنا به دلایل بیت العدل، در هر جای دیگری که افراد اطلاعات صحیحی در مورد بهائیت دارند نباید تبلیغ بشوند؟ و حتی نباید طوری با آنها صحبت شود که علاقه شان به امر مبارک بیشتر شود؟

چرا باید با اسرائیلی طوری صحبت شود که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود؟؟
پاسخ این است که چون در کتابخانه هاشان کتاب با اطلاعات صحیح در مورد بهائیت وجود دارد؟؟

قضیه کمی عجیب نیست؟

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 14:28

رهگذر عزیز
به نظر من اگر شرایط ایران مانند اسراییل شود بسیاری از ایرانیان اگاهانه به دیانت بهایی خواهند گروید.مسلمانان با زور شمشیر و جزیه می خواستند تبلیغ کنند. تاریخ "فتح ایران "خود گویای بسیاری از حقایق است.بهاییان در تبلیغ زور نمی خواهند. در ضمن کسی برای گرویدن به ایین بهایی تطمیع نمی شود.پول و مقام هم که در دیانت بهایی وجود ندارد. در ایران هم کسی که بهایی می شود تازه دردسر اخراج از محل کار و انواع مزاحمتها برای او شروع می شود. تازه اگر کافر خوانده نشود.پس یک ایرانی که بهایی می شود دلایل دیگری برای این کار دارد.پس نگرانی شما از تبلیغ بهاییان برای چیست؟
اگر شرایط ایران مانند اسراییل هم شود کافی است.ان وقت فوج فوج مقبیلن را خواهید دید.
مساله تبلیغ در اراضی هم ربطی به اسراییل ندارد. همان طور که در پیام بیت العدل اعظم مشاهده فرمودید این قانون از زمان حضرت بهاالله که هنوز اسراییل و فلسطینی وجود نداشت اجرا میشود.ولی این به معنای این نیست که یهودیان بهایی نمی شوند. قوانین اسراییل مانند ایران نیست که مقبل به دیانت بهایی را کافر بداند و اعدام برای او صادر شود.و از حقوق اجتماعی محروم شود.

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 15:17

رضای عزیز
همان طور که گفتم مسلمان با شما هم عقیده نیستند و می پندارند که اسلام ناسخ (نه ناقض) ادیان ماقبل است.
در مورد ایاتی هم که اودید برداشت من نیز مانند شما ست . سالام در هنگام نزول قابلیت جهانی شدن را نداشته است.بجز قرن بیستم در هیچ زمان دیگری پیام آسمانی اسلام نمی توانسته به قلب و گوش انسانهای عالم برسد. به همین دلیل حضرت محمد در قران می فرمایند:"وَلَوْ شَاء اللّهُ لَجَعَلَكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن لِّيَبْلُوَكُمْ فِي مَآ آتَاكُم فَاسْتَبِقُوا الخَيْرَاتِ إِلَى الله مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ ﴿۴۸﴾5 "
ولی این ایه برای زمان خود بوده است نه هم اکنون.پیام اسمانی این دوره این است

"به چشم بیگانگان همدیگر را نبینید.همه بار یک دارید و برگ یک شاخسار"
در زمینه کتابها در اسراییل هم وضع ان گونه که شما می پندارید نیست. محض اطلاع شما در اسراییل و لبنان سازمانهای بزرگ انتشاراتی وجو دارد که بسیاری از کتابهای دنیا در انجا چاپ می شود. وضع اسراییل در این زمینه کمی متفاوت است. در اسراییل شما میتوانید هر کتابی تاکید می کنم هر کتابی ولو بر خلاف منافع دولت اسراییل چاپ کنید. هر کتابی در هر جای دنیا که ممنوع باشد در اسراییل چاپ می شود. و انتشارات منبع درامدی مهمی برای انهاست.
هیچ زیرکی هم در این مساله نیست . شما کتابهای بهایی را در همه جای اسراییل می توانید پیدا کنید چنانچه همه کتابهای شیعیان را می توانید پیدا کنید.
شما هم به حکومت بفرمایید که اجازه دهد بهاییان اماکن مترکه خود در ایران را داشته باشند و کتابهای بهایی در همه کتابخانه های ایران یافت شود. دیگر لازم به تبلیغ نیست.

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 15:30

البته حس کمال جوی انسان باعث می شود که وقتی امر خوبی را درک کردیم انرا به دیگران هم ارائه دهیم و البته فقط با زبان مه با زور و جریمه.
بهاییان هم میپندارند انچه نزد انان است دوای درد بشریت است و می خواهند انرا به دیگران هم ارائه دهند.این جز حقوق اولیه و اساسی بشر است و کسی هم نباید جلوی انرا بگیرد. اگر در این کار زور شمشیر و اسلحه و جزیه باشد ان وقت باید با ان مقابله کرد.

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 15:45

کوروش خان

سوال واضح بود:

پس بنا به دلایل بیت العدل، در هر جای دیگری که افراد اطلاعات صحیحی در مورد بهائیت دارند نباید تبلیغ بشوند؟ و حتی نباید طوری با آنها صحبت شود که علاقه شان به امر مبارک بیشتر شود؟

چرا باید با اسرائیلی طوری صحبت شود که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود؟؟
پاسخ این است که چون در کتابخانه هاشان کتاب با اطلاعات صحیح در مورد بهائیت وجود دارد؟؟

ضمن آنکه در پیام بیت العدل تبلیغ هر اسرائیلی که قصد بازگشت به اسرائیل دارد ولو اینکه در اسرائیل نباشد نیز ممنوع شده است.

همه این ها به کنار.

خیلی جالب است که با اسرائیلی نباید طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت زیاد شود.
و شما می فرمائید:
بهاییان هم میپندارند انچه نزد انان است دوای درد بشریت است و می خواهند انرا به دیگران هم ارائه دهند.

!!!

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » سه شنبه 27 بهمن 1388, 1:57 pm

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 22:33

کاویان عزیز
شاید اگر آیات قرانی را در زمینه برتری یهودیان در قران نسبت به مسلمانان و وعده انان به اراضی موعود بیاورید برای همراهان وبلاگ ملموس تر باشد.يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْنِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّيفَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ ( سوره مبارکه بقره آیات 47 و 122 )
اى بنى‏اسرائيل ياد آريد نعمت مرا كه به شما دادم و آنکه شما را برجهانيان برتری دادم ‏

وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ يَا قَوْمِاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ جَعَلَ فِيكُمْ أَنبِيَاء وَجَعَلَكُممُّلُوكًا وَآتَاكُم مَّا لَمْ يُؤْتِ أَحَدًا مِّن الْعَالَمِينَ يَاقَوْمِ ادْخُلُوا الأَرْضَ المُقَدَّسَةَ الَّتِي كَتَبَ اللّهُ لَكُمْ وَلاَتَرْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِكُمْ فَتَنقَلِبُوا خَاسِرِينَ

و هنگامى كه موسى به قوم خود گفت اى قوم من نعمت خدا را بر شما به ياد آريد هنگامى كهدر شما پيمبرانى قرار داد و شما را ملوک گردانيد و به شما آنچه راکه به كسى از جهانيان نداد ارزانى داشت ‏ ( 20) ای قوم من به سرزمين مقدسى كه خدا براى شما نوشت در آئيد وبر پشتهاى خود برنگرديد تا زيانكاران‏ بازگرديد(21)

در آیات ذیل هم حضرت رسول اکرم در قران می فرمایند که خداوند به هر کسی بخواهد فضل و برتری می دهد و مسلمانان نباید گله مند باشند.

...أَنَّ الْفَضْلَبِيَدِ اللَّهِيُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِالْعَظِيمِ( سوره مبارکه حدید آیه 29 )
...فضل در دست خداست‏ به هر كس بخواهد آن را میدهد، وخدا داراى فضل بسيار است‏

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 22:58

رهگذر عزیز
نمی دونم چرا از کنار شیوه برخورد حکومت ایران با فعالیتهای بهاییان ( که نمونه ای از انرا ذکر کردم) به راحتی می گذرید گویی برخورد حکومت با بهاییان را نادیده می گیرید و حتی تایید می کنید.
وضعیت بهاییان در اسراییل گرچه مانند ایران نیست ولی ایده ال هم نیست.چرا ما همیشه باید کمبودهای خود را با کمبودهای دیگران مقایسه کنیم نه با حالت طبیعی که می تواند وجود داشته باشد.
شرایط بهاییان در اسراییل را برای شما گفتم که چطور است. همان طور که جناب کاویان هم گفتند وجود و برخورد خشونت آمیز سه دین ( حال با فرقه های اسلامی کاری نداریم)در ان منطقه شرایط انجا را خاص کرده.ولی شرایط این گونه نخواهد ماند. همان طور که وعده قران در بازگشت یهودیان به ان اراضی را مشاهده نموده اید و این وعده بیش از 1300 تحقق ان طول کشید مطمئن باشید ان منطقه هم روزی امن خواهد شد و وعده های دیانت بهایی برای اراضی مقدسه به حقیقت خواهد پیوست ولی حکمت الهی است که اکنون چنین باشد .
ولی نگران اسراییلیها هم نباشید . انجا کتب و اماکن بهایی هم زیاد است و هم در دسترس و هم کسی به خاطر گرایش به آیین بهایی اعدام و زندان نمی شود. فعلا نگران ایران باشید.

سه شنبه 29 دی1388 ساعت: 23:36

رضای عزیز
در قران کریم توصیه شده که مقداری از صدقه را برای تالیق قلوب افراد به دین اسلام به انها بدهید تا به ایین اسلام گرایش پیدا کنند.
إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ و الْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ- توبه 60
صدقات تنها به تهيدستان و بينوايان و متصديان آن و كسانى كه دلشان به دست آورده مى‏شود و در بردگان و وامداران و در راه خدا و به در راه مانده اختصاص دارد [اين] به عنوان فريضه از جانب خداست و خدا داناى حكيم است.
یعنی در اسلام علاوه بر اینکه اقلیتها باید جزیه و مالیات بدهند و گاهی برای تبلیغ باید جنگ کنند می توانند به انها پول هم بدهند تا به ایین اسلام گرایش پیدا کنند.
حالا در دیانت بهایی هیچ کدام را نداریم. فقط ایات الهی برای پذیرش ارائه می شود و تازه بعد از اقبال به دین مسولیتهای اجتماعی افراد شروع می شود.
تفاوت را ببینید و کمی منصف باشید.

چهارشنبه 30 دی1388 ساعت: 11:52

کوروش خان

کسی از حکومت ایران دفاع نکرده و من هم به دلایل مختلف با برخورد حکومت مخالفم.
اما این قضیه ربطی به اینکه بیت العدل به بهائیان دستور می دهد اسرائیلی ها را تبلیغ نکنید ندارد.
پاسخ های شما و کاویان بیشتر تلاش در تغییر سوال و دست پیش گرفتن است.

سوال واضح است:

چرا باید با اسرائیلی طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت بیشتر نشود؟
اگر امکان دارد این سوال را پاسخ دهید.

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 0:51

رضای عزیز
بیان قران واضح است و نمی توانید به میل خود تفسیر کنید . قران می فرماید برای کسانی که فکر می کنید به دین اسلام گرایش پیدا می کنند مقداری از صدقات را بدهید تا تمایلشان بیشتر شود. ضمن این که نمی توانید جزیه را از قران و قوانین اسلامی حذف کنید و نادیده بگیرید.
محض اطلاع شما جزیه پولی بوده که مردمان غیرمسلمان سرزمینهای مفتوح مانند ایران باید به مسلمانان به عنوان جزیه می پرداختند و حتی هم اکنون بپردازند.این که نص صریح قران است و قابل انکار هم نیست و البته من هم ایرادی به ان نگرفتم. فقط گفتم قوانین اسلام در این زمینه را با بهاییان مقایسه بفرمایید.
ایه برتری قوم یهود بر عالمیان هم که در قران خدمت شما ارائه شد. اگر به مذاق شما خوش نیامده بر من خرده نگیرید و لقب کافر به من نزنید.
متاسفانه رفتار و گفتار شما پر از پیش داوری و تهمت و افترا است و حتی در برابر دلایل قرانی که خیلی واضح است اعتراض می فرمایید.
در زمینه کشتار یک بچه 10 ساله هم متاسفم ولی از دست من چه کاری بر می اید؟و از دست شما که ادعا دارید چه کاری بر امده؟شما برای او چه کار کرده اید که این طور به بهاییان خرده می گیرید؟کمی انصاف هم خوب چیزیه.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » سه شنبه 27 بهمن 1388, 2:05 pm

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 1:20

رهگذر عزیز
پیام 23 جولای 95 مربوط به اشنایی با شهروندان اسراییل از طریق اینترنت(interactive relay chat" (IRC) است که جواب ان داده شد . ولی اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید محض اطلاع شما عرض می شود که بر اساس قانونی که از زمان حضرت بهاالله در ارض اقدس اجرا می شود بهاییان در انجا تبلیغ نمی کنند و این ربطی به کشور اسراییل ندارد. قبل از تشکیل کشور اسراییل یعنی قبل ازدهه 50 میلادی این قانون اجرا میشده. در کشور اسراییل فعلی مردمانی با ادیان مسلمان ( با تمام فرقه هایشان) مسیحی و یهودی زندگی می کنند . بنا به حکمتی که حضرت بهاالله تشخیص دادند هیچ کدام از این ادیان در ان منطقه تبلیغ نمی شود. یعنی نه اسراییلی مسلمان نه یهودی و نه مسیحی .
شما خود به اهمیت ارض اقدس که سرزمین موعود برای همه ادیان است اگاهی دارید و مطلعید که چه جنگهای خونینی بین پیروان این ادیان بر سر ان منطقه صورت گرفته و هنوز هم در جریان است. زمانی یهودیان با مسیحیان بعدها در جنگهای صلیبی مسلمانان با مسیحیان و هم اکنون هم مسلمانان با یهودیان جنگ دارند.
البته حکمت ان مشخص خواهد شد ولی به نظر من چنین موقعیتی و تعصب ساکنان این مناطق برای حفظ دین خود عامل اصلی این مساله است نه چیز دیگر. ساکنان این مناطق به دلیل برخورد و تصادم سه دین هر یک تعصبی برای حفظ دین خود دارند و بهاییان مایل نیستند که حتی مسبب بروز کدورت و جنگی شوند. بدیهی است هر گونه تبلیغ در شرایط کنونی می تواند اتش جنگ را شعله ور سازد و این مطلوب بهاییان نیست.حضرت عبدالبها می فرمایند:
"اگر دین سبب عداوت شود نتیجه ندارد بی دینی بهتر است"
قانون برای همه ساکنان ارض اقدس(اسراییل فعلی) صرف نظر از این که چه دینی داشته باشند اجرا میشود.البته وعده خداوند برای این مناطق محقق خواهد شد و انجا تحت شریعت الله در خواهد امد.ولی در شرایط کنونی تبلیغ برای انجا وحدت نخواهد اورد بلکه عداوت می اورد و بهاییان این را نمی خواهند

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 1:21

...ادامه
.مثال ان را هم خود شما در تاریخ تشیع دارید. با وجودی که امامت به حضرت علی موهوب شده بود ولی ایشان برای جلوگیری از تفرقه دین نوپای اسلام سکوت می کنند و برای از حق امامت که از طرف خداوند به ایشان رسیده بود می گذرند ولی این هم حکمت الهی بود.چنانچه همان چند یار اندک وی بعد ها گسترش یافتند. والا که حضرت علی می توانستند برای گرفتن حق خود جنگ کنند ولی این کار را نکردند.

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 1:50

و البته اگر برداشت شما عزیزان از پیام 23 جولای این است که یهودیان را نباید تبلیغ کرد خیر این طور نیست.یهودیان زیادی به ایین بهایی گرویده اند.
اگر برداشت شما این است که شهروندان اسراییل (اعم از یهودی و مسلمان و مسیحی) نمی توانند بهایی شوند این هم نادرست است.در متن پیام هم اشاره به دعوت انان به مراکز جهانی بهایی شده.
فقط اینکه با توجه به شرایط حاد و ویژه ان منطقه فعلا تبلیغ نمی شود و این شامل یهودیان و مسلمانان و مسیحیان اسراییل می شود.

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 12:13

کوروش خان

شما هنوز پاسخ سوال را ندادید که چرا باید با اسرائیلی طوری سخن گفت که علاقه اش به امر زیاد نشود.

اما توجیهات شما قابل توجه است. حتما آگاهید که بهائیت از ابتدای تشکیلش موجب اختلافات شده است چه بین دو برادر (یحیی و حسینعلی) بگیرید و چه بعد از آن.

و همین ادعا باعث بروز عداوت های زیادی شده است پس نبودش بهتر است! (البته طبق حرف عباس افندی)

بهائیان حاضر نیستند باعث بروز کدورت شوند.

سخن جالبی گفتید!
البته در اسرائیل نباید اینگونه بشود اما مثلا در جوامع اسلامی باید تبلیغ بشود ولو به قیمت پاشیدن خانواده ها از هم. اما آنجا حکمت اقتضا می کند که نشر نفحات الله بشود و بهائیان نمی توانند این گوهر خود را پنهان کنند!!

بهائیان حاضر نیستند باعث بروز کدورت شوند.

اما وقتی شخصی بی اجازه شوقی به فلسطین می رود پدرش تهدید می شود که حق مراوده با پسر را نداری. البته همه این برخورد ها در راستای رفع کدورت است!

بگذریم...
ضمنا لطف کنید دستور آقای حسینعلی نوری در مورد عدم تبلیغ در ارض اقدس را ارائه کنید.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » چهار شنبه 28 بهمن 1388, 8:11 am

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 22:44

رضای عزیز
من ایه را سه جور تفسیر نکردم و در هر سه بار گفتم که بر اساس نص قران می توان برای تالیف قلوب مقداری از صدقات را خرج کرد. وای یعنی اگر فکر می کنید کسانی با پرداخت پول مسلمان می شوند می توان این کار را کرد.
این سیره امام علی هم بوده که اگر خواستید نمونه هایی از انرا برایتان ذکر میکنم.
جنگ برای ایمان اوردن هم که عرض کردم در قران وجود دارد و در تاریخ هم شواهد ان وجود دارد. فرض من بر این است که ایه جزیه را خود می دانید. اگر لازم دارید انرا هم ارایه دهم.در نهایت من هم گفتم در این قوانین اسلام اشکالی نمی بینیم و منظور از ارائه به شما ایراد گیری نبود بلکه گفتم اول قوانین اسلام برای تبلیغ را ببینید بعد مقایسه ای با تبلیغ بهاییان کنید . بهاییان نه برای گسترش ایین الهی می جنگند نه جزیه می گیرند نه برای تالیف قلوب به کسی پول پرداخت می کنند فقط ایات الهی را ارائه می دهند.
شما هم احتمالا با فعالیتهای کمیته امداد امام خمینی در کشورهای غیر مسلمان که به منظور تالیف قلوب انان به تشیع صورت می گیرد مطلع نیستسد. سری به سایت کمیته امداد بزنید با تالیف قلوب بیشتر اشنا می شوید.
اگر باز هم جا نیافتاد به تفسیر ایه مزبور رجوع بفرمایید.اگر هم دسترسی ندارید من برای شما می اورم.

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 22:50

رهگذر عزیز
من تا به حال به سه طریق مختلف پاسخ شما را داده ام . شاید بیان من درست نیست. پس یکبار دیگر خدمت شما عرض می کنم.اگر کسی شهروند اسراییل و یا ارض اقدس باشد و در انجا ساکن باشد یا قصد بازگشت به انجا را داشته باشد می تواند با امر اشنا شود ولی تبلیغ نمی شود.صرف نظر از این که او یهودی مسلمان یا مسیحی باشد این امر برای او بدین گونه صورت می گیرد.حضرت عبدالبها فرموده اند معابد خود دین را در ارض اقدس تبلیغ خواهند کرد.
پس این قانون قبل از زمان تشکیل دولت اسراییل در سال 1945 اجرا می شود.و به نظر من به دلیل این است که در انجا سه محل تلاقی و برخورد ادیان مختلف است عداوت و جنگی روی ندهد.
اما اگر یک شهروند اسراییل (صرف نظر از دینی که دارد ) ساکن اسراییل نباشد و قصد مراجعه به اسراییل را هم نداشته باشد می توان او را تبلیغ کرد.
امیدوارم کاملا توجیه شده باشید.

پنجشنبه 1 بهمن1388 ساعت: 23:3

رهگذر عزیز
و اما برداشت سطحی شما از بیان حضرت عبدالبها من را شگفت زده کرد.حضرت عبدالبها می فرمایند دین نباید سبب عداوت شود نه این که مخالفین دین وجود ندارند. برای اینکه درک بهتری داشته باشید از دین اسلام مثال می زنم. حضرت محمد که نه برادر داشت نه خواهر به محض اعلام دین جدید مورد خشم فامیل خود قرار گرفت. "تبت یدا ابی لهب "را که فراموش نکرده اید. گرچه ابوطالب پیامبر اکرم را نیازرد ولی به او ایمان هم نیاورد.احتمالا در تاریخ ماجرای گریه های حضرت محمد بر بالین ابوطالب را شنیده اید که از وی دم مرگ می خواستند که به وی ایمان بیاورد ولی او حاضر نشد دست از دین ابا و اجدادی خود بردارد.پس از صعود حضرت نیز که اختلافی که ابوبکر که فامیل حضرت رسول نیز بودند مسبب ان بود هم که مطلعید.داستان همسر حضرت محمد عایشه با حضرت علی را هم که مطلعید.حال با اولین جنگ بین مسلمانان که در زمان حضرت علی روی داد کاری نداریم. احتمالا شما اینها را می دانید. بر اساس استدلال بسیاری سطحی شما که دیانت اسلام خود باعث جنگ بین مسلمانان شد نباید به وجود می امد.
مخالفت با پیامبران وجود داشته. داستان پسر نوح و همسر لوط را هم که در قران خوانده اید.
منظور بیان حضرت عبدالبها به عقیده حقیر این است که از دین نباید طوری استفاده کرد که باعث بروز عداوت و دشمنی شود تا چه برسد به جنگ.هم اکنون هم با حکومت های مذهبی اشنا هستید که دین را ابزاری برای میل به خواسته های خود کرده اند و با ان باعث رعب و وحشت و تجاوز به پیروان خود پیروان سایر ادیان می شوند.ایا چنین رفتارهایی به طرد شدن دین منتهی نمی شود.
امیدوارم شما هم با حسن خلق اسلامی به عقاید دیگران احترام بگذارید
ام

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 12:12

کوروش خان

سوالم این بود که چرا باید با اسرائیلی طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت بیشتر نشود. تنها قسمت از پاسخ های شما که مربوط به این سوال است این بود:
«و به نظر من به دلیل این است که در انجا سه محل تلاقی و برخورد ادیان مختلف است عداوت و جنگی روی ندهد.»

هرچند که این نظر شخصی شماست اما طبق این استدلال شما، در هندوستان که در مناطقی درگیری های زیادی بین هندوها و مسلمین هست، و یا در سایر مناطق که نزاع مذهبی وجود دارد نیز بهائیت نباید تبلیغ شود.

ضمن آنکه هنوز منتظر ارائه دستوری از آقای نوری هستم که گفته اند در اسرائیل تبلیغ نشود.

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 12:14

کوروش خان
متاسفانه شما دقت ندارید که بیانات عباس افندی ربطی به مسلمانان ندارد. در اسلام هیچ کس چنین سخنی نگفته است که دین اگر سبب عداوت شود پس بی دینی بهتر و سخن ایشان نیز مورد قبول مسلمان نیست که بعد شما نتیجه بگیرید:
بر اساس استدلال بسیاری سطحی شما که دیانت اسلام خود باعث جنگ بین مسلمانان شد نباید به وجود می امد.

بلکه برعکس شما به عنوان بهائی این سخن را قبول دارید و باید به آن پایبند باشید.
آیا بهائیت سبب عداوت بین میرزا یحیی و میرزا حسینعلی نشد؟ اصل دعواها از این ادعا آغاز نشد؟ جریانات طرد در خاندان شوقی چطور؟ اگر از ابتدا بهائیت نبود این عداوت ها به وجود می آمد؟

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 17:9

ارسلان جان

پایبند بودن به معنای تعیین تکلیف نیست. جالب این است که جناب کوروش بر اساس سخن عباس افندی برای مسلمین تعیین تکلیف می فرماید!! به مسلمان می گوئی طبق حرف عبدالبها در اسلام فلان و بهمان؟؟

برعکس شما باید توضیح مستند در مورد تناقضاتی که این جمله با تاریخ بهائیت دارد ارائه کنید.

البته خیلی خوب میشه که توضیحات مرکز تبیین رو در مورد این جمله ارائه کنین که مجبور نباشیم برداشت های شخصی افراد رو بشنویم.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » چهار شنبه 28 بهمن 1388, 8:19 am

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 17:59

رهگذر عزیز
اگر درک شما از بیان حضرت عبدالبها در این حد است من کاری نمی توانم کنم.مثال هم برای در دین اسلام اوردم.
فرموده اید:"جالب این است که جناب کوروش بر اساس سخن عباس افندی برای مسلمین تعیین تکلیف می فرماید!"
مساله تعیین تکلیف برای مسلمین نیست.عرض من این بود که دشمنان وجود دارند.مثالهایی که شما برای دین بهایی اوردید بهایی دشمن نبودند. یعنی دین بهایی موجب عداوت نشده بود یعنی بهاییان هیچ گاه به سبب و بهانه دینی جنگ و عداوت به راه نیانداخته اند بر خلاف انچه که در اسلام روی داده.
امیدوارم این بار متوجه شوید ولی منظور بیان حضرت عبدالبها این است که از طوری استفاده نکنید و یا با دین طوری رفتار نکنید که موجب عداوت و جنگ شود.نه این که اگر دشمنان دین بخواهند با دین مخالفت کنند دین نباید وجود داشته باشد. درک این مساله برای کسی که ذهن روشنی دارد بسیار اسان است.
جریان طرد هم عداوت و جنگ نیست.مثل اخراج از یک مجموعه در نظر بگیرید.مثلا اگر به خاطر طرد بهاییان سلاح به دست می گرفتند و جنگ به راه می انداختند سخن شما درست بود والا که اصرار شما بر درک سطحی خودتان بی مورد است.
اگر کمی تاریخ می دانستید متوجه می شدید که بر اساس مخالفتهای میرزا یحیی با جمال مبارک ایشان دستور جنگ نمی دهند. چون بر خلاف اسلام این دستور ملغی شده است.
پیروان همه مذاهب در طول تاریخ به سبب حمایت از دین خونریزی ها کرده اند و اتش افروزیها به راه انداخته اند. مراد این است که نباید این طور باشد و دین باید سبب محبت شود. و الا شما که نمی توانید ضامن اندیشه دیگری باشید. بهاییان می توانند مسبب جنگ نباشند ولی رفتار حکومت با بهاییان دیگر تحت اراده دین و بهاییان نیست.ممکن است حکومت و برخی مسلمانان متعصب بهاییان را قتل عام کنند و ازار برسانند چنانچه این طور هم شده و می شود.
مشاهده می کنید درک ان چقدر ساده است.

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 18:5

رهگذر عزیز
در ضمن برای شما هم تعیین تکلیف نکردم.نگفتم که شما باید بر اساس بیان حضرت عبدالبها رفتار کنید و دین را موجب محبت و وداد بین انسانها سازید. شما می توانید اگر به مذاقتان خوش نیامده همچنان دین را باعث بروز عداوت و جنگ کنید. البته اگر تا به حال چنین کرده اید . اگر گفتن چند حقیقت تاریخی از دین اسلام هم به مذاقتان خوش نیامده متاسفم.تاریخ را نمی توان تغییرداد.
در مورد تبلیغ در اسراییل هم خدمت شما معروض شدم که این رفتار بهایییان از زمان حضرت بهاالله بوده . اگر مثال نقضی دارید بفرمایید.شاید شما نمی خواهید متوجه قضیه شوید.

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 18:30

کورش خان

دعوای یحیی و برادرش حسینعلی و الفاظی که جناب حسینعلی در حق برادر به کار برده است اگر نشانه عداوت نیست نشانه دوستی است؟

یا تبلیغ بهائیت در میان خانواده های مسلمان باعث بروز کدورت بین اعضای خانواده نشده است؟ چرا در آن شرایط گفته نمی شود که با بهائی شدن یکی از اعضای خانواده چون باعث بروز کدورت می شویم تبلیغ تعطیل باید شود و «کسی حق ندارد تبلیغ کند»؟؟

ضمنا سوال اصلی که تبلیغ اسرائیلی بود را فراموش نکنیم:
سوالم این بود که چرا باید با اسرائیلی طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت بیشتر نشود. تنها قسمت از پاسخ های شما که مربوط به این سوال است این بود:
«و به نظر من به دلیل این است که در انجا سه محل تلاقی و برخورد ادیان مختلف است عداوت و جنگی روی ندهد.»

هرچند که این نظر شخصی شماست اما طبق این استدلال شما، در هندوستان که در مناطقی درگیری های زیادی بین هندوها و مسلمین هست، و یا در سایر مناطق که نزاع مذهبی وجود دارد نیز بهائیت نباید تبلیغ شود.

ضمن آنکه هنوز منتظر ارائه دستوری از آقای نوری هستم که گفته اند در اسرائیل تبلیغ نشود.

جمعه 2 بهمن1388 ساعت: 18:38

کوروش خان

کسی نگفت که این قضیه عدم تبلیغ از زمان حسینعلی نوری نبوده است که شما مرتب می گوئید از آن زمان بوده است!!

اولا گفتم لطفا دستور ایشان را مبنی بر عدم تبلیغ ارائه کنید که هنوز پاسخی نداده اید.
ثانیا بنده در مورد زمان قضیه سوال نکردم! گفتم برای چه باید با اسرائیلی طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود. گفتید چون آنجا سه دین با هم نزاع دارند. گفتم پس در هندوستان هم که مسلمان و هندو همدیگر را می کشند نباید بهائیت تبلیغ شود (البته طبق استدلال شما) که مجددا پاسخی ندادید.

ضمنا بعد از ارائه دستور آقای نوری در مورد عدم تبلیغ، مشخص بفرمائید که منظور از «ارض اقدس» چیست. فقط حیفا و عکا و جبل کرمل؟ یا تمام کشور فلسطین؟ در تل آویو چرا نباید تبلیغ شود؟ آنجا نیز جز اراضی اقدس به حساب می آید؟

ملاک شما در تعیین حد و مرز چیست و مستند شما کدام است؟؟

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 6:54 am

شنبه 3 بهمن1388 ساعت: 20:52

رهگذر عزیز
مقام مظهر ظهور و عالم امر(پیامبران) با مقام من و شما متفاوت است و ما در حدی نیستیم که راجع به حرفهای ان نفوس مقدس نقدی از نوع سنجش داشته باشیم. سخن انان خود معیار است. مهم این است که بهاییان مجاز نیستند که دین را باعث عداوت کنند. حال اگر با بهایی شدن فردی در یک خانواده مخالفتهایی سر بزند این عداوت نیست. حقیر خود مسلمانی بودم که بهایی شدم. گرچه خانواده مخالفتهایی کردند و می کنند و فرصتها و موقعیتهای اجتماعی را هم از دست داده ام ولی من هرگز باعث عداوت در خانواده ام نشده و نمی شوم.رابطه هم صمیمی است فقط مادرم فکر می کند که من منحرف شده ام
که او هم ارام ارام با امر در حال اشنایی است. و الا که حضرت محمد هم با اعلام امر خود دشمنانی پیدا کرد ولی ایشان مقصر نبودند بلکه دشمنان ایشان وی را درک نمی کردند داستان خاکروبه ریختن پیرزن روی پیامبر را که می دانید که حضرت محمد در بیماری وی به عیادت ایشان می روند.این یعنی استفاده از دین در جهت محبت. ولی ایشان ضامن رفتار دشمنان خود نبودند.انها عداوت خود را می ورزیدند و حضرت مهر خود را می ورزید.
در زمینه سخنان مظهر ظهور هم مقاله ای قبلا نوشته ام که می توانید در ادرس زیر به ان رجوع کنید و سخن قران را هم ببینید.http://www.negahedigar1.blogfa.com/post-317.aspx
در زمینه تبلیغ هم بیان بیت العدل خود حجت است.در غیر این صورت اگر مثال نقضی دارید بفرمایید.
ارض اقدس هم به سرزمین اسراییل فعلی گفته میشود . گرچه در گذشته به این وسعت نبوده و حد و مرزی نداشته ولی اکنون ارض اقدس در اسراییل است و همه ان سرزمین که موعود دیانت یهود و مسیح و اسلام است تحت یک قانون اداره میشود. پس این قانون برای همه ان اجرا میشود.
در زمینه هند هم مساله دعوای مسلمانان و هندو ها تاریخی نیست و مساله ای کاملا جدید است.محض اطلاع شما مسلمانان پس از تخریب معبد هندوها در انجا مسجد بابری را می سازند که هندو ها انجا مدعی میشوند.فعلا هم که دولت انجا را توقیف کرده و متعلق به هیچکدام نیست.اتفاقا هند در تکثرگرایی دینی در دنیا مقام اول را دارد.

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 1:7

کوروش خان

گفتید که بهاء الله دستور عدم تبلیغ را داده است و زمانیکه از شما مستند خواستم سکوت می کنید و قضیه را به بیت العدل ارجاع می دهید. متشکرم.

هرچند که دعوای هندو و مسلمانان قدیمی است اما ربطی به بحث ما ندارد که این قضیه جدید است یا قدیمی.

ادعا می کنید که بهائیت در اسرائیل تبلیغ نمیشود و نباید بشود چون سه دین در آنجا هستند و با هم نزاع دارند و من هم گفتم که طبق حرف شما در هند هم نباید بهائیت تبلیغ شود. چون نزاع و درگیری دینی وجود دارد.

نمی دانم این قضیه چه ربطی به تاریخی بودن یا نبودن این نزاع دارد!!

اگر هم تقصیر را به گردن دشمنان و عدم درک آنان می اندازید که باز توجیهی بر تعطیلی تبلیغ نمی شود. این دوای دردها و کلید صلح را در اسرائیل به همگان بدهید و اگر دشمنان عداوت کردند آنها عداوت کرده اند و شما باعث عداوت نشده اید!
نه اینکه بفرمائید با اسرائیلی طوری سخن بگوئید که علاقه اش به بهائیت بیشتر نشود!!

ضمنا حدودی که برای ارض اقدس تعیین کردید بر چه اساسی بود؟ یکی از علت هایی که علاقه مند به دیدن دستور آقای حسینعلی نوری در مورد عدم تبلیغ هستم همین بحث منطقه جغرافیائی است.

خوب است که با دلیل حرف بزنیم لذا لطفا جمله ای که به آقای نوری نسبت دادید را بیان کنید تا ببینیم ایشان تبلیغ چه کسانی و تبلیغ در چه مکان هایی را ممنوع اعلام کرده است.

گفتید:
ارض اقدس هم به سرزمین اسراییل فعلی گفته میشود . گرچه در گذشته به این وسعت نبوده و حد و مرزی نداشته ولی اکنون ارض اقدس در اسراییل است

ملاک شما برای تعیین حدود این ارض اقدس چیست؟ هرچه که تحت حکومت اسرائیل برود؟ یا مهم وجود معابد و اماکن بهائی در آنجاست؟
پرسشهای دیگری نیز در این مورد وجود دارد که بهتر است ابتدا این ها واضح شوند بعد سراغ آنها برویم.

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 7:58

رهگذر عزیز
در مورد عدم تبلیغ در ارض اقدس البته گفتم که حکمت ان بعدها مشخص خواهد شد ولی من نظر خودم را گفتم.بدیهی است که دشمنی بین سه دین اسلام و مسیحی و یهودی از دیر باز بوده .دشمنی که بین یهودیان و مسیحیان و مسلمانان از نوع عدم پذیزش ایین متاخر به عنوان یک دین الهی دارند در بین سایر ادیان نظیر ندارند. این سه دین منشا مشترک دارند و منطقه ارض اقدس برای انها سرزمین موعود است و هر سه نسبت به ان مدعی هستند . جنین مساله ای در مورد هیچ جای دیگری از جهان وجود ندارد. در ضمن کشتارهای خونین بر سر منطقه ارض اقدس که در طول تاریخ روی داده در هند هیچ گاه روی نداده.ضمن اینکه همیشه به خاطر داشته باشید که استدلال نظر شخصی من می باشد نه نظر دیانت بهایی. در امر بهایی مسایلی وجود دارد که حکمت ان بعدها مشخص می شود. مانند این بشارت قران که وعده استقرار یهودیان در سرزمین موعودشان را داده.
در حال حاضر حرف خود بیت العدل برای بهایی حجت است . چون در پیام هم فرموده اند که چنین مساله ای از زمان حضرت بهاالله وجود داشته.مطمئن هستم ه چنین بیانی وجود دارد.ولی در حال حاضر من به ان دسترسی ندارم. چون تمرکز بهاییان ایران تا به حال روی مسایل ارض اقدس نبوده خیلی این نوع بیانات در دسترس نیست . به دلیل خواست حکومت ایران بهاییان ایرانی نمی توانند به انجا مسافرت کنند.
اگر شما هم در طول تاریخ دیانت بهایی مثال نقضی از تبلیغ بهاییان در ارض اقدس دارید بفرمایید.
درک مساله حدود ارض اقدس هم برای شما باید کار ساده ای باشد. به طور طبیعی در حال حاضر چون همه ان منطقه تحت یک قانون اداره می شود عدم تبلیغ شامل همه ان منطقه می شود.اگر بزرگتر از این یا کوچکتر از این بود باز هم این قانون رعایت میشد.اگر دولت فلسطین یا دولت عثمانی یا دولت اسراییل بر ان منطقه حکومت داشته باشد باز هم این قانون این چنین اجرا میشد.

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 8:1

در ضمن فرموده اید :"اگر هم تقصیر را به گردن دشمنان و عدم درک آنان می اندازید که باز توجیهی بر تعطیلی تبلیغ نمی شود. این دوای دردها و کلید صلح را در اسرائیل به همگان بدهید و اگر دشمنان عداوت کردند آنها عداوت کرده اند و شما باعث عداوت نشده اید!"
اتفاقا همین الان هم اسراییلیهایی که به اسراییل بر نمی گردند را تبلیغ می کنند.

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 22:18

کوروش خان

تا اینجا نتیجه می گیریم دلیل این که چرا در اسرائیل تبلیغ ممنوع است و یا با اسرائیلی باید طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود، مشخص نیست و در آینده احتمالا باید منتظر جواب آن بود.
*

ملاک شما در نزاع چیست؟ می گوئید:
کشتارهای خونین بر سر منطقه ارض اقدس که در طول تاریخ روی داده در هند هیچ گاه روی نداده.

چه حدی از نزاع دینی باید اتفاق بیفتد که به آستانه عدم تبلیغ برسد؟! البته سوالی هم هست که شما از کجا یقین دارید که تبلیغ بهائیت در اسرائیل باعث افزایش نزاع می شود پس باید ممنوع شود!؟

چون جواب اصل این سوال را به آینده ارجاع داده اید چیز دیگری اضافه نمی کنم.

در مورد بیان آقای نوری خوب است از دوستان خارج از ایران مثل اقای کاویان بپرسید که این دستور آقای حسینعلی نوری در کجا آمده است و جمله اش چیست.

و هنوز پاسخ روشنی از اینکه ارض اقدس به کجا می گوئید و دلیلتان چیست نگفته اید.

قطعا آقای حسینعلی نوری، نگفته اند هر جا تحت حاکمیت اسرائیل باشد تبلیغ در آن ممنوع است! چرا که اسرائیلی در کار نبوده است.

اگر چند نقطه مثل حیفا و یا عکا ارض اقدس حساب می شوند، چرا تل آویو هم جزء موارد ممنوعیت تبلیغ هست؟

خوب است که به روشنی بفرمائید منظور شما از ارض اقدس چیست و دلیلتان برای حرفتان چیست.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 6:56 am

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 23:45

رهگذر عزیز
اگر شما نمی خواهید جواب رو بگیرید من نمی تونم برای شما کاری کنم.این مشکلی است که خودتان باید حل کنید. البته من اماده ام تا هر جا که برای شما سوال هست به شما جواب بدم.
وقتی من و شما صحبت می کنیم بدیهی است انچه بین ما رد و بدل می شود نقطه نظرات ماست و ادراک ما از مسایل و قضایا به نحوه نگرش ما و دانسته های ما بستگی دارد.هیچ وقت هیچ کدام از ما نمی توانیم ادعا کنیم انچه که می گوییم حقیقت محض است. تنها ملاک مطمئن حقیقت کلام الهی است.بر این اساس شما سوال می پرسید و من ادراک خودم را از مسایل بیان میکنم.علم و دانش هم همین گونه پیشرفت می کند. حال اگر من می گویم که انچه که من می گویم تنها ادراک من از مسایل است این حقیقتی است که نیاز به گفتن ندارد. ولی باز من تاکید کردم که در نظر داشته باشید. حال اگر شما چنین اعتقاد داشته باشید که تمام انچه من گفته ام بیهوده بوده و شما چنین نتیجه بگیرید که
"دلیل این که چرا در اسرائیل تبلیغ ممنوع است و یا با اسرائیلی باید طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود، مشخص نیست و در آینده احتمالا باید منتظر جواب آن بود." یک نوع نسبی گرایی شما را میرساند . اگر این نوع فکر را در مورد باور ها و اعمال مذهبی خود شما نسبت دهیم تضادهای اساسی برای شما ایجاد خواهد شد. مثلا وقتی قران را تفسیر می کنید به قول شما معلوم نیست که راست باشد یا نه. گرچه این واقعیت است ولی نسبی گرایی که از این نوع فکر پدید می اید هیچ گاه انسان پاسخ هیچ سوال را نخواهد گرفت.
در مورد محدوده ارض اقدس هم معلوم نیست دنبال چی هستید. ارض اقدس در یک مرز جغرافیایی قرار گرفته که مانند بقیه قسمتهای ان کشور تابع قوانین مشخصی است. بیت العدل اعظم در ایین بهایی این اختیار را دارد که چنین قانونی را به بقیه ان مرز هم اختصاص دهد. و برای هر بهایی هم کاملا قابل فهم است . بسیاری از امور را جمال مبارک تفویض اختیار به بیت العدل نمو دهاند و بیت العدل اعظم هم چنین تشخیصی داده که تمام ان مرز را تحت چنین قانونی در اورد . اگر کشور اسراییل کوچکتر یا بزرگتر از این بود شاید به تشخیص بیت العدل چنین قانونی برای تمام ان به کار می رفت. مساله بسیار ساده است.

یکشنبه 4 بهمن1388 ساعت: 23:57

در مورد نزاع دینی هم که گفته اید : "چه حدی از نزاع دینی باید اتفاق بیفتد که به آستانه عدم تبلیغ برسد؟"
سوال بسیار خامی است. قرار نیست حدی از نزاع اتفاق بیافتد تا اعمال مذهبی ممنوع شود و یا اجرا گردد. مساله رعایت حکمت است. باید بشر به حدی از رشد برسد تا برخی دستورات اجرا گردند.چرا حضرت محمد به یکباره دعوت خود را اعلام نفرمودند؟چرا یک پروسه زمانی طول کشید؟ چرا شراب به یکباره در اسلام ممنوع نشد؟ چرا قائم اسلام باید قرنها بعد ظاهر شود؟مگر همان موقع بعد از امام حسن عسگری نمی توانست پیام الهی را به خلق الله برساند؟
بدیهی است اجرای برخی از دستورات مذهبی نیاز به مرحله ای از رشد بشر دارند . نیاز هست تا ادراک بیشتر شود تا اسیبی به بشر و امر الله نرسد.و این هم یک عیب بشر است و دستورات الهی مقصر نیستند. من فکر می کنم اگر تعصب مذهبی در کار نبود در ارض اقدس هم تبلیغ ازاد بود.

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 11:4

کوروش خان

جالب است که بعد از اینکه چند بار گفتید پاسخ این موضوع بعدها معلوم می شود باز نفهمیدن را به من باز می گردانید:
اگر شما نمی خواهید جواب رو بگیرید من نمی تونم برای شما کاری کنم

مشکلی نیست همینقدر از حرف ها کافی است.

من از شما خواستم که شما ارض اقدس را با دلیل بیان کنید که شامل چه شهرها و محدوده هایی است که شما هر بار به جای پاسخ می گوئید این قضیه ساده است و معلوم نیست شما دنبال چه هستید!!

اگر اینقدر موضوع ساده هست زحمت بکشید بگوئید این ارض اقدس شامل چه مناطقی است و ملاک تعیین شما چیست؟
کشور اسرائیل است؟ شهرهای حیفا و عکا است؟ کشور اسرائیل و فلسطین با هم هستند؟ یا ....

ضمنا دستور آقای نوری برای عدم تبلیغ هم خیلی کمک خواهد کرد.

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 11:5

در مورد نزاع دینی هم سوال خام من نتیجه بدیهی حرف شماست:

پرسیدم: چرا تبلیغ در اسرائیل ممنوع است
گفتید: چون در آنجا نزاع دینی است
گفتم: همین نزاع دینی در خیلی جاها مثلا هندوستان هم وجود دارد
گفتید:کشتارهای خونین بر سر منطقه ارض اقدس که در طول تاریخ روی داده در هند هیچ گاه روی نداده.

و برای همین من پرسیدم چقدر از نزاع دینی باید اتفاق بیفتد که به آستانه عدم تبلیغ برسد؟

که شما گفتید این سوال خام است.
یک نگاه به پایه حرفتان بیندازید و دلیلی که برای عدم تبلیغ گفتید، متوجه می شوید سوال خام است یا نتیجه حرف شماست.
موضوع ساده است...

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:03 am

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 20:16

رهگذر عزیز
در مورد محدوده ارض اقدس توضیحات کافی در کامنت قبل داده شده. اگر شما به دنبال مرز بندی سانتی متری هستید خیر چنین مرز بندی انجام نشده است . به فرض ارض اقدس تنها به 4 شهر بگویند بیت العدل اعظم در ایین بهایی چنین اختیاری را دارد که قوانین را بنا به حکمت به بقیه ان منطقه هم گسترش دهد.اگر راجع به اسراییل اطلاعاتی ندارید به لینک زیر رجوع بفرمایید . مساحت کل اسراییل در حد استان تهران است.زیاد نگران انجا نباشید.
. http://wapedia.mobi/fa/اسرائیل
در مورد نزاع دینی هم منطقه ای را در جهان مثال بزنید که مناقشه ای مذهبی چند هزار ساله در انجا بین پیروان سه دین مختلف وجود داشته باشد.4 دین در این منطقه وجود دارد که البته سه تا از این ادیان دارای دهها فرقه مربوط به خود هستند . این منطقه برای انان مقدس است و از دیر باز تا هم اکنون مورد جنگ و مناقشه . شما جای دیگری از جهان را مثال بزنید چنین باشد.به نظر من تبلیغ در این منطقه اتش تعصب را بالاتر خواهد برد. با توجه به اینکه هر سه این ادیان به این منطقه وعده داده شده اند و ایین بهایی هم می گوید که همان موعودی است که باید به ان توجه کنند . ایا چنین مساله ای در جای دیگری از جهان وجود دارد؟ شما هم پاسخ نفرموده اید.ساکنان ان منطقه به راحتی حاضرند ادعای ایین بهایی را بپذیرند؟بدیهی است زمان می برد و نیازمند رعایت حکمت است تا جنگی دوباره روی ندهد. چنین مواردی در ایین اسلام هم بوده است. یعنی ایین اسلام هم حکمت را در بسیاری از امور اجرا نموده است که در کامنت قبل مواردی و مثالهایی ذکر کردم.اگر بخواهید درک کنید درک ان ساده است.

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 20:23

چنین مواردی در اسلام هم وجود داشته است.چرا حضرت محمد به یک باره ایین خود را اعلام نفرمودند؟ایا اگر همان زمان که در غار حرا به رسالت بر گزیده شدند به یکباره اعلان عمومی می کردند ایا اصلا همان تعداد اندکی که در طی 3 سال به او ایمان اوردند چنین می کردند؟ اگر شراب نجس است چرا در اعلان اول حضرت محمد شراب ممنوع نشد؟ چرا حکم حجاب (به هر معنایی که وجود داشته) در اولین دستورهای اسلام نیامد بلکه در مدینه نازل شد؟ چرا بسیاری از موارد اسلامی را امام حسن عسگری باید در 260 سال بعد از حضرت رسول اعلام می نمودند؟ ایا حضرت محمد نمی توانست همه مسایل اسلام را بازگو کند تا نیازی به وجود ائمه نباشد؟ اصلا چرا باید ائمه باشند؟ ملاحضه می فرمایید که حکمت دین گاهی چنین حکم میکند. در مورد ایین بهایی هم چنین است.

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 23:4

کوروش خان

شما توضیح با دلیلی در مورد ارض اقدس ندادید و یکبار فرمودید قضیه خیلی روشن و ساده است و یکبار هم گفتید که بیت العدل می تواند این حوزه را تعیین کند.

بیت العدل می گوید که قانون عدم تبلیغ در اسرائیل از زمان بهاء الله اجرا شده و شما هم همین سخن را تکرار می کنید اما دلیلی برای حرفتان از جملات بهاء الله ارائه نمی کنید البته با توجیهات عجیبی نظیر اینکه این بیانات در ایران در دسترس نیست!!

نکته عجیب و جالب دیگر محدودیت سفر به اسرائیل برای بهائیان است که باید با اجازه از بیت العدل صورت گیرد. حتما سفر به آنجا و یا اقامت بهائیان در اسرائیل باعث تشدید نزاع ها می شود!!

هرچند که هیچ بهائی در آنجا حق تبلیغ ندارد، گویا سفر به آنجا و اقامت در اسرائیل نیز محدود به اجازه از بیت العدل است می بینید که نگرانی از عدم پذیرش بهائیت توسط مردم آنجا نیست بلکه سکونت و سفر نیز توسط بیت العدل محدود شده است البته دولت اسرائیل مشکلی با این موضوع ندارد و این محدودیت ها از طرف بیت العدل وضع شده است که سوال برانگیز است.

علاقه ای به بحث در مورد نظرات شخصی که ملاک برای نظر دادن در مورد بهائیت نیست ندارم (شما مطلبی می گوئید و بعد می گوئید این نظر شخصی من است و نه دیدگاه رسمی و مورد تائید بهائیت) و برای همین دنبال دیدن دستور آقای حسینعلی نوری هستم.

مثال های شما از تبلیغ اسلام و بهائیت بسیار عجیب است.
گویا مطلع نیستید در عصر ارتباطات زندگی می کنیم و اسرائیلی در اسرائیل می تواند همانند من و شما و هرکس دیگر در هر نقطه دیگر دنیا در مورد بهائیت اطلاعات پیدا کند اما تشکیلات بهائی به او اجازه نمی دهد در اسرائیل بهائی شود!! عجیب نیست؟!

این به نظر شما قابل مقایسه با اسلام است؟
هرچند که فکر می کنم این مقایسه از ابتدا غلط است اما چون شما خیلی اصرار دارید این توضیح رو گفتم.

به هرحال شما هم قبول دارید که جواب مستندی از علت عدم تبلیغ اسرائیلی ندارید غیر از نظرات شخصی شما و حکمتی که قرار است بعدها معلوم شود!

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 23:5

...
محدوده ارض اقدس موضوع مهمی است که با جملات طنز گونه مانند اینکه اندازه آن اندازه استان تهران نیست مشکلی حل نمی شود.

اگر حرف مستند و با دلیلی دارید بگوئید اگر هم نه که ...

سوالم را دوباره تکرار می کنم:
اگر اینقدر موضوع ساده هست زحمت بکشید بگوئید این ارض اقدس شامل چه مناطقی است و ملاک تعیین شما چیست؟
کشور اسرائیل است؟ شهرهای حیفا و عکا است؟ کشور اسرائیل و فلسطین با هم هستند؟ یا ....

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:12 am

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 23:36

رهگذر عزیز
وقتی می گویم شما نمی خواهید جواب را بگیرید و از کنار سوالات هم بدون پاسخ رد می شوید ملاحظه بفرمایید
1- اولا مگر مسلمانان ایران می توانند بدون هماههنگی با سازمان حج و زیارت به مکه بروید؟شما که باید با دولت ایران هم هماهنگ کنید
2- مگر شما می توانید بدون هماهنگی با دولت عربستان برای زیارت به مکه بروید؟ همین امسال شال و کلاه کنید و به عربستان بروید برای حج عمره یا تمتع.
3-همین امسال که دولت عربستان با ایران تنش داشت صحبت از لغو سفرها یا کم کردن سهمیه ایرانیان بود. در اسراییل که سالهاست که جنگ است. کلا استدلالهای شما در حد تیم ملی است.
3-خودتان هم گفته اید که دولت اسراییل محدویدیتی برای اقامت بهاییان در ارض اقدس ندارد. عدم اجازه بیت العدل اعظم به بهاییان دلیلی کاملا منطقی دارد که برای خود بهاییان موجه است.سوال برانگیز است؟ خوب چه سوالی برای شما ایجاد شده است؟
4- گفته اید :"گویا مطلع نیستید در عصر ارتباطات زندگی می کنیم و اسرائیلی در اسرائیل می تواند همانند من و شما و هرکس دیگر در هر نقطه دیگر دنیا در مورد بهائیت اطلاعات پیدا کند اما تشکیلات بهائی به او اجازه نمی دهد در اسرائیل بهائی شود!"
چرا یک اسراییلی در اسراییل نمی تواند بهایی شود؟ این را ازکجا در اوردید؟ ایا استنباط شخصی شماست؟ ایا در اسراییل مردم نمی توانند دین خود را بهایی کنند ؟ یعنی ایا انجا هم همانند ایران انها را کافر می پندارند و اعدام می کنند؟ یا اینکه بیت العدل نمی گذارد انها بهایی شوند؟ منتظر پاسخم

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 23:40

رهگذر عزیز
در مورد محدوده ارض اقدس هم گویا اصرار شما طنز گونه تر است.توضیحات کافی در مورد اختیارات بیت العدل اعظم داده شد. اگر مورد جدیدی دارید بفرمایید والا که طنز گونه خواندن پاسخ دوای درد شما نیست.

دوشنبه 5 بهمن1388 ساعت: 23:48

فرموده اید :"علاقه ای به بحث در مورد نظرات شخصی که ملاک برای نظر دادن در مورد بهائیت نیست ندارم"
پس می توانید به اصل بیانات مراجعه کنید . هر انچه که هر بهایی می گوید جر اصل بیانات نظرات وی می باشد.اگر علاقه ای ندارید بفرمایید اثار را مطالعه کنید.

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 10:38

رضای عزیز
روز به روز افت اخلاقی پیدا می کنید . شما که به رابطه بین بهاییان و بیت العدل خوب اشنایید و بارها برای شما توضیح داده ایم. پس این که می فرمایید:
" مثلا کوروش خان میگوید حرف بیت العدل برای ما حجت و مورد تایید است یعنی احتیاج به تحقیق ندارد تقلید کافیست شما این طور نباشید تحقیق کنید."
احتمالا سوء نیت شما را می رساند.از شما چنین انتظاری نداشتم.بیت العدل اعظم به کسی امر نمی کند. اصلا بهاییان فقه ندارند که بخواهند تقلید کنند. بیانات بیت العدل اعظم هم هیچ کدام فقهی نیست. اینها مال شیعیان است که باید به مجتهدین خود رجوع کنند که چای چپ به دستشویی بروند یا با پای راست بعد تقلید کنند. و الا که احکام دیانت بهایی چارچوب فقهی و تقلیدی ندارند . و کسی را به خاطر عملی که انجام نداده مجازات نمی کنند.

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 10:40

450 کودک را دم گوش بیت العدل سلاخی کردند؟ اقا رضا از یک جنایت بزرگ بشری حرف می زنید .مدرکتان کو؟ ادعای واهی که ندارید یا احتمالا توهم زده که نشده اید؟ اشتباه که نمی کنید؟ نکند 22 روز پیش در ایران چنین اتفاقی افتاده و شما فکر می کنید در فلسطین بوده؟

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 12:54

کوروش خان

شما گویا از غیب هم خبر می دهید:
شما که باید با دولت ایران هم هماهنگ کنید

من در کشوری که زندگی می کنم با دولتش برای رفتن به مکه هماهنگ نمی کنم و اتفاقا خیلی راحت به مکه می روم. البته طبیعی است که از کشور مقصد درخواست ویزا می کنم.

اما مثال شما کاملا بی ارتباط با موضوع اسرائیل است:
دولت اسرائیل مشکلی با سفر بهائیان و اقامت آنها در اسرائیل ندارد و این بیت العدل است که می گوید هیچ بهائی حق سفر به اسرائیل بدون اجازه بیت العدل را ندارد.

می گوئید بیت العدل دلایل کاملا منطقی دارد. این سخن را به زبان های مختلف گفته اید: حکمت دارد، حکمت آن بعدا روشن می شود ولی هیچ گاه پاسخی نداشته اید و مشکل را هم به من ارجاع می دهید که نمی خواهم جواب را بگیرم حال آنکه جوابی داده نشده. شما جواب بدهید ما میگیریم!

ضمن آنکه هنوز توضیحی از محدوده ارض اقدس نگفته اید.

گفتید:

چرا یک اسراییلی در اسراییل نمی تواند بهایی شود؟ این را ازکجا در اوردید؟ ایا استنباط شخصی شماست؟ ایا در اسراییل مردم نمی توانند دین خود را بهایی کنند ؟ یعنی ایا انجا هم همانند ایران انها را کافر می پندارند و اعدام می کنند؟ یا اینکه بیت العدل نمی گذارد انها بهایی شوند؟ منتظر پاسخم

گزینه آخر صحیح است!!
من غیر از تجربه شخصی دو نمونه را برای شما می گویم هرچند که این مساله از موضوعات واضح در بهائیت است:

1- در فیلم مستند بهائیان در حیات خلوت من در همان اوایل فیلم مصاحبه ای با آقای موری اسمیت، Murray R. Smith که سمت معاونت دبیر کل مرکز جهانی رو به عهده داشته وجود دارد. در آنجا ایشان تصریح می کند که اگر شما در اسرائیل باشید نمی توانید عضو جامعه بهائی شوید. البته چون ایشان در ماه اکتبر 2009 به علت سرطانی که داشتند در نیوزلند فوت کردند نمی توانید با ایشان تماس بگیرید اما به راحتی می توانید با مرکز جهانی و یا مسولین جایگزین ایشان تماس گرفته تا از صحت این قضیه خیالتان راحت شود.
...

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 12:55

2- در پیامی که در تاریخ 20 اکتبر 1994 از سوی بیت العدل برای برخی از محافل ملی ارسال شد آمده است که اگر یک اسرائیلی بخواهد بهائی شود و تمایل داشته باشد برای زندگی به اسرائیل برگردد او به عنوان بهائی پذیرفته نمی شود.

دقت می فرمائید که اینجا بحث تبلیغ نیست. علاوه بر ممنوعیت تبلیغ اسرائیلی، در این پیام عنوان می شود که اگر یک اسرائیلی خودش به بهائیت علاقه پیدا کرد و خواست بهائی شود و در خواست تسجیل داد شرط این قضیه که او بهائی بشود این است که به اسرائیل برای زندگی باز نگردد!!

و از این به بعد نیز همچون سایر بهائیان باید برای رفتن به اسرائیل (که کشور خود این فرد است) از بیت العدل اجازه بگیرد:

"...he will then be subject to the same restrictions
about travel to Israel as any other Bahá’í, in that he could do
so only with the express permission of the Universal House of Justice."

حال مشخص است که کسی که در اسرائیل تمایل به بهائی شدن داشته باشد باید اسرائیل را ترک کند و نمی تواند در اسرائیل باشد و بهائی بشود.

در مورد جملات آقای نوری هم از اول من گفتم که شما و بیت العدلتان که ادعا می کنید این دستور از زمان ایشان و به دستور وی برقرار است پس جمله ایشان را ارائه کنید تا اصل دستور را ببینیم. که شما به جای پاسخ هر بار به گونه ای توجیهی آورده اید. هنوز منتظرم این بیان را که دستور به منع تبلیغ اسرائیلی یا منع تبلیغ در ارض اقدس هست را با هم ببینیم و ادعایی که کرده اید را با دلیل بیان کنید.

سوال روشن و جواب متناسب هم واضح: دستور آقای نوری مبنی بر ممنوعیت عدم تبلیغ در ارض اقدس را بگوئید.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:21 am

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 13:36

رهگذر عزیز
1-نمی دانم شما در کدام کشور زندگی می کنید و زایران ایرانی بدون هماهنگی با سازمان حج و اوقاف نمی توانند به حج بروند.مکه مثل دوبی نیست که هر وقت خواستید به انجا سفر کنید. بدون هماهنگی و ثبت نام امکان چنین سفری نیست.اطلاعات عمومی شما راجع به دین خودتان هم اندک است.

2- مساله ویزا گرفتن از عربستان نیست. شما برای مسافرت کاری به عربستان هم باید ویزا بگیرید ولی اگر برای کار در ایام حج واجب در عربستان باشید نمی توانید به حج بروید.جالب است که چنین مطالبی را نمی دانید. ویزای زیارتی باید داشته باشید
3-در مورد محدوده ارض اقدس هم توضیحات کافی داده ام . شاید شما نمی خواهید جواب را بگیرید.
4- فیلم حیات خلوت من یک فیلم ردیه است و ملاک نیست. مثل این است که من برای شما از کتاب ایایت شیطانی سلمان رشدی مدرک بیاورم و بگویم که بر اساس سلمان رشدی که اتفاقا قبلا خود مسلمان هم بوده ایات قران همه به دلیل حلول شیطان در رسول الله است. منطق شما هم جالب است
5-اتفاقا خودتان هم گفته اید که اسراییلی می تواند بهایی شود. برای اسراییلی که خارج زندگی میکند بهایی شدن بشسیار اسان است ولی تحت این قانون عدم بازگشت به اسراییل قرار می گیرد.
6- بهاییان اسراییلی هم می توانند بهایی شوند فقط تسجیل نمی شوند.مدرکتان کو که بیت العدل به انها اجازه بهایی شدن نمی دهد. اختیار دین مساله ای قلبی است.
7-علت اینکه بهاییان نمی توانند به ارض اقدس بروند را من هنوز نگفته ام که شما از سوی من ادعا به حکمت کرده اید. وقتی می گویم نمی خواهید قبول کنید و دچار تقلید از انچه به شما گفته اند می شوید حق با من است.

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 13:41

در ضمن به سوالات قبلی من که پاسخ ندادی. مثلا نفرمودید چرا حضرت محمد شراب را در اویل سال حرام نکرد؟ چرا حکم حجاب بعدها در مدینه امد؟ چرا نیاز به وجود امام ها در شیعه هست؟ چرا برخی مطالب را امام حسن عسگری باید در 260 سال بعد از پیامبر به مسلمانان اعلام بفرمایند.
حالا سوال دیگری دارم که منتظر پاسخم
چرا شیعیان در عربستان سنی نشین تبلیغ نمی کنند؟اتفاقا کار شما راحتتر است.نیاز ندارید رسالت حضرت محمد و نماز و ... را ثابت کنید فقط باید امامت حضرت علی را ثابت کنید. چرا شما چنین کاری نمی کنید / چرا کمیته امداد برای تالیف قلوب مقبلین تایلندی باید میلیاردها خرج کند تا 200 تا شیعه در انجا جمع کند؟
منتظر پاسخ شما هم هستم.

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 15:37

کوروش خان

مقدار اندکی دقت کافی است تا مساله را بفهمید:

1- دولت عربستان حق ندارد برای ورود به خاک کشورش محدودیت وضع کند یا برای برخی شهرها شرایطی تعیین کند؟؟

2- اسرائیل برای ورود و اقامت بهائیان مشکلی ندارد و با آنان مثل دیگر شهروندان برخورد می کند اما این بیت العدل است که به بهائیان الزام می کند که باید با اجازه آنها به اسرائیل سفر کنند حتی اگر سفر تجاری باشد و به قصد تل آویو و نه با هدف زیارت اماکن بهائی.

3- و اگر این سفر بدون اجازه انجام شود نیز احتمالا مجازات طرد همانطور که شوقی افندی اقدام به اینکار کرد در انتظار چنین شخصی است.

البته حرف ما در مورد اصل سفر به اسرائیل نیست چرا که تشکیلات بهائی همانند هر سازمان دیگری برای اعضایش می تواند محدودیت وضع کند اما سوال در مورد مساله تبلیغ بود که به اینجا رسیدیم. اسرائیلی در اسرائیل نمی تواند بهائی شود و اگر هم در خارج اسرائیل بهائی شود نمی تواند به کشورش باز گردد و در آنجا زندگی کند.

...

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 15:40

...
4- در مورد ارض اقدس توضیحی ندادید و با تکرار این حرف که من در کامنتها پاسخ داده ام و تو نمی خواهی متوجه شی مشکلتان حل نمی شود. نظرات موجود است! نظرات شخصی ای مطرح کردید که قابل اعتنا نیست. اگر بیانی از آقایان حسینعلی نوری، عباس افندی و یا شوقی افندی در مورد حدود ارض اقدس گفته ای که من ندیده ام زحمت بکشید دوباره تکرار کنید چون چیزی ندیدم.

5- توجیه شما از نشان ندادن دستور آقای نوری برای عدم تبلیغ به بهانه اینکه این بیان در دسترس نیست زیر سطحی است و نه حتی سطحی. به جای این سخنان زحمت بکشید کمی بگردید.

6- شما گفتی که بهاء الله دستور به عدم تبلیغ در ارض اقدس را داده است ولی برای این حرف خود مستندی ارائه نمی کنی و ظاهرا شما هستی که بر اساس چیز ندیده و ندانسته و طبق حرفهایی که شنیده ای و «تقلید از آنچه به شما گفته اند» و کورکورانه و بدون دیدن دلیل پذیرفته اید اظهار نظر می کنید.

7- من نمی گم چنین دستوری نیست بلکه می گویم شما که آن را ندیده ای چطور درباره اش نظر می دهید. غیر از تقلید دلیلی دارید؟

من هنوز منتظر دیدن این دستور ایشان هستم.
...

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 15:41

...
8- منتظر شنیدن این حرفتان بودم که فیلم بهائیان در حیات خلوت من فیلم ردیه است!!! این را نگوئید چه بگوئید؟!؟

احتمالا فیلم را ندیده اید که درباره اش اینطور نظر می دهید.
مصاحبه با معاون دبیر کل مرکز جهانی، توسط هرکسی که صورت گرفته باشد ملاک قضاوت است ولو اینکه شما به دنبال برچسب زدن های بی دلیل به مصاحبه کنندگان باشید.

زحمت بکشید فیلم را ببینید تا متوجه شوید.

9- چون با این شیوه نخ نمای بهائیان که هر چیزی را نپسندند برچسبی نثارش می کنند آشنا بودم، به شما گفتم که می توانید تماسی با مرکز جهانی بگیرید و این قضیه را بپرسید تا مطمئن شوید. اما شما به جای کمی تحقیق راه ساده تر و انگ چسباندن را انتخاب کرده اید البته حق انتخاب با شماست ولی عصر ارتباطات است زحمت بکشید کمی تحقیق کنید و از روی نا آگاهی نظر ندهید.

10- خیلی خنده دارد هست که صحبت های معاون دبیر کل مرکز جهانی را با نظرات سلمان رشدی مقایسه می کنید. اگر صحبت های این شخص را به بهانه اینکه سازنده فیلم ردیه ساز هست (که البته این هم از کودکانه ترین سخنان است و آشنا نبودن شما را با دو مستند ساز اسرائیلی نشان می دهد) نمی خواهید قبول کنید طوری نیست قبول نکنید!

11- گفتید:
بهاییان اسراییلی هم می توانند بهایی شوند فقط تسجیل نمی شوند.مدرکتان کو که بیت العدل به انها اجازه بهایی شدن نمی دهد

اگر به پیام مورد اشاره من دقت می کردید می دیدی که در آنجا گفته شده که اسرائیلی در اسرائیل نمی تواند به عنوان عضوی از جامعه بهائی باشد و نباید در آنجا سکونت کند اگر بخواهد چنین کند بیت العدل او را به عنوان بهائی نمی پذیرد.
...

سه شنبه 6 بهمن1388 ساعت: 15:42

12- با وسط کشیدن حرفهای بی ربط هم سعی در عوض کردن موضوع نکنید.
فعلا این بحثایی که همینطور مانده اند جواب بدید بعد سراغ سوالات دیگر شما مثل تبلیغ نکردن شیعیان در عربستان!! هم که نمونه دیگراز بی اطلاعی شماست می رویم.

13- یکی از آن حرفها که همینطور رها شد موضوع نزاع بود که
پرسیدم: چرا تبلیغ در اسرائیل ممنوع است
گفتید: چون در آنجا نزاع دینی است
گفتم: همین نزاع دینی در خیلی جاها مثلا هندوستان هم وجود دارد
گفتید:کشتارهای خونین بر سر منطقه ارض اقدس که در طول تاریخ روی داده در هند هیچ گاه روی نداده.

و برای همین من پرسیدم چقدر از نزاع دینی باید اتفاق بیفتد که به آستانه عدم تبلیغ برسد؟

که شما گفتید این سوال خام است.
یک نگاه به پایه حرفتان بیندازید و دلیلی که برای عدم تبلیغ گفتید، متوجه می شوید سوال خام است یا نتیجه حرف شماست.

و یا دستور آقای نوری برای عدم تبلیغ که در اول حرفاتون اشاره کردید را جواب بدید تا بعد...

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:24 am

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 0:4

رهگذر عزیز متاسفانه هنوز پاسخی به سوالات من نداده اید.صحبت من از ابتدا راجع به تبلیغ در ایران بود. شما تبلیغ در اسراییل را به ان اضافه کردید. با شما همراهی کردم . و من از شما در مورد تبلیغ در عربستان می پرسم. اگر پاسخی ندارید طفره رفتن دردی را دوا نمی کند.و به جای ان استدلالهای ابکی می اورید.اگر1شما نمی توانید در عربستان تبلیغ کنید چرا عصبانی می شوید و حرف را بی ربط می خوانید؟ با دیدگانی باز ببینید حرفهای کی بی ربط است.
-1- چرا در عربستان تبلیغ نمی کنید؟ فقط باید ولایت حضرت علی را ثابت کنید. این کار سختی است؟
2-چرا نیاز به وجود ائمه است؟ چرا مطالبی را امام حسن عسگری باید 260 سال بعد به مسلمانان ارائه کند؟
منتظر پاسخ شما هستم.
و اما سری به ادعاهای بی پایه و اساس شما بزنیم.
1-مساله تعیین شرایط نیست.دولت عربستان قدرت تامه برای این کار دارد. البته مکه متعلق به همه مسلمانان است و ارث پدری انها نیست.چرا مسلمانان در این مورد فکری نمی کنند؟
2-مدرک شما کجاست که بهاییان برای مسافرت کاری هم باید ویزا بگیرند؟ حرفهای بی پایه و اساس میزنید
3-مجازات طرد به این زودی ها شامل بهاییان نمی شود . نگران نباشید.این هم از ان حرفهاست.
4- در مورد ارض اقدس و اختیارات بیت العدل اعظم در ایین بهایی اطلاعات کافی داده شده. کامنتها مکتوب است مراجعه بفرمایید مشاهده می کنید.
5-حرف بیت العدل حجت است.در پیام 1995 جولای هم ذکر شده که این رسم از زمان حضرت بهالله بوده. همین کفایت می کند. درست مانند مواردی است که ائمه شیعه مثلا امام جعفر صادق از حضرت محمد نقل می کنند. ایشان با وجودی که پیامبر اکرم را ندیده بودند هزاران نقل قول از پیامبر دارند. البته یک تفاوت عمده در اینجا هست.مساله عدم تبلیغ از زمان جمال مبارک یعنی حدود 160 سال قبل با وجود صدها شاهد وجود داشته و به شما هم گفتم اگر مثال نقضی دارید بفرمایید که هنوز پاسخی نیامده. ولی امامان یکباره از خود از جانب پیامبر احادیثی نقل نموده اند.
6-دلیل برای شما همان پیام بیت العدل که در ان قید شده بفرمایید. اگر کافی نمی دانید مثال نقض بفرمایید. شما ظاهرا از دیانت بهایی اطلاعاتی دارید که خود معهد اعلی هم ندارند. مانند من که از اسلام مثال می زنم شما هم مثال نقضی بفرمایید.

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 0:21

7- اتفاقا پیام بیت العدل را دیده ام . و برایم چنین مساله ای مسجل شده. راستی شما چرا ولایت علی را قبول داری؟ راویان می گویند صد هزار نفر در غدیر وجود داشته اند. و واقعه را دیده اند. ولی پس از رحلت حضرت رسول فقط 6 نفر کنار حضرت علی باقی مانده اند. شما از کجا متوجه شدید که حضرت علی امام اول است؟ ایا شعور ان 6 نفر را بیشتر از صد هزار نفر دانسته اید. ؟ یا فقط از خانواده تان تقلید کردید؟چون بحث تقلید را اوردید می پرسم و منتظر جوابم. یعنی تمام تلاش حضرت محمد فقط 6 نفر ثمر داد؟یا حکمت دیگری در کار است؟شما که تقلید نکرده اید.
8-اتفاقا ردیه است. چون با بهاییان مصاحبه کرده دلیل نمی شود. ایا مطمئنید مصاحبه ها کامل پخش شده اند؟اتفاقا در ایران رسم است که ردیه ها را با بیانات بهایی می امیزند ولی نصفه نیمه. دیدید استدلالتان به سنگ خورد.
9- لازم به تحقیق نیست. خدا عقل داده و تشخیص میدهم. به قول قران:" اگر درست کار باشید شما را فرقان قرار می دهیم"
10-متاسفانه کج فهمی شما مشهود است. من سخنانمعاون دبیر کل مرکز جهانی را با نظرات سلمان رشدی مقایسه نکردم. نحوه استدلال شما را یا سلمان رشدی مقایسه کردم.کمی تامل کرده بودبد چنین نمی گفتید.
11-فقط تسجیل نمی شود. من هم تسجیل نشده ام.در ایران و چند کشور دیگر هم تسجیل نمی شوند.دین مساله ای قلبی است و بیت العدل هم نمی تواند مانع تصدیق مقلبین شود. انتخاب دین و حتی خروج از دین در ایین بهایی ازاد است.نیاز به مدرک ندارد.مگر شما می توانید بگویید قلبا چه کسی مسلمان هست یا خیر؟ مثل اینکه بگویید مدرکتان کو که فلانی مسلمان است.
12-اتفاقا تبلیغ در عربستان درست وضعیت مشابه شما در مهد اسلام است. اصلا هم بی ربط نیست. مگر اینکه وامانده باشید و پاسخی برای ان نداشته باشید
13-در این مورد چندین بار توضیحات کافی داده شده.

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 0:23

و در نهایت صحبت ما که از تبلیغ در ایران به تبلیغ در اسراییل کشیده شد و حالا راجع به تبلیغ شیعیان در مهد اسلام میرسد. پاسخ شما در این مورد قابل توجه خواهد بود.

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 0:51

کوروش خان

گویا فراموش کرده ای که بحث از کجا به این جا کشید.

آقای محمد گفت که علاقه مند است مدارک راجع به تبلیغ بهائیان در اسرائیل را ببیند و من هم پیام بیت العدل را برایش آوردم. و این سوال را گفتم که:
حال سوال این جاست که این دوای دردهای بشریت که شما ادعا دارید امر بهائی است، چرا باید به اسرائیلی ها داده نشود؟

می بینید که صحبت من از ابتدا در مورد تبلیغ در اسرائیل بود و من به ایران کاری ندارم و پاسخ سوال من هم ربطی به تبلیغ در ایران ندارد و این را هم در جواب محمد فرستادم که شما به جای ایشان به من پاسخ دادید پس موضوع صحبت اول من تبلیغ در اسرائیل بود و هنوز هم سوال اصلی من همان است که چرا با اسرائیلی باید طوری سخن گفت که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود.

سوال من از اول در مورد تبلیغ در اسرائیل بود که گفتید که این قضیه از زمان بهاء الله بوده و هر بار به نوعی از پاسخ به آن طفره می روید.

مخصوصا الان که بیشتر روش تقلیدی و بدون تحقیق شما بر همگان روشن شده است که بدون اینکه چیزی را دیده باشید صرفا کورکورانه تقلید کرده و تکرار می کنید.

شما حرفی زده اید و در آن مانده اید و برای فرار از آن به هروسیله ای متوسل می شوید.

دستور بهاء الله برای ممنوعیت تبلیغ را ارائه کنید و خیال خودتان را راحت کنید و هر بار بهانه های خنده داری چون بیانات در ایران در دسترس نیستند نتراشید.
یکبار می گوئید بیانات در دسترس نیست و بعد می گوئید حرف بیت العدل حجت است. بار دیگه می گین صدها شاهد وجود دارد که ممنوعیت تبلیغ در ارض اقدس وجود دارد.
زحمت بکشید 50 تا از این صدها شاهد را علاوه برا جمله بهاء اله ارائه کنید.
...

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 0:52

...
در مورد محدوده ارض اقدس هم هرباره به نوعی از جواب فرار می کنید. سوال من در کامنت قبل خیلی واضح بود که اگر جائی شما حرف مستندی از آقایان حسینعلی نوری، عباس افندی و یا شوقی نقل کرده اید دوباره تکرار کنید. مشخص است که جائی حرف قابل اعتنایی نزده اید و گرنه حتما به آن اشاره می کردید و آن را تکرار می کردید و با شلوغ کردن بیهوده سعی بر گم کردن موضوعات نمی کردی.

در مورد عربستان هم سخن شما کذب محض است که یا از روی نادانی است و یا از روی تعصب و برای شلوغ کردن و فرار از جواب. هیچ سند و مدرکی هم برای حرفتان ندارید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند یا تبلیغ در آنجا توسط ائمه شیعه ممنوع شده است!! اگر دارید ارائه کنید.

آیا کسی گفته است در عربستان با سنی طوری حرف بزنین که علاقه اش به ولایت حضرت علی زیاد نشود؟؟ یا این جملات طلائی از شاهکار های بیت العدل است که با اسرائیلی طوری سخن نگوئید که علاقه اش به بهائیت زیاد شود.!!

خیلی روشن است که چون از اثبات ادعاهاتان باز مانده اید سعی در تغییر بحث دارید.

نمونه دیگر مصاحبه با معاون دبیر کل مرکز جهانی بود که به جای قبول حرف یک مقام مسول در تشکیلات بهائی می گوئید فیلم ردیه است!!! البته که حرفتان اینقدر زیر سطحی بود که ظاهرا خودتان هم از آن پشیمان شدید و دیگر ادامه اش ندادید.
سخن معاون دبیر کل در مورد اینکه اسرائیلی نمی تواند در اسرائیل بهائی شود پاسخ ادعا و جملات کنایه آمیز شما بود که :
چرا یک اسراییلی در اسراییل نمی تواند بهایی شود؟ این را ازکجا در اوردید؟

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:26 am

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 2:38

رهگذر عزیز
فرموده اید :"نمونه دیگر مصاحبه با معاون دبیر کل مرکز جهانی بود که به جای قبول حرف یک مقام مسول در تشکیلات بهائی می گوئید فیلم ردیه است!!! البته که حرفتان اینقدر زیر سطحی بود که ظاهرا خودتان هم از آن پشیمان شدید و دیگر ادامه اش ندادید."
سخن شما بیشتر به ادم خشمگیم می خور. اگر کمی صبر کرده بودید و زود قضاوت نمی کردید تا ادامه کامنت را جناب کاویان قرار دهند این قدر مستاصل نمی شدید.

در مورد تبلیغ در عربستان هم که گفته اید :"شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند یا تبلیغ در آنجا توسط ائمه شیعه ممنوع شده است!! اگر دارید ارائه کنید"
با تهمت زدن نمی توانید از پاسخ فرار کنید . من کی گفتم ائمه تبلیغ را ممنوع کرده ام. گفتم شما شیعیان چرا تبلیغ نمی کنید؟ شما حتی قبرستان بقیع را نتوانسته اید یک سنگ قبر بگذارید ان وقت ادعای تبلیغ دارید؟ مدرک خواستید این هم یکی . ولی لااقل فرافکنی نکنید.
در ضمن شما که برای مکه رفتن و زیارت باید هم از دولت ایران و هم از دولت عربستان اجازخ بگیرید.
پس این هم نشد.با وصله تعصب و تقلید به بهاییان هم کار شما پیش نمیرود.در بقیه موارد هم که پاسخها داده شده. شاید شما عمدا نمی خواهید جواب سوالات را بگیرید.
به هر حال کامنت قبلی من را بدون عجله و با آرامش تا اخر بخوانید و به سوالات مطروحه هم پاسخ دهید.اگر سوال دیگری هم داشتید در خدمت شما هستم.

چهارشنبه 7 بهمن1388 ساعت: 17:31

کوروش خان

ظاهرا ادعای دروغ و بی حساب کردن هزینه ای ندارد و راحت است.

ادعا کردید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند

برای این حرفتان دلیل ارائه کردید؟
چه کسی گفته که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند؟ دلیل شما این است که سنگ قبر برای بقیع گذاشته نشده است؟!!!

بابا دست مریزاد
اگر همه دلیل های شما به قوت این مدل سخن گفتن است که بهائیت با وجود شما نیاز به دشمن ندارد!!!

البته با جمله طلائی شما که لازم به تحقیق نیست روش خودتون رو نشون دادی که به دنبال تحقیق نیستی.
معاون دبیر کل مرکز جهانی بهائی حرفی زده است که بر خلاف میل شماست و برای فرار از آن می گویئ این حرف در یک فیلم ردیه است (که این هم دروغ است) و بعد از تحقیق هم فرار می کنی.
احسنت و آفرین

اجازه از دولت عربستان چه ربطی به تبلیغ شیعه در عربستان دارد؟!
خلاصه:
1- دلیلتان برای اینکه شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند چیست؟

2- دستور آقای حسینعلی نوری که گفتید او گفته که تبلیغ در ارض اقدس ممنوع است کجاست؟

3- جملاتی از رهبران بهائیت در توصیف حدود ارض اقدس و اینکه کجاها جزء این محدوده هستند چه شد؟

4- چرا باید با اسرائیلی طوری حرف زد که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود؟

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:31 am

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 12:42

رهگذر عزیز
رفته رفته در گفتگو بر میزان اتهامات شما به حقیر نیز افزوده میشود.بهتر نیست در عین احترام به عقاید هم از نظرات هم بهره مند شویم . من هیچ گاه به شما " ادعای دروغ و بی حساب " نگفته ام . اگر شما قصد ندارید دلایل را بپیذیرید قبلا هم گفته ام کاری نمی توانم برای شما انجام دهم . ولی تهمت هم به شما نمی زنم.
در مورد تبلیغ در عربستان تصور من این است که شما هنوز به مکه مشرف نشده اید.و با وضعیت شیعیان عربستانی اشنا نیستید.شما می فرمایید که شیعیان در عربستان تبلیغ می کنند. خوب ایا این تبلیغ رسمی است یعنی دولت عربستان از ان اطلاع دارد یا اینکه نه شیعیان به طور غیر رسمی و به دور از چشم دولت و بی اجازه انها تبلیغ می کنند؟پاسخ شما هر گزینه که باشد گفتگو را جالب خواهد کرد. خوب است پس از دیدن نظرات شما نظر علمای شیعه را هم راجع به این موضوع ببینیم.
دوست عزیز شیعیان عربستانی نه می توانند کار دولتی داشته باشند نه مسجد نه سنگ قبر.البته کافر هم خوانده می شوند.
لطفا سوال بالا را بی پاسخ نگذارید.
فرموده اید :"معاون دبیر کل مرکز جهانی بهائی حرفی زده است که بر خلاف میل شماست..."
متاسفانه کج فهمی شما این بار به گونه ای دیگر نمود کرده است. بار اول فرمودید که من سخنان ایشان را با سلمان رشدی مقایسه کردم که عرض شد نخیر نحوه استدلال شما با سلمان رشدی مقایسه شده بود. این بار می فرمایید سخنان معاون دبیر کل جامعه بهای خلاف میل من است باز هم از ان حرفها زدید. انچه به ان اعتراض کردم پخش گزینشی بیانات و حرفها ی بهاییان است. خدمت شما معروض شدم که ردیه نویسان ایرانی نیز چنین میکنند. اصل بیانات بهایی نصفه نیمه در اثار ردیه نویسان خلاف میل من نیست. بلکه این شیوه ردیه نویسان خلاف میل من می باشد. امیدوارم مساله این بار جا افتاده باشد و بار دیگر مانند مسایل دیگر باب میل خود تفسیر نفرمایید.
در مورد مساله محدوده ارض اقدس و اختیاراتی که بیت العدل اعظم دارد قبلا چندین بار مفصل صحبت کرده ام. رجوع کنید و با ارامش مطالعه بفرمایید.
در مورد تبلیغ در ارض اقدس هم فعلا پیام جولای 95 معهد اعلی حجت است که در اصل پیام هم به چنین مساله ای اشاره شده. اگر مثال نقضی دارید که در تاریخ دیانت بهایی پس از زمان جمال مبارک در انجا تبلیغ صورت گرفته بفرمایید. منتظرم

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 12:50

در طی گفتگو مبادی دیگری در باب حکمت در ادیان و تقلید در دین باز شد که هنوز پاسخی از سوی شما دریافت نشده. سوالات را یکبار دیگر تکرار می کنم. لطف بفرمایید پاسخ دهید.
1- اینکه بسیاری از مسایل شیعه باید 260 سال بعد در زمان امام حسن عسگری بیاید چه دلیلی دارد؟ ایا حضرت رسول نمی توانستند این مسایل را به انان بازگو کنند؟
2-در باب تقلید سخن فرمودید عرض شد شما که تقلید نکرده اید بفرمایید که ولایت حضرت علی چگونه بر شما مسجل شد؟ایا واقعه غدیر را نمی دانید که بنا بر روایات ده هزار و در برخی دیگر صد هزار نفر حضور داشته اند ولی پس از رحلت حضرت رسول فقط چند نفر در کنار حضرت علی باقی مانده اند.ایا شما از ابا و اجداد تقلید کردید و شیعه شدید یا اینکه درک و شعور 6 نفر یار علی را بیشتر از 100 هزار نفر تشخیص دادید یا دلیل دیگری داشته است؟
فعلا به این دو سوال پاسخ بفرمایید .

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 16:40

کوروش خان

ادعا کردید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند. از شما برای این ادعا دلیل خواستم. گفتید که:
«شما حتی قبرستان بقیع را نتوانسته اید یک سنگ قبر بگذارید ان وقت ادعای تبلیغ دارید؟ مدرک خواستید این هم یکی»

اگر بتوانید توضیح بدید که سنگ قبر چه ربطی به تبلیغ دارد خیلی به اثبات ادعاتون کمک می کنه.
الان هم می گین رسمی تبلیغ می کنند یا غیر رسمی!؟
حتما بعد هم می گوئید سعودی ها تبلیغ می کنند یا خارجی ها؟

هنوز شما دلیلی برای این ادعا که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند نشان ندادید اگر تنها دلیلتان همین سنگ قبر و کافر خوانده شدن شیعیان هست که خب همین دلایل کافی است!! من پاسخ را گرفتم.

مهم این است که توسط بیت العدل دستور داده شده که با اسرائیلی طوری حرف بزنید که به بهائیت علاقه اش زیاد نشود. شما اگر مقایسه می خواهید بکنید مثالی بیاورید که با موضوع متناسب باشد:
مرجع مصون از خطائی چنین دستوری را داده باشد که مثلا تبلیغ ولایت حضرت علی برای فلان قوم ممنوع است.
...

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 16:43

...
من به سخن معاون دبیر کل استناد کرده بودم که آنها در فیلم بهائیان در حیات خلوت من آمده بود که گفتید:
فیلم حیات خلوت من یک فیلم ردیه است و ملاک نیست. مثل این است که من برای شما از کتاب ایایت شیطانی سلمان رشدی مدرک بیاورم و بگویم که بر اساس سلمان رشدی که اتفاقا قبلا خود مسلمان هم بوده ایات قران همه به دلیل حلول شیطان در رسول الله است.

میبینید که مقایسه شما به استدلال من ربطی نداشت. من به سخن یک متبری از بهائیت استناد نکردم که می گوئید:
مثل این است که من برای شما از کتاب ایایت شیطانی سلمان رشدی مدرک بیاورم و بگویم که بر اساس سلمان رشدی که اتفاقا قبلا خود مسلمان هم بوده

تنها می گوئید از کجا معلوم این مصاحبه کامل در فیلم نشان داده نشده؟
خب شما از کجا می دانید بیت العدل آثار علیه خودش را حذف نکرده است؟!!
از این مدل سوالات بی پایه و شکّاکانه هر چه بخواهید می توان طرح کرد.
راه پاسخ، تحقیق است.
شما دلیلتان برای پخش گزینشی چیست؟ صرفا یک ادعاست؟ یا نسخه کامل مصاحبه را دارید؟ یا شاید جداگانه با ایشان در زمان زنده بودنشان مصاحبه کرده اید و این را گزینشی می خوانید؟؟

شما بدون دلیل سخن معاون دبیر کل را در آن فیلم غیر قابل استناد می دانید و اتفاقا وقتی گفتم که اگر شکی دارید به خودتان زحمت تحقیق بدهید که گفتیدلازم به تحقیق نیست. خب وقتی شما اهل تحقیق نیستید من که به زور نمی توانم شما را وادار کنم که تحقیق کنید که اسرائیلی در اسرائیل می تواند بهائی شود یا خیر.

در مورد حدود ارض اقدس شما هر بار می گوئید من مفصل توضیح دادم!! اما یکبار هم بیانی از رهبران بهائیت ارائه نکرده اید.

دوباره تکرار می کنم که اگر جائی در موضوع محدوده ارض اقدس جمله ای از رهبران بهائیت نقل کرده اید دوباره بیاورید چون من در هیچ جا چنین چیزی از شما ندیدم.

شروع صحبت من در مورد علت ممنوعیت تبلیغ در اسرائیل بود لذا سعی نکنید با پیش کشیدن سوالات دیگر موضوع را عوض کنید چون این کار ساده است و اگر خواستید من هم برایتان یک لیست بلند بالا ردیف می کنم.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:35 am

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 22:3

رهگذر عزیز
شما چه واهمه ای از پاسخ به سوالات من دارید؟ایا پاسخی برای انها ندارید؟ایا تقلید کرده اید؟ایا فکر می کنید پاسخ منطقی برای سوالات من در شیعه وجود ندارد؟لطف می کنید پاسخ مرقوم بفرمایید. چون تصور می کنم شما بدون دقت و با خشم و عصبانیت نوشته ها را مطالعه می فرمایید دوباره تکرار میکنم.
1- چرا درشیعه نیاز به وجود ائمه بوده است؟چرا مطالبی را امام حسن عسگری باید 160 سال بعد به شیعیان ارائه دهد؟ ایا حضرت محمد نمی توانست چنین مطالبی را بازگوید؟
2- شما که احیانا اهل تقلید نیستید و به من هم خرده می گیرید که تقلید کرده ام بفرمایید امامت حضرت علی چگونه بر شما مسجل شد؟ ایا از طریق خانواده بوده یا طریق دیگری؟
سوالی هم که راجع به تبلیغ در عربستان پرسیدم جز ادعای واهی چیزی نفرمودید.دوباره میپرسم.
3 ایا این تبلیغ رسمی است یعنی دولت عربستان از ان اطلاع دارد یا اینکه نه شیعیان به طور غیر رسمی و به دور از چشم دولت و بی اجازه انها تبلیغ می کنند؟پاسخ شما هر گزینه که باشد گفتگو را جالب خواهد کرد. خوب است پس از دیدن نظرات شما نظر علمای شیعه را هم راجع به این موضوع ببینیم.

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 22:7

فرمودید:
" من به سخن معاون دبیر کل استناد کرده بودم که آنها در فیلم بهائیان در حیات خلوت من آمده بود که گفتید:
فیلم حیات خلوت من یک فیلم ردیه است و ملاک نیست. مثل این است که من برای شما از کتاب ایایت شیطانی سلمان رشدی مدرک بیاورم و بگویم که بر اساس سلمان رشدی که اتفاقا قبلا خود مسلمان هم بوده ایات قران همه به دلیل حلول شیطان در رسول الله است.

میبینید که مقایسه شما به استدلال من ربطی نداشت. من به سخن یک متبری از بهائیت استناد نکردم که می گوئید:"

اتفاقا اصل قضیه همین است. شما از یک ردیه استدلال کردید من هم از یک ردیه بر علیه اسلام صحبت کردم. البته من بر خلاف شما که حرفهایتان بر اساس ردیه بهایی است ردیه سلمان رشدی را قبول ندارم. بلکه گفتم استاند شما به یک ردیه بهایی مانند استاند سلمان رشدی است.
می بینید اگر تامل کنید و با ارامش نظرات را مطالعه بفرمایید درک ان چقدر اسان است؟
در نهایت دوست عزیز منتظر پاسخ به سوالات هم هستم.

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 22:14

و فرموده اید:
"ادعا کردید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند. از شما برای این ادعا دلیل خواستم. گفتید که:
«شما حتی قبرستان بقیع را نتوانسته اید یک سنگ قبر بگذارید ان وقت ادعای تبلیغ دارید؟ مدرک خواستید این هم یکی»

اگر بتوانید توضیح بدید که سنگ قبر چه ربطی به تبلیغ دارد خیلی به اثبات ادعاتون کمک می کنه."
خدمت شما معروضم که ادعای شما در مورد تبلیغ شیعیان در عربستان برای من عجیب بود.لذا تصور کردم شما اطلاعاتی راجع به شیعیان عربستانی ندارید. سنگ قبر را برای این اوردم که بدانید شیعیان در عربستان چقدر محدودیت دارند و در تنگنا قرار دارند.که ظاهرا شما رابطه ای بین سنگ قبر و تبلیغ ایجاد کرده اید.یاداوری این نکته بود که شیعیان نمی توانند تبلیغ رسمی داشته باشند.چنانچه در کامنت بعدی شغل دولتی هم به ان اضافه شد.
به هر حال پاسخ شما به پرسش من در مورد نحوه تبلیغ رسمی (یعنی با اطلاع دولت) یا غیر رسمی زوایایی را که احیانا اشتباه متوجه شده اید روشن خواهد کرد.
به هر حال پاسخ

پنجشنبه 8 بهمن1388 ساعت: 22:27

در نهایت فرموده اید :"شروع صحبت من در مورد علت ممنوعیت تبلیغ در اسرائیل بود لذا سعی نکنید با پیش کشیدن سوالات دیگر موضوع را عوض کنید چون این کار ساده است و اگر خواستید من هم برایتان یک لیست بلند بالا ردیف می کنم."
به همه سوالات شما پاسخ داده شده. شاید شما نمی خواهید بپذیرید.
شما هم سعی نکنید مبادی که در طی گفتگوی ما در رابطه با نحوه استدلال شما باز شده بی پاسخ بگذارید.به سوالات پاسخ مرقوم بفرمایید.

جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 0:2

کوروش خان

من واهمه ای از سوالات شما ندارم و این هم تهمت دیگری است که زحمت کشیدید.

بلکه من با روش شما بهائیان خوب آشنا هستم که استاد بحث عوض کردن هستید و جنجال و بعد هم تقصیر نفهمیدن را به گردن دیگران انداختن:
«به همه سوالات شما پاسخ داده شده. شاید شما نمی خواهید بپذیرید.»
ولی اینجا جای این هنر نمائی ها نیست و این روش ها نخ نما شده است.

لذا سعی کنید پاسخ به سوالات را بدین.

خلاصه:
1- دلیلتان برای اینکه شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند چیست؟ فراموش نکنید که اول شما ادعا کردید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند و باید برای حرفتان دلیل بیاورید که تنها دلیلتان همان سنگ قبر بود:

«گفتم شما شیعیان چرا تبلیغ نمی کنید؟ شما حتی قبرستان بقیع را نتوانسته اید یک سنگ قبر بگذارید ان وقت ادعای تبلیغ دارید؟ مدرک خواستید این هم یکی.»
لذا برای ادعایتان دلیل بیاورید.
سنگ قبر را هم به عنوان مدرک برای بحث تبلیغ آوردید هر چند که از ابتدا تبلیغ در عربستان ربطی به تبلیغ در اسرائیل نداشت.
همانطور که گفتم:
شما اگر مقایسه می خواهید بکنید مثالی بیاورید که با موضوع متناسب باشد:
مرجع مصون از خطائی چنین دستوری را داده باشد که مثلا تبلیغ ولایت حضرت علی برای فلان قوم ممنوع است.
...

جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 0:2

...
2- دستور آقای حسینعلی نوری که گفتید او گفته که تبلیغ در ارض اقدس ممنوع است کجاست؟
شما به من گفتید که پیام بیت العدل حجت است! درحالیکه حرف بیت العدل برای بهائیان پیرو بیت العدل حیفا حجت است و نه برای من که شما به من گفتید که این دستور بهاء الله است. پس برای این حرفتان دلیل بیاورید.

3- جملاتی از رهبران بهائیت در توصیف حدود ارض اقدس و اینکه کجاها جزء این محدوده هستند چه شد؟

شما هیچ کلمه ای از سران بهائیت نیاورده اید و معلوم نیست با چه هدفی هر بار تکرار می کنید که به همه سوالات پاسخ داده شده است!!

4- چرا باید با اسرائیلی طوری حرف زد که علاقه اش به بهائیت زیاد نشود؟
...

جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 0:3

...
5- در مورد صحبت معاون دبیر کل من به صحبت های سازندگان فیلم استناد نکردم بلکه به حرف اقای معاون استناد کردم. شما هم اگر خواستید زمانیکه در مورد اسلام بحث کردیم به منابع سلمان رشدی استنادکنید.

اما موضوع مهمتر روحیه تحقیق گریزی شماست.
دلیل شما برای غیر مستند بودن آن سخنان چیست؟ تنها همین که می گوئید از کجا معلوم این مصاحبه کامل در فیلم نشان داده نشده؟
خب شما از کجا می دانید بیت العدل آثار علیه خودش را حذف نکرده است؟!!
از این مدل سوالات بی پایه و شکّاکانه هر چه بخواهید می توان طرح کرد.
راه پاسخ، تحقیق است.
شما دلیلتان برای پخش گزینشی چیست؟ صرفا یک ادعاست؟ یا نسخه کامل مصاحبه را دارید؟ یا شاید جداگانه با ایشان در زمان زنده بودنشان مصاحبه کرده اید و این را گزینشی می خوانید؟؟

شما بدون دلیل سخن معاون دبیر کل را در آن فیلم غیر قابل استناد می دانید و اتفاقا وقتی گفتم که اگر شکی دارید به خودتان زحمت تحقیق بدهید که گفتید لازم به تحقیق نیست. خب وقتی شما اهل تحقیق نیستید من که به زور نمی توانم شما را وادار کنم که تحقیق کنید که اسرائیلی در اسرائیل می تواند بهائی شود یا خیر.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:38 am

جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 1:6

فرمودید:"1- دلیلتان برای اینکه شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند چیست؟ فراموش نکنید که اول شما ادعا کردید که شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند و باید برای حرفتان دلیل بیاورید که تنها دلیلتان همان سنگ قبر بود"
مگر صحبت اول و دومی است؟ قرار است گفتگویی کنیم تا چیزی یاد بگیریم. این شیوه کودکان لج باز است. البته سوء تفاهم نشود منظورم اول و دومی است.
دوست عزیز
فکر میکنم خودتان هم می دانید که شیعیان نمی توانند در عربستان تبلیغ کنند.فقط حرفی زده اید و نمی خواهید عوضش کنید.
اگر راجع به این مورد هم دلیل بیاورم می فرمایید نه خیر فلان مرجع تقلید و مجتهد نظر خودشان را گفته اند. شما ابتدا بفرمایید که تبلیغ شیعیان رسمی است یعنی دولت عربستان از ان اطلاع دارد یا این که خیر تبلیغ انها غیر قانونی است.
تا انوقت ببینیم نظر علما و مجتهیدین شیعه راجع به این مساله چیست؟
اگر به سوالات هم نمی خواهید پاسخی بفرمایید یا پاسخی ندارید بسیار خوب از گفتگو با شما خوشحال شدم

جمعه 9 بهمن1388 ساعت: 12:57

کوروش خان

گفتید شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند. و کسی که حرفی زده و نمی تواند ثابت کند شما هستید که گفتید شیعیان در عربستان تبلیغ نمی کنند و دلیلی نیز ارائه نکردید و به شیوه معمول مطلب را به من برگرداندید درحالیکه فراموش کرده اید کسی که ادعا می کند باید دلیل بیاورد!!
شوخی های بامزه تان را هم نگه دارید بعد از بحث با هم بگیم و بخندیم.

ضمنا فراموش نکنید که همانطور که چند بار هم تکرار کردم این مثال شما ربطی به موضوع ما ندارد. اگر دنبال مثال از اسلام هستید موردی بیاورید که به موضوع ممنوعیت تبلیغ در اسرائیل ربط داشته باشد. مرجع مصون از خطائی در اسلام، اعلام کرده باشد که تبلیغ اسلام در فلان شهر یا کشور ممنوع است و با فلان قوم طوری صحبت نکنید که علاقه شان به اسلام زیاد شود.

اگر شما فقط به دنبال تغییر بحث و این روشهای تکراری هستید و برای ادعاهاتون شاهد و دلیلی ندارید خب خودتان را اذیت نکنید.
همینقدر کافیست . خیلی این کامنتها مفید و روشنگر بود.

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 29 بهمن 1388, 7:46 am

با عرض درود خدمت دوستان گرامی

در اینجا بحث های میان آقای کورش و آقای رهگذر در مورد تبلیغ در اسراییل و تبلیغ اسراییلی به اتمام رسیده است. امیدوارم که این بحث برای خوانندگان محترم مفید باشد و در صورتی که نظری در مورد آن دارند بفرمایند.

با تشکر

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » دو شنبه 3 اسفند 1388, 6:41 am

تبلیغ آیین بهائی در اسرائیل و تبلیغ افراد اسرائیلی به آیین بهائی
در این مقاله نتیجه ی مناظره ی انجام شده در مورد تبلیغ آیین بهائی در اسرائیل و تبلیغ افراد اسرائیلی به آیین بهائی آورده شده است. برای دیدن مناظره به تاپیک "تبلیغ در اسرائیل" مراجعه نمایید. http://www.bahairesearch.ir/html/index. ... =5224#5224
افراد بهائی آیین خود را دوای دردهای بشریت معرفی می کنند. از طرف دیگر طبق پیام بیت العدل آیین بهائی در اسرائیل نباید انجام شود و حتی افراد اسراییلی که خارج از اسراییل هستند و قصد بازگشت به اسرائیل را دارند نیز نباید به آیین بهائی تبلیغ گردند.

«23 جولای 1995
دوست عزیز بهائی
بيت العدل اعظم الاهی ایميل شما را در تاریخ 29 جون 1995 دریافت نمود که در آن از ما تقاضای پاسخ شده بود.

شما درباره قانون عدم تبليغ اسرائيلی ها با توجه به شرایطی که هستيد که تماسی با یک برقرار کردید، سوال نموده بودید. بيت العدل از احبا IRC اسرائيلی از طریق گفتگوی اینترنتی نخواسته که با اسرائيلی ها ارتباط نداشته باشند. وقتی شما می فهميد که شخصی که با وی در ارتباط هستيد اسرائيلی است، می توانيد ارتباط دوستانه خود را با وی ادامه دهيد اما نباید وی را در مورد امر بهائی، تبليغ نمائيد. اگر او قبلا و از طریق دیگری به امر مبارک علاقه مند شده است و به دنبال یافتن اطلاعات بيشتری است شما باید وی را به دفاتر مرکز جهانی بهائی در حيفا ارجاع دهيد.
به جهت اطلاع شما بيان می شود که مردم در اسرائيل به اطلاعات صحيحی در مورد امر بهائی شامل تاریخ و قوانين و تعاليم، دسترسی دارند. کتابهائی که دیانت بهائی را مورد توجه قرار داده اند در کتابخانه های اسرائيل یافت می شوند. ضمناً از زیارت اماکن مقدسه توسط اسرائيليان نيز استقبال می شود. هرچند به جهت صيانت از قانونی که با جدّیت و موکداً از زمان حضرت بهاء الله اجرا شده است، بهائيان امر بهائی را در اسرائيل تبليغ نمی کنند. به همين صورت نيز، امر بهائی برای اسرائيلی هایی که در خارج اسرائيل زندگی می کنند و تمایل به بازگشت به اسرائيل دارند، تبليغ نمی شود. زمانيکه اسرائيلی ها در مورد امر مبارک سوال می کنند، سوالاتشان پاسخ داده می شود اما این به صورتی انجام می شود که صرفا اطلاعات صحيحی داده شود و نه اینکه تمایل بيشتری در آنان به امر مبارک ایجاد کند.

با تحيات ابدع ابها»

حال سوال این جاست که این دوای دردهای بشریت که ادعا می شود امر بهائی است، چرا باید به اسرائیلی ها داده نشود؟
یکی از پاسخ هایی که به این سؤال داده شده است، این است که با توجه به فرمایش حضرت عبدالبها که می فرمایند:
"اگر دین سبب عداوت شود نتیجه ندارد بی دینی بهتر است"، در شرایط کنونی تبلیغ برای آنجا وحدت نخواهد آورد، بلکه عداوت می آورد و بهاییان این را نمی خواهند.
این در صورتی است که بهائیت از ابتدای تشکیلش موجب اختلافات فراوانی شده است، چه بین دو برادر (یحیی صبح ازل و میرزا حسینعلی بهاءالله) و چه بعد از آن. همین ادعا باعث بروز عداوت های زیادی شده است پس نبودش بهتر است! (البته طبق حرف جناب عبدالبهاء)
سؤالی که در اینجا به وجود می آید این است که چگونه است که در اسرائیل نباید اینگونه بشود که عداوت به وجود بیاورد، اما مثلا در جوامع اسلامی باید تبلیغ انجام شود ولو به قیمت پاشیدن خانواده ها از هم؟
از طرف دیگر، وقتی شخصی بی اجازه جناب شوقی به فلسطین می رود، پدرش تهدید می شود که حق مراوده با پسر را نداری. آیا همه این برخوردها در راستای رفع کدورت است؟
هم چنین طبق این استدلال، در هندوستان که در مناطقی درگیری های زیادی بین هندوها و مسلمین هست، و یا در سایر مناطق که نزاع مذهبی وجود دارد نیز بهائیت نباید تبلیغ شود تا عداوت ها بیشتر نشود. چرا که بهائیان می گویند ادیان مختلف در اسرائیل با هم نزاع دارند و ما نمی خواهیم یک دین دیگر هم وارد درگیری شود.
آیا بهائیت سبب عداوت بین میرزا یحیی و میرزا حسینعلی نشد؟ اصل دعواها از این ادعا آغاز نشد؟ جریانات طرد در خاندان شوقی چطور؟ اگر از ابتدا بهائیت نبود این عداوت ها به وجود می آمد؟

برای پاسخ گویی به این سؤال روش دیگری نیز استفاده شده است و آن مقایسه ی بهائیت و اسلام است. این در صورتی است که نکته ی مهم این است که توسط بیت العدل (به عنوان مرجع مصون از خطا) دستور داده شده که با اسرائیلی طوری حرف بزنید که به بهائیت علاقه اش زیاد نشود. اگر مقایسه ای هم بخواهد انجام شود، باید مثالی آورده شود که با موضوع متناسب باشد، یعنی "مرجع مصون از خطائی در اسلام چنین دستوری را داده باشد که مثلا تبلیغ ولایت حضرت علی برای فلان قوم ممنوع است."

پاسخ دیگری که به سؤال تبلیغ در اسراییل داده شده است، این است که این قانون از زمان حضرت بهاءالله انجام می شده است، اما ظاهراً بیانی از ایشان در این مورد موجود نیست و به همین دلیل نیز افرادی که نباید به آیین بهائی تبلیغ شوند و منطقه ای که در آن تبلیغ نباید انجام شود، مشخص نیست.
همچنین بهائیان تعریف واضح و مشخصی از محدوده ارض اقدس بر طبق نظر رهبرانشان ندارند و یا لااقل در پاسخ به این سوال سکوت کرده اند.
آیا ارض اقدس تنها شامل حیفا و عکاست و یا بیت المقدس و تل آویو هم در بر می گیرد؟ اگر پاسخ مثبت است به چه دلیل و اگر جواب منفی است بر طبق چه مستندی؟

هرچند که هیچ بهائی در اسراییل حق تبلیغ ندارد، گویا سفر به آنجا و اقامت در اسرائیل نیز محدود به اجازه از بیت العدل است. می بینید که نگرانی از عدم پذیرش بهائیت توسط مردم آنجا نیست، بلکه سکونت و سفر نیز توسط بیت العدل محدود شده است. البته دولت اسرائیل مشکلی با این موضوع ندارد و این محدودیت ها از طرف بیت العدل وضع شده است که سوال برانگیز است.

حقیقت این است که بیت العدل به اسراییلی ها اجازه ی بهائی شدن را نمی دهد. دو نمونه ی آن در زیر آورده شده است:
1- در فیلم مستند بهائیان در حیات خلوت من در همان اوایل فیلم مصاحبه ای با آقای موری اسمیت، Murray R. Smith که سمت معاونت دبیر کل مرکز جهانی رو به عهده داشته وجود دارد. در آنجا ایشان تصریح می کند که اگر شما در اسرائیل باشید نمی توانید عضو جامعه بهائی شوید. البته چون ایشان در ماه اکتبر 2009 به علت سرطانی که داشتند، در نیوزلند فوت کردند، بهائیانی که دوست دارند تحقیق بیشتری در این زمینه کنند، نمی توانند با ایشان تماس بگیرند، اما به راحتی می توانند با مرکز جهانی و یا مسولین جایگزین ایشان تماس گرفته تا از صحت این قضیه خیالشان راحت شود.
باید توجه داشت که مصاحبه با معاون دبیر کل مرکز جهانی، توسط هرکسی که صورت گرفته باشد ملاک قضاوت است ولو اینکه به فیلم ذکر شده و مصاحبه کنندگان آن، برچسب های بی دلیل زده شده باشد.

2- در پیامی که در تاریخ 20 اکتبر 1994 از سوی بیت العدل برای برخی از محافل ملی ارسال شد، آمده است که اگر یک اسرائیلی بخواهد بهائی شود و تمایل داشته باشد برای زندگی به اسرائیل برگردد او به عنوان بهائی پذیرفته نمی شود.

همان طور که دیده می شود، اینجا بحث تبلیغ نیست. علاوه بر ممنوعیت تبلیغ اسرائیلی، در این پیام عنوان می شود که اگر یک اسرائیلی خودش به بهائیت علاقه پیدا کرد و خواست بهائی شود و در خواست تسجیل داد شرط این قضیه که او بهائی بشود این است که به اسرائیل برای زندگی باز نگردد!!

و از این به بعد نیز همچون سایر بهائیان باید برای رفتن به اسرائیل (که کشور خود این فرد است) از بیت العدل اجازه بگیرد:
"...he will then be subject to the same restrictions
about travel to Israel as any other Bahá’í, in that he could do
so only with the express permission of the Universal House of Justice."

حال مشخص است کسی که در اسرائیل تمایل به بهائی شدن داشته باشد، باید اسرائیل را ترک کند و نمی تواند در اسرائیل باشد و بهائی بشود.
این در صورتی است که اسرائیل برای ورود و اقامت بهائیان مشکلی ندارد و با آنان مثل دیگر شهروندان برخورد می کند اما این بیت العدل است که به بهائیان الزام می کند که باید با اجازه آنها به اسرائیل سفر کنند حتی اگر سفر تجاری باشد و به قصد تل آویو و نه با هدف زیارت اماکن بهائی.

و اگر این سفر بدون اجازه انجام شود نیز احتمالا مجازات طرد همانطور که شوقی افندی اقدام به اینکار کرد در انتظار چنین شخصی است.

بازگشت به “شیوه های تبلیغی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان