غیر بهائی از دیدگاه بهائی

Sardabir
فعّال

غیر بهائی از دیدگاه بهائی

پستتوسط Sardabir » جمعه 19 مهر 1387, 3:46 pm

دوست پژوهشگر علی خواسته است تاپیکی با نام "غیر بهائی از دیدگاه بهائی "گشوده شود تا ایشان مطالب و سوالاتی را در این موضوع با کاربران عزیز در میان گذارند.
این مجال در اختیار ایشان قرار گرفت.سایر دوستان نیز مشارکت فرمایند.
متن Ali82چنین است:

سردبیر محترم بهائی پژوهی

با سلام

به نظر می رسد اگر تاپیکی با عنوان "غیر بهائی از دیدگاه بهائی"گشوده شود برای

بررسی این موضوع که بهائیان چه دیدگاهی در مورد غیر بهائیان دارند مناسب باشد.

بنده نیز از این بحث استفاده خواهم نموداگرچه خود نیز یادداشت هائی در این زمینه

دارم.

سرفصل های پیشنهادی در این زمینه این است:

1-نظر بهائیت در مورد پیروان ادیان ابراهیمی

2-نظر بهائیت در مورد ادیان دیگر(بودائی و برهمائی و...)

3- نظر بهائیت در مورد مخالفان ادیان

4-نظر بهائیت در مورد اسلام و مسلمین

5- نظر بهائیت در مورد پیروان انشعابات داخلی بهائیت همچون ازلی و سمائی و ...

6- نظر بهائیت در مورد مخالفان خارجی خود

7-نظر بهائیت در مورد مخالفان داخلی خود (مشمولین طرد)

8-نظر بهائیت در مورد بابیت،احکام و تعالیم و شخص باب

9-- نظر کلی بهائیت در مورد غیر بهائیان

با آرزوی توفیق.علی

ali82

پاسخ: غیر بهائی از دیدگاه بهائی

پستتوسط ali82 » شنبه 20 مهر 1387, 7:06 am

سردبیر محترم بهایی پژوهی

از لطف شما در اجابت خواسته حقیر متشکرم به زودی مطالبی در این باب خدمت بهایی پژوهان عزیز تقدیم خواهم کرد.

با تشکر

pedal

پستتوسط pedal » شنبه 20 مهر 1387, 7:49 pm

با سلام خدمت همه دوستان

بسیار خوشحالم از اینکه بعد از مدتها در این سایت و در تاپیکی جدید مطلب می نویسم .

از جناب ali82 بسیار سپاسگذارم که چنین عنوان جذابی را پیشنهاد داده است و از جناب سردبیر هم متشکرم که تاپیکی با این عنوان را گشودند .

فکر می کنم به عنوان افتتاح این بحث مناسب باشد که همه بهایی پژوهان عزیز به این فرمایش حضرت بهاء الله گوش جان بسپارند که ایشان در كتاب بديع صفحه 213 نوشته است:

«نفوسي كه از امر بديع معرضند از رداء اسميه و صفتيه محروم و كل از بهائم بين يدي الله محشور و مذكور.»

معناي عبارت فوق اين است كه اگر كسي از بهائيت روي بتابد في الفور اسم و وصفش را ازدست خواهد داد (ماهيتش مجهول خواهد شد) معلوم نيست كه او چه موجودي خواهد گرديد اما قدر مسلم آن است كه در نزد پروردگار از حيوانات مذكور و محشور خواهد بود.

گمان می کنم که نظر پیشوای بهائیان در خصوص غیر بهائیان کاملا مشخص است .

pedal

پستتوسط pedal » سه شنبه 23 مهر 1387, 9:34 am

سلام دوستان

آنچه مسلم و روشن است این است که در کتب معتبر بهایی به کرات به این مساله اشاره شده است که فقط و فقط بهائیان هستند که در میان انسانها دارای ارزش و اعتبار هستند و برای سایر اقوام و پیروان سایر ادیان شئوناتی را بیان کرده اند که از یک طرف یک نوع بی ادبی و توهین محسوب می شود و از طرف دیگر با تمامی سخنان حضرات در خصوص (( وحدت عالم انسانی )) منافات دارد و بیانگر این مطلب است که جامعه بهائیت به اصول و تعالیم دین خود پایبند نیست و تنها آنها را در حد یک شعار بیان می نماید ، بلکه رفتاری متضاد آنها دارد .

گمان می کنم بیان دو جمله ی زیر و مقایسه آنها با یکدیگر به خوبی مبین این مطلب باشد :

حضرت بهاءالله در کتاب بدیع ، صفحه ی 140 می نوسید :

(( الیوم هر نفسی بر احدی از معرضین من اعلاهم او من ادناهم ذکر انسانیت نماید ، از جمیع فیوضات رحمانی محروم است تا چه رسد که بخواهد از برای آن نفوس اثبات رتبه و مقام نماید ))

ملاحظه می فرمایید که جناب بهاءالله نه تنها غیر بهائیان را از دایره انسانیت خارج می داند ، بلکه به فتوای ایشان هرکس که آنها را آدم بداند ، او نیز از جمیع فیوضات رحمانی محروم است

جناب عبدالبهاء در خطابات ، جلد 2 ، صفحه ی 152 می فرماید :

(( جمیع بشر انسانند یعنی تاج انسانی زینت هر سری و خلعت موهبت زیور هر بری کل بنده ی او هستند ))

بنا بر این گفتار جناب عباس افندی هیچ تفاوتی میان انسانها نیست و هیچ کس از جرگه ی انسانیت خارج نیست !!!.

با مقایسه ی دو جمله ی فوق از این پدر و پسر بزرگوار ( و البته نا هماهنگ ) میتوان موارد زیر را استنباط کرد :

1-دین بهایی غیر بهائیان را از دایره ی انسانیت خارج می داند !!! ( براساس فرمایش پدر بزرگوار ، جناب بهاءالله )

2-دین بهایی کل جامعه بشری اعم از بهایی و غیر بهایی را انسان می داند !!! ( بر اساس فرمایش پسر بزگوار ، جناب عبدالبهاء )

3-پدر بزگوار (حضرت بهاءالله ) فرزند خود (جناب عبدالبهاء) را از کلیه ی فیوضات رحمانی محروم ساخته است چون عبدالبهاء برخلاف نظر پدر ، برای غیر بهائیان رتبه ی انسانیت قائل شده است .

4-شاید به بحث این تاپیک مربوط نباشد ، ولی به نظر شما تکلیف (( وحدت عالم انسانی )) چه می شود ؟

5-باز هم در یکی از اعتقادات جامعه ی بهائیت به تناقض رسیدیم و این تناقض آشکار ، این فرمایش حضرت بهاء الله را در ذهن ما تداعی می کند که :

تناقض را در مظاهر الاهیه راه نبوده و نخواهد بود

با توجه به موارد فوق آنچه می توان نتیجه گرفت این است که : آیین بهایی نمی تواند یک دین الاهی باشد . مگر اینکه دوستان بهایی توجیهی در خصوص موارد مطرح شده داشته باشند

ali82

پستتوسط ali82 » یک شنبه 28 مهر 1387, 11:07 am

با سلام خدمت پژوهشگران عزیز

در موضوع این تاپیک بیاناتی از بزرگان بهایی جمع آوری کرده ام که آنها را در اینجا بیان

می کنم و به بررسی آنها می پردازم.

جناب عبدالبها در جلد سوم مکاتیب صفحه 123 فرموده اند:

و امّا پيروان مذهب قديم که بر تعاليم و تقاليد عتيقه باقی و بر قرار

ماندند روز بروز بر جهل و نادانی افزودند بقسميکه گرگان درنده

گشتند و کلاب گزنده شدند در خونخوارگی از سباع ضاريه و ذئاب

کاسره گوی سبقت ربودند و بنای تعرّض باين نفوس مبارکه

گذاشتند هر روز فتنه‌ئی بر پا نمودند و هر ساعت ستمی آغاز

کردند هر وقتی آتش فساد برافروختند و پاکانرا بنار حقد

و حسد بسوختند سرها بنيزه نمودند و باطفال ستيزه کردند

مال و منال تالان نمودند و خانه و کاشانه تاراج کردند اطفال

و نسوان از وطن اخراج نمودند عزيزان ذليل گشتند اميران

فقير شدند نازنينان اسير گشتند.

بنابر، این بیاناتِ جناب عبدالبها:

1- اگر کسی پیرو مذهبی قدیمی باقی بماند و نخواهد دین و مذهبش را

عوض کند روز به روز بر جهل و نادانی اش افزوده می گردد.

2- این فرد همچون گرگان درنده خو به وحشی گری و قتل و غارت می پردازد

و اینها تماما به خاطر عقایدش می باشد چون او دارد از یک سری اعتقادات قدیمی

تقلید و پیروی می کند.

بهائیان می گویند دیگر در آیینشان تقلید جایز نیست. البته اگر این طور بود و در واقعیت

هم در آیین بهایی تقلید وجود نداشت این ادعایشان درست بود ولی باید ببنیم که اولا

تقلید به چه معنی است در دین مبین اسلام در یک سری احکام اجرایی به اصطلاح

مسلمانان تقلید می کنند و این به این معناست که در آن حکم به شکلی که در متن

حکم آمده عمل می کنند و هرکس از جانب خودش نظری نمی دهد مثلا اگر در حکم

آمده است که نماز صبح دو رکعت و نماز ظهر چهار رکعت است همه از این امر اطاعت

می کنند و این امور را بر طبق دستورات انجام می دهند و این می شود معنای تقلید. در

ظاهر آیین بهایی امر تقلید بکلی نهی شده است ولی در باطن این طور نیست و کلی

احکام و دستورات دارند که همه به ناچار باید از آن تبعیت کنند و کتاب اقدس که

مهمترین کتاب آنها می باشد در مقام بیان احکام نازل شده است و همه بهائیان باید از

آن اطاعت کنند حال باید پرسید آیا اطاعت از احکام و دستورات اقدس تقلید محسوب

نمی شود؟ در مقام شعار و ادعا جناب عبدالبها تقلید را مذموم می دانند ولی کنه

سخن ایشان این است که همه پیروان ادیان قدیم گمراه هستند و هر روز هم گمراه تر

می شوند و تنها در صورتی نجات می یابند که تمامی اهل عالم بهایی شوند و از اوامر و

دستورات او اطاعت کنند.

جناب بها در اقتدارات ص 111 می فرماید:

گر مرد دانشمندی در تصدیق امر توقف کند جاهل محسوب می شود.

بنابراین ملاک علم وجهل در بهائیت تصدیق یا عدم تصدیق امر می باشد!

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » سه شنبه 7 آبان 1387, 11:40 am

عرض ادب دارم خدمت تمامي دوستان عزيزم در اين سايت
به نظر مي رسد يكي از مطالب مهمي كه در اين تاپيك بايد به آن پرداخت، موضوع "غير بهايي از ديدگاه رهبران بهائي" مي باشد. همان طور كه دوستان عزيز ديگر هم در اين مورد نكات جالبي را ارائه كرده اند، و از اين منظر به آن نگريسته اند، من نيز مي خواهم يكي از جملات جناب بهاءالله را در اين مورد بياورم.

ايشان در مورد كساني كه امر را نپذيرند و دشمني ايشان را در دل داشته باشد چنين مي فرمايند:

من ینکر هذا الفضل الظاهر المتعالی المنیر ینبغی له بان یسئل عن امه حاله ..قل من کان فی قلبه بغض هذا الغلام (بهاء)فقد دخل الشیطان علی فراش امه ...
(صفحه78-79گنج شایگان و صفحه355جلد4مائده آسمانی)
هرکس بهاءالله يا بهاييت را منکر شود سزاوار است از مادرش وضع خود را بپرسد ... بگو هرکس در قلبش دشمني اين غلام (بهاءالله) را داشته باشد قطعا شیطان در بستر و رختخواب مادرش رفته است .

همان طور كه مي بينيم، بنا بر آن چه كه ايشان فرموده اند، تمامي منكران ايشان حالشان معلوم است! اين سخن ايشان براي ما و براي بهاييان بسيار كارگشا مي باشد و مطالب بسياري را براي ما روشن مي نمايد.
وقتي كه بيشتر به اين جمله مي انديشيم، به اين فكر مي افتيم كه:

1. آيا جناب ميرزا يحيي، صبح ازل، هم كه منكر ايشان شدند همين حال را دارد؟
2. آيا خواهر جناب بهاءالله، عزيه خانم، هم كه منكر ايشان شدند همين حال را دارد؟
3. آيا جناب محمدعلي برادر جناب عبدالبها هم كه منكر ايشان شدند و بين آنها دعوا رخ داد نيز همين حال را دارد؟
4. آيا تمام بابيان كه منكر ايشان شدند همين حال را دارند؟
5. آيا تمام شيخيه و تمام مسلمانان كه منكر ايشان و بهاييت شدند همين حال را دارند؟
6. آيا اين روش گفتار ايشان با آن چه كه فرموده شده است كه "همه بار يك داريد و برگ يك شاخسار" قابل جمع مي باشد؟

sonia
فعّال

پستتوسط sonia » چهار شنبه 8 آبان 1387, 3:33 pm

خیلی بحث جالبیه.خودتون سوال می کنیدو خودتونم جواب می دید.چه همکاری خوب و همه جانبه ای!!!!!!!!!!!!!!!!!!یه سوال:به نتیجه ای هم رسیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

pajohesh
فعّال

پستتوسط pajohesh » چهار شنبه 8 آبان 1387, 5:18 pm

شما جواب بفرمائید تا دوطرفه شود!
البته جواب شما حتما همه جانبه خواهد بود!

hami
محل اقامت: ورکان

پستتوسط hami » چهار شنبه 8 آبان 1387, 9:33 pm

سلام حبیب جان
در مدارکی که آوردی گفته ای:
هرکس بهاءالله يا بهاييت را منکر شود سزاوار است از مادرش وضع خود را بپرسد ...
از اونجایی که من بعضی مواقع سکه ام دیر می افته ، این جمله رو برام معنی کن تا ببینم چه نتایجی میتونم از این جمله بگیرم
قربونت

hami

پستتوسط hami » چهار شنبه 8 آبان 1387, 9:48 pm

ضمنا در انتهای متن شما این سخن درر بار از جناب بهاءالله آمده:

همه بار یک دارید و برگ یک شاخسار

به این نکته بنده توجه ویژه ای بنمایید و نسبت به این فرمایش بهاءالله تفکر و تامل بیشتری بفرمایید.
بنده در فرهنگ معین در ذیل کلمه « دار» به این معنی برخورد کردم:

دار یعنی درختی که اصلا میوه نمی دهد.

خیلی جالب است. اگر دار درختی باشد که میوه نمی دهد پس طبق فرمایش جناب بهاء انسان ها چگونه میوه ای می توانند برای این درخت باشند؟؟؟؟؟؟؟
دوستان بهایی می توانند یا این جمله را از کتبشان حذف کنند و یا اینکه از جناب دکتر معین به خاطر این ترجمه دقیق از کلمه دار شکایت کنند

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 9 آبان 1387, 4:12 am

دوست عزیزم، جناب سونیا
امیدوارم که حال شما خوب باشد.
خوشحال هستم که دوباره به اینجا سر زدید و با بنده شروع به صحبت نمودید. واقعاً جای تشکر دارد از این که وقتی سؤالی پیش می آید بر خلاف دیگر بهاییان، آن را می پرسید.
یکی از حسن ها و امتیازهای بسیار مهم و خوب این سایت این است که همه می توانند که نظرات همدیگر را نقد کنند و با هم گفت و گو کنند تا حقیقت روشن گردد. متأسفانه من جای دیگری را در اینترنت پیدا نکرده ام که بتوانم به این راحتی با دیگران گفت و گو کنم، چون بهاییان این امکان را به کاربران نمی دهند و یا خیلی خیلی محدود.
به هر صورت، درخواست بنده از شما این است که لطفا ایراد سخنانم را به من نشان دهید تا یاد بگیرم. اگر سؤال کردم، شما پاسخ آن را بدهید و به کمک بنده بیایید. این طوری زودتر می توانیم به نتیجه خوب و درستی برسیم و جوانب بیشتری از بحث روشن می شود.
پیشاپیش از لطف شما متشکرم

habibollah
فعّال

پستتوسط habibollah » پنج شنبه 9 آبان 1387, 4:16 am

سلام علیکم خدمت حامی عزیز که حمایت خود را شامل حال ما می فرمایند.
امیدوارم که حال شما هم خوب باشد.
خواهش می کنم. من ترجمه ی تحت اللفظی نکردم. جمله ای را که از کتاب گنج شایگان و کتاب مائده ی آسمانی آوردم، در مورد منکرین امرالله یعنی آیین بهایی می باشد.
جناب بهاءالله در مورد منکرین خویش چنین فرموده اند:
من ینکر هذا الفضل الظاهر المتعالی المنیر ینبغی له بان یسئل عن امه حاله فسوف یرجع الی اسفل الجحیم.
گنج شایگان صفحه78 و مائده آسمانی جلد4 صفحه355 باب یازدهم : منکرین امرالله
یعنی هر کس که این فضل ظاهر متعالی منیر را انکار کند شایسته است برای او که حالش را از مادرش بپرسد پس به پایین جهنم خواهد رفت.

چیزی که از این جمله دانسته می شود این است که منکرین ایشان حلال زاده نیستند و این چنین حالشان معلوم است؛ همان طور که در صفحه ی بعد در کتاب گنج شایگان تصریح شده است که:
قل من کان فی قلبه بغض هذا الغلام (بهاء)فقد دخل الشیطان علی فراش امه
بگو هرکس در قلبش دشمني اين غلام (بهاءالله) را داشته باشد قطعا شیطان در بستر و رختخواب مادرش رفته است

یاقوت

Re: پاسخ: غیر بهائی از دیدگاه بهائی

پستتوسط یاقوت » جمعه 10 آبان 1387, 8:12 pm

sonia نوشته شده:خیلی بحث جالبیه.خودتون سوال می کنیدو خودتونم جواب می دید.چه همکاری خوب و همه جانبه ای!!!!!!!!!!!!!!!!!!یه سوال:به نتیجه ای هم رسیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

از سونیای عزیز خواهش می کنم بحث را از حالت یک طرفه در آورند!!!!
با اجازه حبیب تکرار می کنم: . آيا جناب ميرزا يحيي، صبح ازل، هم كه منكر ايشان شدند همين حال را دارد؟
2. آيا خواهر جناب بهاءالله، عزيه خانم، هم كه منكر ايشان شدند همين حال را دارد؟
3. آيا جناب محمدعلي برادر جناب عبدالبها هم كه منكر ايشان شدند و بين آنها دعوا رخ داد نيز همين حال را دارد؟
4. آيا تمام بابيان كه منكر ايشان شدند همين حال را دارند؟
5. آيا تمام شيخيه و تمام مسلمانان كه منكر ايشان و بهاييت شدند همين حال را دارند؟
6. آيا اين روش گفتار ايشان با آن چه كه فرموده شده است كه "همه بار يك داريد و برگ يك شاخسار" قابل جمع مي باشد؟

sonia
فعّال

پاسخ: Re: پاسخ: غیر بهائی از دیدگاه

پستتوسط sonia » شنبه 11 آبان 1387, 4:28 pm

جناب یاقوت لطفا سوالاتتان را واضح بگویید چون من وقت خواندن کل تاپیک را ندارم.

sonia
فعّال

پستتوسط sonia » شنبه 11 آبان 1387, 4:53 pm

ضمنا در انتهای متن شما این سخن درر بار از جناب بهاءالله آمده:

همه بار یک دارید و برگ یک شاخسار

به این نکته بنده توجه ویژه ای بنمایید و نسبت به این فرمایش بهاءالله تفکر و تامل بیشتری بفرمایید.
بنده در فرهنگ معین در ذیل کلمه « دار» به این معنی برخورد کردم:

دار یعنی درختی که اصلا میوه نمی دهد.

خیلی جالب است. اگر دار درختی باشد که میوه نمی دهد پس طبق فرمایش جناب بهاء انسان ها چگونه میوه ای می توانند برای این درخت باشند؟؟؟؟؟؟؟
دوستان بهایی می توانند یا این جمله را از کتبشان حذف کنند و یا اینکه از جناب دکتر معین به خاطر این ترجمه دقیق از کلمه دار شکایت کنند

واقعا برای خودم متاسفم که به این چنین مطالبی در سایتی که ادعای پژوهشی بودن دارد،برخورد می کنم.پیشنهاد می کنم سردبیر قبل از این که مطلب را در مقابل دیدگان همه قرار دهند،مرور کوتاهی کنند.
به جناب حامی پیشنهاد می کنم به فرهنگ عمید نیز مراجعه کرده و بعد از پیدا کردن این لغت دوباره نظر بدهند.البته فکر می کنم دکتر معین نیز معنی را درست گفته اند اما شما آن را نصفه قرار داده اید.من منتظر ارسال بعدی شما هستم.

ستاره

پستتوسط ستاره » یک شنبه 12 آبان 1387, 10:00 am

wow ، اینجا چه خبره!
شه ژالب!
این مادمازل سونیا اومده یه پست بخونه و جوواب بده؟
البت که باید احترام خانومو نیگه داشت، واسه همین خیلی باکلاس و کراواتی باید گفتمان کنیم. راستش ما که با خانوما می خوایم حرف بزنیم تِت و پتمون می گیره، یه خورده سخته از سرکوچه بیای و بعد کلی کل کل با مش غلام و رستم لاغرو ، با یه مادمازل از حرفای بیت العدلی و اینکه بالاخره کی باید از مادرش چی بپرسه بگیم، خوب سخته دیگه!
آخه مرامم باید از بروبچ خطی یاد گرفت، اگه نمی گن، پشت باراشونم که شده می نویسن:
قربان وجودت که وجودم زوجودت بوجود آمده مادر.

حالا نمی دونم یکی که میاد می گه من ته ادبم، ته مرامم، همه رو دوس دارم و تازه از من بیاین یاد بگیرین چیجوره دوس داشته باشین، چطور روش می شه یه چیزایی بگه که سعید بی کله و داریوش زیرخاکی هم تو عمرشون نگفتن! یه یارو بود می گفت این رفقای ما خیلی بی ادب و بد و بی اخلاق و ... (بقیشو نگم دیگه) از این جور چیزان، یکی نبود بهش بگه تو که با ادب و با اخلاق و فوکول باکلاسی چرا این کلمات رکیکو می گی!
راسته می گن چشم همه رو می بینه الا خودشو؟
خلاصه کنم آبجی، سرتو درد نیارم، اگه من بیام یه روزی خدای نکرده چار تا دری وری بگم و بعد بیام بگم شما اینا رو نگینا، زشته، شما همه رو دوست داشته باشین، دشمنتونم دوست داشته باشین، اگه زدن تو پرتون، شما اون پرتونم بیارین بالا بگین بزن، شما چی می گی؟ نمی گی زمین خوردی اینا رو گفتی؟ تو برو خودتو درس کن، بعد از درس کردن عالم حرف بزن؟
حالا یه رفیقی اومده هر چی خواسته گفته، بعد گفته برین بابا، شما اینا رو نگین، من اینا رو گفتم که شما نگین! باید بگیم چی؟ شه ژالب! چی؟ کلاست منو کشته. چی؟

قربان وجودت که وجودم زوجودت بوجود آمده مادر

pajohesh
فعّال

پستتوسط pajohesh » یک شنبه 12 آبان 1387, 10:13 am

این جناب سونیاچرا گزینشی جواب می دهد؟! اگر دنبال تحقیق است فعلا جواب حبیب را بدهد تا موضوعات بعدی!

اهانت جناب بهاءالله به همه غیر بهائیان (با عرض معذرت که آنها را زنازاده معرفی می کند بازهم باعرض معذرت) را جواب بدهد!

sonia
فعّال

پستتوسط sonia » یک شنبه 12 آبان 1387, 1:51 pm

ستاره جون من که منظورتا متوجه نشدم.اما آقای پژوهش من دلم می خواد سوال یکی دیگه را جواب بدم،مشکلی هست؟

hami

پستتوسط hami » یک شنبه 12 آبان 1387, 3:13 pm

سلام سونیا جان
بیا تو صمیمانه

pedal

پستتوسط pedal » یک شنبه 12 آبان 1387, 3:14 pm

با سلام به همه ی دوستان
بعد از حدود بیست روز که سری به این تاپیک زدم ، متوجه شدم مطالب جالب و مستدلی مطرح شده است . ولی متاسفانه ظاهرا دوستان بهایی در این موضوع حرفی برای گفتن ندارند . به نظر می رسد سونیا نیز تنها قصد ابراز وجود دارد و مقاله ی علمی ای را ارائه نمی کند . خوب نیست که دوستان بهایی پشت هم کیش خود را خالی کنند و او را کمک نکنند .
آنچه مسلم است این است که در آیین بهایی فقط و فقط بهاییان دارای ارزش و اعتبار هستند و غیر بهاییان نه تنها ارزشی ندارند بلکه با الفاظی زشت و رکیک و توهین آمیز مورد خطاب قرار گرفته اند که هم توسط بنده و هم سایر دوستان به مواردی از آنها اشاره شده است .

ما خیلی دلمون می خواد بحث یک طرفه نباشه ولی اهل بهاء نمیان دوطرفش کنن .

بازگشت به “دست آورد ها و تعالیم”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان